Αγχωτική πρεμιέρα για τον Τζόκοβιτς στο Ντουμπάι

Νόβακ Τζόκοβιτς

Photo by Francois Nel/Getty Images/Ideal Images

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:23 - 28.02.2023 / Ανανεώθηκε: 21:26 - 28.02.2023

Ο Τόμας Μάχατς έβαλε δύσκολα στον Νόβακ Τζόκοβιτς αλλά ο Σέρβος επιβλήθηκε με 6-3, 3-6, 7-6(1) και πήρε την πρόκριση για τη φάση των «16» του Dubai Tennis Championships.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς προκρίθηκε στη φάση των «16» του Dubai Tennis Championships. Ο Σέρβος τενίστας επιβλήθηκε με 6-3, 3-6, 7-6(1) του Τόμας Μάχατς και σφράγισε το εισιτήριο.

Αυτή ήταν η πρώτη αγωνιστική υποχρέωση για τον Νόβακ Τζόκοβιτς μετά την κατάκτηση του Australian Open. Ο 35χρονος τενίστας ζορίστηκε αρκετά αλλά στα κρίσιμα σημεία, η ψυχραιμία που έδειξε του έδωσε τη νίκη και την πρόκριση.

Αυτή ήταν η 13η νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις του Νόβακ Τζόκοβιτς το 2023, καθώς και η 18η διαδοχική νίκη του στο tour. Ο Σέρβος θα αντιμετωπίσει τον Τάλον Χρίεκσπορ στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης.

Ο Τζόκοβιτς πήρε τη νίκη μετά από 2 ώρες και 27 λεπτά αγώνες. Ο Σέρβος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 45 winners και 28 αβίαστα λάθη. Ο αντίπαλό τους είχε 34 winners και 17 αβίαστα λάθη.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς πήρε με άνεση το πρώτο. Στη συνέχεια ο αντίπαλός του βρήκε το καλό σερβίς ισοφάρισε σε 1-1 αλλά ζόρισε τον Σέρβο και στο τρίτο σετ. Όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί, ο Τζόκοβιτς έδειξε την απαιτούμενη σοβαρότητα και πήρε την πρόκριση.