Τσιτσιπάς για κούπα!

Στέφανος Τσιτσιπάς / © Daniel Pockett/Getty Images

Πηνελόπη Παπαδήμου 14:33 - 24.01.2023 / Ανανεώθηκε: 16:14 - 24.01.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεμπέρδεψε στα τρία σετ (6-3, 7-6(2), 6-4) με τον Γίρι Λεχέτσκα και δείχνει έτοιμος για την κατάκτηση της κούπας στη Μελβούρνη.

Έτοιμος για την κατάκτηση της κορυφής στο Australian Open δείχνει ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο κορυφαίος Έλληνας επιβλήθηκε με 6-3, 7-6(2), 6-4 του Γίρι Λεχέτσκα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του major της Μελβούρνης για τέταρτη φορά στην καριέρα του και τρίτη συνεχόμενη.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε σε μεγάλη μέρα το σερβίς του, που τον βοήθησε σε όλα τα σημεία που πιέστηκε από τον Τσέχο αντίπαλό του. Είναι ενδεικτικό ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν δέχτηκε μπρέικ, παρά το γεγονός ότι ο Λεχέτσκα 8 συνολικά ευκαιρίες σε όλο το ματς.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά το Καρέν Χατσάνοφ. Ο Ρώσος πήρε την πρόκριση για την τετράδα μετά την απόσυρση του Σεμπάστιαν Κόρντα.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας μπήκε στον αγώνα με άγριες διαθέσεις. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς εκμεταλλεύθηκε το 5ο μπρέικ πόιντ που είχε στο δεύτερο γκέιμ και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του για το 3-0. Ο 24χρονος είχε εξαιρετικό ποσοστό στο πρώτο του σερβίς και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τσέχο. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε το πρώτο σετ μετά από 37 λεπτά αγώνα.

Ο Λεχέτσκα βρήκε τρόπο να απειλήσει το σερβίς του Έλληνα τενίστα στο δεύτερο σετ. Ο Τσέχος σημάδευε το backhand του αντιπάλου του, με αποτέλεσμα ο Τσιτσιπάς να κάνει αρκετά λάθη. Ο Νο.71 της παγκόσμιας κατάταξης έχασε πέντε ευκαιρίες για μπρέικ στο 1-2 του σετ με τον Στέφανο Τσιτσιπά να κρατάει με ρίσκο στο σερβίς του.

Οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς του και το δεύτερο σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ήταν εντυπωσιακός, έκανε το 6-1, κατέκτησε το δεύτερο σετ και τεράστιο προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο Γίρι Λεχέτσκα απείλησε και πάλι το σερβίς του Τσιτσιπά στο έκτο γκέιμ του τρίτου σετ. Ο Τσέχος είχε τριπλό μπρέικ πόιντ (0-40) αλλά ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας παράταξε στο κορτ το πάντα αξιόπιστο forehand του. Ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του και με μπρέικ στη συνέχεια έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου σετ και την πρόκριση.