Το έκανε συνήθεια: Επέστρεψε από το -20 και ισοπέδωσε τη Λιμόζ η ΑΕΚ (82-72)!

Πάρης Τσελεπίδης • 21:28 - 07.02.2023 / Ανανεώθηκε: 11:28 - 23.06.2023

Η ΑΕΚ έφτασε να χάνει με 20 πόντους από τη Λιμόζ στα Άνω Λιόσια, όμως με αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και πήρε τη νίκη με 82-72. Τρίτο ματς της ΑΕΚ που επιστρέφει από διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων σε ένα ημίχρονο!

H AEK μπήκε στα σχοινιά για ένα ημίχρονο από τη Λιμόζ, βρέθηκε να χάνει μέχρι και με διαφορά 20 πόντων, όμως Μάιλς και Μίτσελ δεν είχαν όρεξη να χάσουν και οδήγησαν την Ένωση στη δεύτερη της νίκη σε τρεις αγώνες στη φάση των «16» του BCL

Μάιλς και Ουίλιαμς προσπάθησαν να δώσουν επιθετική πνοή στην ΑΕΚ, όμως οι Γάλλοι ήταν καλά διαβασμένοι και με όπλο τη σκληρή τους άμυνα και τον επιθετικό οίστρο του Ουγκολίν, πήραν διαφορά 11 πόντων στη συμπλήρωση του δεκάλεπτου (14-25).

H Λιμόζ όχι μόνο συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, αλλά τους ανέβασε ακόμα περισσότερο στη 2η περίοδο. Οι Γάλλοι έκαναν όργια πίσω από την γραμμή του τριπόντου και με 9/12 στο 12ο λεπτό, είχαν ανεβάσει τη διαφορά στο +20 (17-37). Η ΑΕΚ ωστόσο αντέδρασε και το τέλος του ημιχρόνου την βρήκε πίσω στο σκορ με 7 πόντους (35-42).

To παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στη 3η περίοδο. Οι Γάλλοι είχαν σταματήσει να βλέπουν το καλάθι σαν βαρέλι, η ΑΕκ έπαιρνε ενέργεια μέσα από την άμυνά της και έτσι το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε το σκορ στο 59-65. Η ΑΕΚ είχε να καλύψει διαφορά επτά πόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Με ένα προσωπικό ρεσιτάλ του Μάιλς, η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στην τελευταία στροφή του αγώνα. Η Ένωση μείωσε σε 66-67 και έδειχνε ότι θα κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα φέτος, θα μπει δυναμικά στο τέλος και θα πάρει τη νίκη. Οι Γάλλοι είχαν σαστίσει για τα καλά πλέον, αφού τα τρίποντα έπαψαν να μπαίνουν και οι λύσεις επιθετικά στέρεψαν. Τρέχοντας επί μέρους σκορ 11-1 προηγήθηκαν με 73-68 και έπειτα διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι, φτάνοντας στη δεύτερή τους νίκη σε τρεις αγώνες στη φάση των «16».

MVP: Ακίλ Μίτσελ

Μίτσελ και Μάιλς διεκδικούν τον τίτλο, όμως θα τον πάρει ο πρώτος. Μπορεί ο Μάιλς με τους γρήγορους πόντους του να ήταν ο παίκτης που γύρισε την κατάσταση, όμως ο Μίτσελ ήταν σταθερός σε όλο τον αγώνα και στην τελευταία περίοδο έδωσε σημαντικούς πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-25, 35-42, 59-65, 82-72