Ο Τζόκοβιτς νίκησε τον «λαβωμένο» Αλκαράθ και προκρίθηκε στον τελικό του Roland Garros

Νόβακ Τζόκοβιτς

© Photo by Andy Cheung/Getty Images

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:27 - 09.06.2023 / Ανανεώθηκε: 19:38 - 09.06.2023

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε τον Κάρλος Αλκαράθ και προκρίθηκε στον τελικό του Roland Garros. Ο Ισπανός αγωνίστηκε με πρόβλημα τραυματισμού από το φινάλε του δεύτερου σετ.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς προκρίθηκε στον τελικό του Roland Garros. Ο Σέρβος επιβλήθηκε με 6-3, 5-7, 6-1, 6-1 του Κάρλος Αλκαράθ και θα διεκδικήσει το τρόπαιο για έβδομη φορά στην καριέρα του. Ο Τζόκοβιτς βρίσκεται, πλέον, μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του 23ου Grand Slam τίτλου στην καριέρα του.

Στον αγώνα, οι δύο τενίστες πρόσφεραν απίστευτο θέαμα και σπουδαίες άμυνες για δύο σετ. Από το τρίτο σετ και μετά, η εικόνα άλλαξε αφού ο Κάρλος Αλκαράθ αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού στη γάμπα. Ο Ισπανός πήρε μόλις δύο γκέιμ στα δύο τελευταία σετ, μην μπορώντας σε αρκετές περιπτώσεις να πατήσει καλά το πόδι του.

Μαγική στιγμή στον ημιτελικό του Roland Garros: Ο Αλκαράθ πήρε τον πόντο της χρονιάς και ο Τζόκοβιτς υποκλίθηκε χαμογελαστός στον 20χρονο (vid)
ΤΕΝΙΣ

17:43 - 09.06.2023

Ο Κάρλος Αλκαράθ πήρε έναν εκπληκτικό πόντο στον ημιτελικό του Roland Garros κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς, που ανάγκασε τον σπουδαίο αντίπαλό του να υποκλιθεί στο ταλέντο του.

Στο πρώτο σετ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν εξαιρετικός στο πρώτο σερβίς και εκμεταλλεύθηκε το πρώτο μπρέικ πόιντ που του δόθηκε για το 4-1. Αυτό, αποδείχθηκε καθοριστικό για την εξέλιξη του πρώτου σετ.

Ο Αλκαράθ είχε τρεις ευκαιρίες για μπρέικ στο έβδομο γκέιμ αλλά ο Νόλε με δυνατό σερβίς είχε την απάντηση. Ο Σέρβος έφτασε στο σετ πόιντ στο σερβίς του Αλκαράθ αλλά ο Ισπανός κατάφερε να μειώσει σε 5-3 με τον Νόλε να κλείνει το σετ στο σερβίς του μετά από 57 λεπτά αγώνα.

Στο δεύτερο σετ, κανείς από τους δύο τενίστες φάνηκε να απειλεί το σερβίς του άλλου. Ο Αλκαράθ προηγήθηκε με μπρέικ για το 5-3 και στη συνέχεια είχε τις μπάλες στα χέρια του για να τελειώσει το σετ.

Ο Τζόκοβιτς, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο νικητής 22 Grand Slam τίτλων πήρε πίσω το μπρέικ και στο δέκατο γκέιμ είχε απάντηση στα τρία σετ πόιντ του Ισπανού για το 5-5. Ο Αλκαράθ κράτησε το σερβίς του και έκλεισε το σετ στο σερβίς του Τζόκοβιτς μετά από δύο ώρες και δέκα λεπτά αγώνα.

Στο τρίτο σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Αλκαράθ αντιμετώπισε πρόβλημα στη γάμπα του και πήρε ιατρικό τάιμ άουτ σε σημείο που δεν επιτρεπόταν με αποτέλεσμα ο Τζόκοβιτς να πάρει ένα άκοπο γκέιμ, όπως αναφέρει ο κανονισμός. Στη συνέχεια, ο Ισπανός δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό με αποτέλεσμα ο Τζόκοβιτς να κατακτήσει άνετα το τρίτο σετ.

Στο ίδιο μοτίβο εξελίχθηκε και το τέταρτο σετ. Ο Αλκαράθ δεν πατούσε καλά δίνοντας την ευκαιρία τον Τζόκοβιτς να κλείσει με μεγάλη άνεση τον αγώνα.