Ο τρομερός Αλκαράθ τελείωσε την πορεία του Τσιτσιπά στο Roland Garros

Στέφανος Τσιτσιπάς

Πηνελόπη Παπαδήμου 23:43 - 06.06.2023 / Ανανεώθηκε: 23:55 - 06.06.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρήκε σε... τοίχο. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ηττήθηκε στα τρία σετ από το Νο.1 του κόσμου, Κάρλος Αλκαράθ στα προημιτελικά του Roland Garros και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Ανυπέρβλητο αποδείχθηκε το εμπόδιο του Κάρλος Αλκαράθ για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ηττήθηκε με 6-2, 6-1, 7-6(5) από τον κορυφαίο τενίστα του κόσμου στα προημιτελικά του Roland Garros και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Ο Κάρλος Αλκαράθ πήρε την πρόκριση για την τετράδα, όπου θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς, που νίκησε στα τέσσερα σετ τον Καρέν Χατσάνοφ. Ο Ισπανός έχει μία νίκη στη μοναδική αναμέτρηση των δύο τενιστών στο παρελθόν, στα ημιτελικά του τουρνουά της Μαδρίτης το 2022. Αυτή είναι η πρώτη φορά που ο Αλκαράθ θα αγωνιστεί στα ημιτελικά του γαλλικού major.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα έδωσε όλα, αλλά ο Ισπανός μπήκε σε... beast mode από την αρχή του ματς και δεν έδωσε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του. «Δεν μπορώ να ελέγξω την μπάλα», ομολόγησε προς το box του ο φιναλίστ του Australian Open κατά τη διάρκεια του ματς και τα λόγια αποκαλύπτουν όσα έγιναν στον αγώνα στα δύο πρώτα σετ.

Ο Αλκαράθ είχε τρομερή ποικιλία στα χτυπήματά του και πολύ καλό ποσοστό στο πρώτο του σερβίς. Ο Τσιτσιπάς δεν απείλησε το σερβίς του αντιπάλου του ενώ δεν βρήκε εύκολους πόντους από το - πάντα αξιόπιστο - μπάκχαντ του.

Ο Αλκαράθ μπήκε υποδειγματικά στον αγώνα. Ο Ισπανός δεν απειλήθηκε ουσιαστικά στο σερβίς του ενώ παίζοντας με τρομερή ποικιλία, κατάφερε να κάνει το μπρέικ στο τρίτο γκέιμ του πρώτου σετ.

Ο Αλκαράθ βρήκε και δεύτερο μπρέικ για το 5-2 και στη συνέχεια σέρβιρε επιτυχημένα για το πρώτο σετ μετά από μισή ώρα αγώνα. Ενδεικτικό της εικόνας του πρώτου σετ είναι ότι ο Αλκαράθ έχασε μόνο έναν πόντο πίσω από το πρώτο του σερβίς (14/15) ενώ είχε μόλις τέσσερα αβίαστα λάθη.

Η εικόνα επαναλήφθηκε στο δεύτερο σετ. Ο Αλκαράθ συνέχισε να είναι εντυπωσιακός στο πρώτο σερβίς, έκανε ελάχιστα αβίαστα λάθη (τρία) και εκμεταλλεύθηκε τις ευκαιρίες του. Την ίδια ώρα ο Τσιτσιπάς πήρε στο δεύτερο σετ μόλις 8 πόντους στο σερβίς του και έκανε 13 αβίαστα λάθη δίνοντας την ευκαιρία στον Αλκαράθ κατακτήσει το δεύτερο με 6-1 μετά από 65 λεπτά αγώνα.

Ο Τσιτσιπάς έδειξε σημάδια αντίδρασης στο τρίτο σετ. Ο Αλκαράθ βρήκε και πάλι μπρέικ πολύ νωρίς, αλλά ο Έλληνας τενίστας βρήκε στα ψυχικά αποθέματα να επανέλθει. Στο 5-2 κι ενώ σέρβιρε υπό πίεση, ο Τσιτσιπάς έσβησε δύο ματς πόιντ και στη συνέχεια «έσπασε» για πρώτη φορά στον αγώνα το σερβίς του Αλκαράθ για το 5-5.

Ο φιναλίστ του φετινού Australian Open αντέδρασε και στο ματς πόιντ που είχε ο αντίπαλός του στο 10ο γκέιμ του τρίτου σετ κι έτσι όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί, ο Αλκαράθ έκανε μίνι μπρέικ νωρίς, και έκλεισε τον αγώνα στο σερβίς του.