«Βασιλιάς» Τζόκοβιτς: Ο Σέρβος νίκησε τον Μεντβέντεφ και κατέκτησε το US Open

© Photo by Elsa/Getty Images

Πηνελόπη Παπαδήμου 02:38 - 11.09.2023 / Ανανεώθηκε: 03:08 - 11.09.2023

Ποιος να συγκριθεί μαζί του! Ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε στα τρία σετ τον Ντανίλ Μεντβέντεφ και κατέκτησε το US Open. Έφτασε τους 24 Grand Slam τίτλους ο Σέρβος, που επιστρέφει στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης.

Συνεχίζει να γράφει ιστορία ο Νόβακ Τζόκοβιτς. Ο Σέρβος τενίστας επικράτησε με 6-3, 7-6(5), 6-3 του Ντανίλ Μεντβέντεφ και κατέκτησε το φετινό US Open.

Αυτός είναι ο 24ος Grand Slam τίτλος για τον Νόβακ Τζόκοβιτς. Ο Σέρβος ισοφάρισε το θρυλικό ρεκόρ της Μάργκαρετ Κορτ και βάζει για την απόλυτη κορυφή. Ο 36χρονος τενίστας έφτασε τους 96 τίτλους καριέρας μετρώντας, πλέον, τέσσερις (2011, 2015, 2018 οι προηγούμενες) κατακτήσεις στη Νέα Υόρκη.

Ο Τζόκοβιτς πήρε «εκδίκηση» από τον Ντανίλ Μεντβέντεφ για τον τελικό του 2021. Τότε, ο Ρώσος τενίστας νίκησε στα τρία σετ και στέρησε από τον Σέρβο το όνειρο του Calendar Slam αφού εκείνη τη χρονιά ο Νόλε είχε κατακτήσει το Australian Open, το Roland Garros και το Wimbledon.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς θα επιστρέψει και στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Σέρβος θα εκτοπίσει τον Κάρλος Αλκαράθ που πήγε στη Νέα Υόρκη ως περσινός νικητής και αποκλείστηκε στα ημιτελικά από τον Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Ο τελικός ήταν εξαντλητικός και σε πολλές περιπτώσεις οι δύο τενίστες φάνηκε να μην έχουν ανάσες. Πανδαισία χτυπημάτων είχε το δεύτερο σετ διάρκειας 105 λεπτών που κατέληξε στον Τζόκοβιτς.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς πέτυχε μπρέικ στο πρώτο, κιόλας, service game του αντιπάλου του για το 3-0 του πρώτου σετ. Ο Σέρβος υπερασπίστηκε το σερβίς του και είχε την ευκαιρία να κατακτήσει το σετ στο 8ο γκέιμ αλλά ο Μεντβέντεφ είχε απάντηση στο διπλό σετ πόιντ του Νόλε. Στη συνέχεια, ο Τζόκοβιτς σέρβιρε και πάλι χωρίς πρόβλημα για το 6-3 και το 1-0 σετ.

Το δεύτερο σετ είχε συναρπαστική εξέλιξη. Ο Μεντβέντεφ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του τη στιγμή που ο Τζόκοβιτς έδειχνε να μην πατάει καλά στο κορτ και να μην έχει ανάσες σε κάποια σημεία. Ο Ρώσος είχε μία ευκαιρία για μπρέικ στο 8ο γκέιμ ενώ είχε σετ πόιντ στο 12ο. Ο Τζόκοβιτς κράτησε το σερβίς του - έστω και με δυσκολία - και το δεύτερο σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Μεντβέντεφ φάνηκε να πατάει καλύτερα αφού προηγήθηκε με μίνι μπρέικ για το 3-1. Ο Τζόκοβιτς πήρε πίσω το μίνι μπρέικ και με τρεις διαδοχικούς πόντους για το 4-3 και την κατάκτηση του δεύτερου σετ.

Στο τρίτο σετ ο Τζόκοβιτς μπήκε αποφασισμένος κάνοντας μπρέικ για το 3-1. Ο Μεντβέντεφ το πήρε πίσω αλλά ο Σέρβος «έσπασε» με τη σειρά του το σερβίς του Ρώσου για το 4-2. Ο Τζόκοβιτς σέρβιρε στη συνέχεια επιτυχημένα και έκλεισε τον αγώνα.

Η ζωντανή περιγραφή του Sportal.gr

3ο σετ (3-6)

• Ο Νόβακ Τζόκοβιτς κρατάει το σερβίς για το 3-6 και κατακτάει το US Open!

• Ο Μεντβέντεφ επιβιώνει μετά από ένα δραματικό γκέιμ (ο Τζόκοβιτς είχε μπρέικ πόιντ) για το 4-3
  • Love service game για τον Τζόκοβιτς με άσο, 3-3.
  • Δύο σερί άσοι από τον Μεντβέντεφ και τέλος στο πέμπτο γκέιμ, 3-2.
  • Με σερβίς τελειώνει το τέταρτο γκέιμ ο Νόλε και κάνει το 2-2.
  • Φοβερά σερβίς από τον Ρώσο, που παίρνει το τρίτο γκέιμ και κάνει το 2-1 στο δεύτερο σετ.
  • Ισοφαρίζει ο Σέρβος μετά από λάθος του Μεντβέντεφ και 1-1.
  • Ο Μεντβέντεφ κάνει το 1-0 στο δεύτερο σετ, ενώ μόλις συμπληρώθηκε μία ώρα αγώνα.

1ο σετ 3-6

• Μετά από λάθος του Μεντβέντεφ τελειώνει το σετ! Ο Τζόκοβιτς το πήρε και έκανε το 1-0 (3-6).
  • Παρότι ο Σέρβος μπήκε πολύ δύνατα και έφτασε δις σε μπρέικ/σετ πόιντ, ο Μεντβέντεφ πήρε το όγδοο γκέιμ και θα κυνηγήσει το μπρέικ, ώστε να μείνει ζωντανός στο σετ. 3-5.
  • Ο Μεντβέντεφ έβαλε τα δυνατά του, προκειμένου να κάνει το μπρέικ, όμως δεν τα κατάφερε και ο Τζόκοβιτς με έναν winner τελείωσε το έβδομο γκέιμ, 2-5.
  • Ο Ρώσος παίρνει το τέταρτο γκέιμ, 2-4.
  • Με λάθος του Μεντβέντεφ τελειώνει το πέμπτο γκέιμ, 1-4 μπροστά στο σκορ ο Τζόκοβιτς.
  • Φοβερός πόντος με 36 (!) shots, κερδισμένος ο Μεντβέντεφ.
  • Παίρνει το πρώτο γκέιμ στον τελικό ο Μεντβέντεφ και μειώνει σε 1-3.
  • Με έναν άσο ο Νόλε παίρνει και το τρίτο γκέιμ, στο οποίο είχε βρεθεί να χάνει με 30-0 και κάνει το 3-0 σετ.
  • Ο Σέρβος έχει ξεκινήσει εξαιρετικά. Αφού υπερασπίστηκε το σερβίς του στο πρώτο γκέιμ, έκανε μπρέικ στο δεύτερο και προηγείται 2-0!
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του μεγάλου τελικού ανάμεσα σε Ντανίλ Μεντβέντεφ και Νόβακ Τζόκοβιτς.