Ο Στέφανος Τσιτσιπάς/©ΙΝΤΙΜΕ

LIVE Η μάχη του Στέφανου Τσιτσιπά κόντρα στον Γιανίκ Σίνερ για τη φάση των «16» (5ο σετ)

Sportal newsroom 10:10 - 22.01.2023 / Ανανεώθηκε: 14:17 - 22.01.2023

Παρακολουθήστε από το Sportal την εξέλιξη της μάχης του Στέφανου Τσιτσιπά κόντρα στον Γιανίκ Σίνερ για τη φάση των «16» του Australian Open.

5ο ΣΕΤ

ΤΕΛΟΣ! Ο ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ ΜΕ 3-2 ΣΕΤ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΙΝΕΡ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΥΣ «8» ΤΟΥ AUSTRALIAN OPEN ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΤΟΝ ΤΣΕΧΟ ΛΕΧΕΤΣΚΑ!

• Μειώνει σε 5-3 ο Σίνερ
  • Και κεφαλοποιεί το μπρέικ που πέτυχε, με το δικό του σέρβις, κάνοντας το 5-2! Όλα στο χέρι του πλέον!
  • Τώρα δεν άφησει την ευκαιρία να πάει χαμένη ο Τσιτσιπάς! Έκανε το μπρέικ και μπροστά με 4-2
  • Κρατάει ο Τσιτσιπάς και 3-2!
  • Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Τσιτσιπά. Προηγήθηκε με 40-0 στο σέρβις του Σίνερ, αλλά ο Ιταλός το γύρισε με σερί πόντων και έκανε το 2-2!
  • Προβάδισμα για τον Τσιτσιπά με το 2-1
  • Πολύ εύκολα και το 1-1 από τον Σίνερ
  • Χωρίς ιδιαίτερη πίεση ο Τσιτσιπάς κάνει το 1-0 στο δικό του σέρβις

ΤΕΛΟΣ 4ου ΣΕΤ

• Παίρνει το γκέιμ ο Σίνερ και με 6-4 κάνει το 2-2 στα σετ.
  • Μειώνει σε 5-4 ο Τσιτσιπάς. Για να δούμε αν θα έχει απάντηση στο σέρβις του Σίνερ
  • Κρατάει ο Σίνερ το σέρβις του και 5-3. Σερβίρει για να μείνει στο σετ ο Τσιτσιπάς
  • Τρομερά πράγματα... Ο Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω με 0-40, αλλά κατάφερε να πάρει σερί πόντους και να μειώσει σε 4-3
  • Κλείνει και αυτό το γκέιμ ο Σίνερ και κάνει το 4-2
  • Ο Σίνερ κάνει το 3-1 και ο Τσιτσιπάς παρά το ότι έμεινε πίσω με 40-15 στο δικό του σέρβις, επιστρέφει και μειώνει σε 3-2
  • Έχει στραβώσει πολύ το παιχνίδι για τον Τσιτσιπά... Ο Σίνερ του κάνει μπρέικ και παίρνει προβάδισμα με 2-1 στο τέταρτο σετ.
  • Απάντηση με τον ίδιο τρόπο για τον Σίνερ που ισοφαρίζει σε 1-1
  • Πολύ εύκολα παίρνει το πρώτο γκέιμ ο Τσιτσιπάς, χωρίς να δώσει πόντο στον αντίπαλό του.

ΤΕΛΟΣ 3ου ΣΕΤ

• Πολύ εύκολα παίρνει το γκέιμ ο Σίνερ και κλείνει το σετ, μειώνοντας σε 2-1.
  • Με μεγάλη δυσκολία ο Τσιτσιπάς μειώνει σε 5-3 και θα προσπαθήσει στο σέρβις του Σίνερ να μείνει στο σετ.
  • Μια ανάσα από την κατάκτηση του σετ ο Σίνερ καθώς έκανε το 5-2 και είναι φανερά καλύτερος από τον Τσιτσιπά σε αυτό το τρίτο σετ.
  • Έφτασε κοντά στο να πάρει πίσω το μπρέικ ο Τσιτσιπάς, αλλά δεν τα κατάφερε και μάλιστα για πρώτη φορά στον αγώνα δεν εκμεταλλεύεται το μπρέικ-πόιντ που του παρουσιάστηκε. Μπροστά με 4-1 ο Σίνερ
  • Φωνάζει ότι είναι «εδώ» ο Σίνερ. Κάνει για πρώτη φορά στο παιχνίδι πρώτος μπρέικ, επιστρέφοντας μάλιστα από το 40-15 και κάνει το 3-1.
  • Προβάδισμα για τον Σίνερ που με σχετική άνεση κάνει το 2-1, με τον Τσιτσιπά να παίρνει σειρά για να σερβίρει
  • Δυσκολεύεται αλλά κρατάει το σέρβις του ο Τσιτσιπάς! Βρέθηκε πολλές φορές σε break point ο Σίνερ, αλλά ο Έλληνας τενίστας είναι ψύχραιμος και φτάνει στο 1-1
  • Πρώτο γκέιμ για τον Σίνερ και 1-0

ΤΕΛΟΣ 2ου ΣΕΤ

• Δυσκολεύτηκε, αλλά το τέλειωσε το σετ! Ο Τσιτσιπάς κάνει το 2-0 στα σετ, παίρνοντας το δεύτερο επίσης με 6-4
  • Το έκανε το μπρέικ ο Τσιτσιπάς και μάλιστα χωρίς να χαρίσει ούτε έναν πόντο! Σερβίρει τώρα για το 2-0! ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΣ!
  • Ισοφαρίζει ο Τσιτσιπάς που θα κάνει την προσπάθειά του για το μπρέικ στο σέρβις του Σίνερ
  • Χωρίς λάθη οι δύο παίκτες φτάνουν στο 4-3, με τον Σίνερ να προηγείται, αλλά τον Τσιτσιπά να σερβίρει
  • Υπερασπίζεται το σέρβις του ο Γιανίκ Σίνερ και παίρνει το προβάδισμα με 3-2.
  • Άμεση απάντηση από τον Σίνερ στο μπρέικ και 2-2! Και στο πρώτο σετ είχε συμβεί κάτι ανάλογο, αλλά ο Τσιτσιπάς αντέδρασε αμέσως με τον ίδιο τρόπο.
  • Δεν αφήνει την ευκαιρία να πάει χαμένη ο Τσιτσιπάς! Μπρέικ και προβάδισμα με 2-1 στα γκέιμ!
  • Με τον Σίνερ να σερβίρει πρώτος και τον Τσιτσιπά να απαντά έχει διαμορφωθεί ήδη το 1-1 στα γκέιμ του δεύτερου σετ

ΤΕΛΟΣ 1ου ΣΕΤ

• Όπως πρέπει! Ο Τσιτσιπάς κλείνει το σετ με 6-4 στα γκέιμ και κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στα προημιτελικά.
  • Απλά επίδειξη ισχύος και κυρίως μήνυμα συγκέντρωσης από Τσιτσιπά! Βρέθηκε πίσω με 15-0 και 30-15, αλλά δεν πτοείται και απαντά με μπρέικ στο μπρέικ! 5-4 και σερβίρει για να κλείσει το σετ
  • Ανατροπή δεδομένων και μήνυμα του Σίνερ ότι δεν θα παραδοθεί! Κατάφερε να κάνει το μπρέικ και ισοφαρίζει σε 4-4!
  • Μειώνει σε 4-3 ο Ιταλός, αλλά δυσκολεύεται πολύ κόντρα στον Έλληνα πρωταθλητή
  • Εύκολα και χωρίς ιδιαίτερη πίεση το 4-2 από τον Τσιτσιπά, που έχει τον πλήρη έλεγχο
  • Χωρίς εκπλήξεις προχωράει το γκέιμ, με τον Τσιτσιπά να προηγείται 3-2 και να έχει το σέρβις για το 4-2
  • Πρώτο γκέιμ για τον Σίνερ που μειώνει σε 2-1, αλλά πλέον με το μπρέικ που έχει κάνει ο Τσιτσιπάς έχει τον απόλυτο έλεγχο του σετ
  • Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω με 40-0, ο Τσιτσιπάς κατάφερε να επιστρέψει και να πάρει και το δεύτερο γκέιμ, κάνοντας το 2-0.
  • Καυτός Τσιτσιπάς με την έναρξη του αγώνα! Αρχίζει με μπρέικ κόντρα στον Ιταλό και κάνει το 1-0, βάζοντας εξ αρχής βάσεις κατάκτησης του πρώτου σετ
  • Πρώτο σέρβις για τον Ιταλό, με τον Τσιτσιπά να διαλέγει πλευρά
  • Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει τον... αέρα του Ιταλού, καθώς μετρά ρεκόρ 4-1 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις

- Η αναμέτρηση του Στέφανου Τσιτσιπά είναι για τη φάση των «16» του Australian Open και εφόσον πάρει την πρόκριση τον περιμένει ο Γίρι Λεχέτσκα που είναι και η μεγάλη έκπληξη του τουρνουά

Καλημέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της μάχης του Στέφανου Τσιτσιπά στην Αυστραλία κόντρα στον Γιανίκ Σίνερ