Πρώτη νίκη για την Άλμπα, 85-82 την Αρμάνι Μιλάνο

Sportal newsroom 22:55 - 26.10.2023 / Ανανεώθηκε: 23:27 - 26.10.2023

Η Άλμπα Βερολίνου επιβλήθηκε με 85-82 της Αρμάνι Μιλάνο για την πέμπτη αγωνιστική της Euroleague.

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague σημείωσε η Άλμπα Βερολίνου. Η ομάδα της Γερμανίας επιβλήθηκε με 85-82 της Αρμάνι Μιλάνο για την πέμπτη αγωνιστική και «έσπασε το ρόδι» στη φετινή διοργάνωση.

Η Άλμπα, που προερχόταν από ήττα κόντρα στη Μονακό, έκανε σπουδαία ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Αρμάνι Μιλάνο, που την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε από τη Ρεάλ, είναι στο 1-3 ενώ «χρωστάει» και το ματς με τη Μακάμπι για τη δεύτερη αγωνιστική.

Κορυφαίος σκόρερ για την ομάδα του Ίσραελ Γκονσάλες ήταν Γιοχάνες Τίμαν με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής. Ο Νίκολα Μίροτιτς ξεχώρισε για την Αρμάνι. Ο 33χρονος φόργουορντ σημείωσε 30 πόντους έχοντας και 12 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-0 προτού ο Σιλντς μειώνει στους δύο. Η ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλες προσπέρασε με 10-3 με πέντε διαδοχικούς πόντους του Μπράουν. Η Μιλάνο δεν κατέθεσε τα όπλα και ισοφάρισε 10-10 με τον Βόιτμαν. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 12-18 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου με τον Λο.

Με δίποντο του Μίροτιτς η ομάδα του Έτορε Μεσίνα προσπέρασε με 12-20 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 17-20 με τρίποντο του Τόμας αλλά ο Τόνουτ στη συνέχεια έφερε και πάλι τη διαφορά στους έξι πόντους για το 17-23. Η Άλμπα, όμως, έδειξε και πάλι αντίδραση και με σερί 7-0 έφτασε στο 24-23 με τρίποντο του Ντέλοου. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 26-33 με τον Χάινς αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά. Με δίποντο του Μίροτιτς η Αρμάνι προσπέρασε με 32-27 και η Άλμπα μείωσε σε 35-27, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου με τρίποντο του Ολίντε.

Με τρίποντο του Μίροτιτς και δίποντο του Πάνγκος, η Αρμάνι προσπέρασε με 35-42 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Η διαφορά έφτασε τους δέκα πόντους (37-47) με τρίποντο του Πάνγκος. Η διαφορά έφτασε τους 12 πόντους (43-55) με τρίποντο του Μίροτιτς. Η Άλμπα μείωσε 55-57 με τον Κουμάντζε αλλά η Αρμάνι είχε τον έλεγχο και έφτασε στο 55-61 με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Μίροτιτς. Ο Προσίντα διαμόρφωσε το 57-61 της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Μίροτιτς και ο Σιλντς έφεραν την Αρμάνι στο 59-71, 7:36 πριν το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν 66-71 με τρίποντο του Τίμαν με τη διαφορά να φτάνει τους τέσσερις πόντους, 3:40 πριν το τέλος του ματς. Η Άλμπα μείωσε ακόμη περισσότερο και προσπέρασε με 84-82 με τον Μπράουν. Ο Σιλντς αστόχησε στην κρίσιμη επίθεση της Αρμάνι και στη συνέχεια ο Τίμαν με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το 85-82 που ήταν και το τελικό σκορ.

MVP

Ο Νίκολα Μίροτιτς έχει το όνομα αλλά στο ματς της Άλμπα με την Αρμάνι ο Γιοχάνες Τίμαν είχε τη χάρη. Ο Γερμανός σέντερ, πρωταθλητής κόσμου με την Εθνική του ομάδα, ήταν ο κορυφαίος σε απόδοση παίκτης της Άλμπα. Ο 29χρονος παίκτης είχε 22 πόντους με 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής. Ο Τίμαν μέτρησε 30 πόντους σε σύστημα αξιολόγησης της διοργάνωσης.

Γιοχάνες Τίμαν © Euroleague Basketball

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Ένα καταστροφικό τελευταίο επτάλεπτο στοίχισε στην Αρμάνι Μιλάνο. Η ομάδα της Ιταλίας προηγήθηκε ακόμη και με 12 πόντους (59-71) με τον Μίροτιτς αλλά η Άλμπα δεν κατέθεσε τα όπλα. Ο Στέρλινγκ Μπράουν με ένα κρίσιμο δίποντο 24 δεύτερα πριν το τέλος του ματς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Άλμπα

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Η Άλμπα Βερολίνου αντιμετωπίζει τη Βαλένθια στην Ισπανία για την έκτη αγωνιστική της Euroleague. Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος για την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου στις 21:30 ώρα Ελλάδας. Ενδιάμεσα, η ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλες κοντράρεται εκτός έδρας με την Γκότινγκεν για το πρωτάθλημα Γερμανίας.

Η Αρμάνι Μιλάνο αντιμετωπίζει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στις 31 Οκτωβρίου (21:30) σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Έτορε Μέσινα θα παίξει με τη Μονακό (2/11, 21:30) για την έκτη αγωνιστική της διοργάνωσης. Ενδιάμεσα, η ομάδα του Μιλάνου θα υποδεχθεί την Πεσάρο για το ιταλικό πρωτάθλημα.

Ο Ταϊρίκ Τζόουνς στο Sportal: «Αν προτιμώ Παναθηναϊκό ή Ολυμπιακό; Κάτσε να σου εξηγήσω...» (vid)