Μετά το πρώτο σετ ήταν ο γνωστός... Τσιτσιπάς και τώρα Αλκαράθ!

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:08 - 04.06.2023 / Ανανεώθηκε: 22:20 - 04.06.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ζορίστηκε μόνο στο πρώτο σετ κόντρα στον Σεμπάστιαν Όφνερ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Roland Garros, όπου θα αντιμετωπίσει τον Κάρλος Αλκαράθ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στην οκτάδα του Roland Garros. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επιβλήθηκε με 7-5, 6-3, 6-0 του Σεμπάστιαν Όφνερ και φάνηκε συνεπής στο ραντεβού του με τον Κάρλος Αλκαράθ στα προημιτελικά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Ισπανό τενίστα, που απέκλεισε τον Λορέντζο Μουζέτι στα τρία σετ. Ο Έλληνας, φιναλίστ του Australian Open έχει μπροστά του μία τεράστια πρόκληση αφού αντιμετωπίζει το Νο.1 του κόσμου. Ο Τσιτσιπάς έχει κακή παράδοση κόντρα στον Αλκαράθ, αφού δεν έχει καταφέρει να τον νικήσει τις 4 φορές που έχουν αναμετρηθεί μέχρι στιγμής.

Ο Στέφανος Τσιτσιπας ζορίστηκε μόνο στο πρώτο σετ κόντρα στον αντίπαλό του, που είχε επιθετικό σερβίς, όπως σε όλο το τουρνουά. Στη συνέχεια, ο Έλληνας τενίστας ανέβασε την απόδοσή του, περιόρισε τα λάθη και έφτασε στη νίκη μετά από μία ώρα και 45 λεπτά αγώνα.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε νευρικά στο πρώτο σετ. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δέχθηκε μπρέικ στο πρώτο γκέιμ με τον Όφνερ να υπερασπίζεται στη συνέχεια το σερβίς του. Ο Αυστριακός διατήρησε το πλεονέκτημά του μέχρι το 3-1. Σε εκείνο το σημείο, ο Τσιτσιπάς πήρε τέσσερα γκέιμ στη σειρά (ένα μπρέικ) και απείλησε τον αντίπαλό του.

Ο Όφνερ είχε απάντηση στα τρία σετ πόιντ του Τσιτσιπά στο δέκατο γκέιμ του πρώτου σετ (5-5) αλλά στη συνέχεια σέρβιρε και πάλι υπό πίεση. Ο Τσιτσιπάς «χτύπησε» την κατάλληλη στιγμή και έκλεισε το πρώτο σετ στο σερβίς του αντιπάλου του.

Μετά το προβληματικό πρώτο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε υποδειγματική εμφάνιση στο δεύτερο. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έχασε μόλις τέσσερις πόντους στο σερβίς του, δεν έκανε αβίαστο λάθος και «χτύπησε» την κατάλληλη στιγμή. Ο Τσιτσιπάς βρήκε το μπρέικ για το 5-2 και αφού ο Όφνερ κράτησε το σερβίς του, έκλεισε το σετ έχοντας τις μπάλες στα χέρια του.

Στο τρίτο σετ, ο Τσιτσιπάς κυριάρχησε απόλυτα. Ο Έλληνας τενίστας άνοιξε υπέροχα το γήπεδο και το γνωστό καλό μπάκχαντ δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να πάρει γκέιμ για να κλείσει τον αγώνα με μεγάλη άνεση.

var disqus_config = function () { this.callbacks.onNewComment = [function(comment) { trackCommentGA4(comment); }]; }; (function() { var d = document, s = d.createElement('script'); s.src = 'https://www-sportal-gr.disqus.com/embed.js'; s.setAttribute('data-timestamp', +new Date()); (d.head || d.body).appendChild(s); })(); function trackCommentGA4(comment) { window.dataLayer = window.dataLayer || []; window.dataLayer.push({ event: 'submit_comment', form_state: 'success', method: 'cms' }); }