Σάκκαρη: Ανατροπή θέλησης και πρόκριση (2-1) στον 3ο γύρο του Australian Open! (vids)

Μαρία Σάκκαρη

Σάκκαρη/©instagram

Ανδρέας Σερεβέτας • 07:09 - 18.01.2023 / Ανανεώθηκε: 16:02 - 21.04.2023

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα αντιμετωπίσει την Τέιχμαν ή τη Λιν Ζου στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Μαρία Σάκκαρη πέρασε το εμπόδιο της 18χρονης Νταϊάνα Σνάιντερ με 2-1 σετ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δυσκολεύτηκε περισσότερο σε σχέση με τον πρώτο της αγώνα στη διοργάνωση απέναντι στην Κινέζα Γιούε Γουάν (2-0). Όμως η δύναμη, η θέληση και το πάθος της υπερίσχυσαν της Ρωσίδας αθλήτριας και την οδήγησαν στη νίκη.

Στο πρώτο σετ κυριάρχησε η Ρωσίδα, η οποία με «όπλο» της το φόρχαντ προηγήθηκε 3-0 στα game. Η Σάκκαρη προσπάθησε να απαντήσει αλλά η Σνάιντερ πήρε το σετ με 6-3.

Στo δεύτερο σετ η Σάκκαρη ακολούθησε τις οδηγίες του Τόμ Χιλ. Ήρθε πιο κοντά στη βασική γραμμή και πίεσε την αντίπαλο της. Πήρε τα πρώτα τρία game. Η Ρωσίδα αντεπιτέθηκε και τελικά η Σάκκαρη ισοφάρισε τα σετ (1-1) με 7-5 στα game.

Στο τελευταίο σετ φάνηκε η διαφορά της κλάσης και της εμπειρίας ανάμεσα στις δύο αθλήτριες. Η Σάκκαρη το πήρε με 6-3 αφού πλέον είχε διαβάσει το παιχνίδι της Σνάιντερ και έβρισκε απαντήσεις σε κάθε επιθετική της προσπάθεια. Παράλληλα είχε «καθαρό» μυαλό να ολοκληρώνει με επιτυχία τις δικές της.