Πέταξε εκτός και τον Αλιασίμ ο εκπληκτικός Λεχέτσκα και περιμένει… Τσιτσιπά!

Ο Γίρι Λεχέτσκα/© Photo by Cameron Spencer/Getty Images

Sportal newsroom 10:04 - 22.01.2023 / Ανανεώθηκε: 10:44 - 22.01.2023

Το παραμύθι του Γίρι Λεχέτσκα στην Αυστραλία συνεχίζεται! Μετά τους Τσόριτς, Γιούμπανκς και Νόρι, ο Τσέχος σόκαρε τον Φέλιξ Αλιασίμ με 3-1 (4-6, 6-3, 7-6(2), 7-6(3) και περιμένει τον νικητή ανάμεσα σε Τσιτσιπά και Σίνερ.

Η εντυπωσιακή πορεία του Γίρι Λεχέτσκα συνεχίζεται στο Australian Open. O Τσέχος πρωταθλητής επικράτησε και του Καναδού Φέλιξ Αλιασίμ με 3-1 σετ και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην καριέρα του. Γενικώς όσα έχει καταφέρει μέχρι στιγμής στην Μελβούρνη είναι πρωτόγνωρα για τον ίδιο και για τους λάτρεις του τένις, που παρακολουθούν με έκπληξη τις εμφανίσεις του. Ο Λεχέτσκα δεν είχε πετύχει ποτέ νίκη σε Grand Slam και έχει ήδη φτάσει στους «8» του Australian Open!

Ο Τσέχος μπήκε ως νούμερο 71 της παγκόσμιας κατάταξης στη διοργάνωση και μέχρι τώρα έχει αποκλείσει το νούμερο 21, το νούμερο 11 και το νούμερο 6! Ο αγώνας του με τον Αλιασίμ διήρκεσε 3 ώρες και 13 λεπτά. Ο 21χρονος Λεχέτσκα έχασε το πρώτο σετ με 6-4. Πήρε το δεύτερο με 6-3. Στο τρίτο και στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλη μάχη. Ο Τσέχος επικράτησε και στα δύο, στο τάι μπρέικ, ενθουσιάζοντας το κοινό που θαύμασε από κοντά το επίτευγμα του.

Ο Λεχέτσκα περιμένει πλέον τον νικητή στο παιχνίδι του Τσιτσιπά με τον Σίνερ. Όταν μετά τον αγώνα ρωτήθηκε αν προτιμάει τον Έλληνα ή τον Ιταλό για αντίπαλο απάντησε: «Δεν μπορώ να πω. Ο Στέφανος με έχει νικήσει πέρσι...»