Ήττα για τη Σάκκαρη στο Άμπου Ντάμπι και εκτός προημιτελικών

© Photo by Julian Finney/Getty Images

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:14 - 07.02.2024 / Ανανεώθηκε: 18:25 - 07.02.2024

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε σε straight sets από τη Σοράνα Κιρστέα στον δεύτερο γύρο του τουρνουά του Άμπου Ντάμπι.

Πρόωρα ολοκληρώθηκε η παρουσία της Μαρίας Σάκκαρη στο τουρνουά του Άμπου Ντάμπι. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε με 6-2, 6-1 από τη Σοράνα Κιρστέα και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση. Αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας για τη Σάκκαρη μετά τον αποκλεισμό της από την Ελίνα Αβανεσιάν στον δεύτερο γύρο του Australian Open.

Η Μαρία Σάκκαρη σέρβιρε με πολύ κακά ποσοστά στον αγώνα, γεγονός που έδωσε ισχυρό πλεονέκτημα στην αντίπαλό της. Η Κιρστέα έσωσε και τα έξι μπρέικ πόιντ που αντιμετώπισε στον αγώνα.

Η τενίστρια από τη Ρουμάνα έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση στον αγώνα. Η Κιρστέα έκανε δύο μπρέικ και προηγήθηκε με 4-0, αφού η Σάκκαρη δεν σέρβιρε καλά στον αγώνα. Η Ελληνίδα τενίστρια κράτησε στη συνέχεια για πρώτη φορά το σερβίς της και μείωσε 4-1, αλλά η Κιρστέα δεν έχασε ποτέ στο σημαντικό προβάδισμα που απέκτησε.

Η Σάκκαρη σέρβιρε υπό πίεση και μείωσε 5-2, αν και η Ρουμάνα απώλεσε έξι σετ πόιντ. Τελικά, η Κιρστέα κράτησε το σερβίς της για το 6-2 και την κατάκτηση του πρώτου σετ, παρά το γεγονός ότι η Ελληνίδα τενίστρια είχε τριπλό μπρέικ πόιντ.

Η κακή εικόνα στο σερβίς της Σάκκαρη συνεχίστηκε στο δεύτερο σετ. Η Κιρστέα ξεκίνησε με μπρέικ και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς της για το 2-0. Η Σάκκαρη μείωσε 2-1 αλλά στη συνέχεια η Ρουμάνα κυριάρχησε απόλυτα και με δύο ακόμη μπρέικ έκλεισε τον αγώνα.