Ο Σφαιρόπουλος άλλαξε τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά η Παρτίζαν είπε την τελευταία λέξη!

Παρτίζαν - Ερυθρός Αστέρας

Photo by Srdjan Stevanovic/Euroleague Basketball via Getty Images

Γιάννης Πάλλας 21:41 - 26.10.2023 / Ανανεώθηκε: 22:08 - 26.10.2023

Η Παρτίζαν έφτασε στη νίκη (88-86) επί του Ερυθρού Αστέρα στο ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου με ηγέτη τον Αλέκσα Αβράμοβιτς που πέτυχε μεγάλα καλάθια

Με τον Αλέκσα Αβράμοβιτς να σημειώνει μεγάλα σουτ και να παίζει για τον Κέβιν Πάντερ που έμεινε στον πάγκο στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου η Παρτίζαν επικράτησε (88-86) του Ερυθρού Αστέρα για την 5η αγωνιστική της Euroleague.

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα στην Stark Arena μέσα από το Sportal.

Η Euroleague Sportal Show έρχεται μετά το τέλος της αναμέτρησης Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές με όλο το ρεπορτάζ από το ΣΕΦ

Στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Ερυθρού Αστέρα ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έφτασε στην πηγή, αλλά νερό δεν ήπιε. Η κίνηση του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να κρατήσει στον πάγκο τον Κέβιν Πάντερ αποδείχθηκε καταλυτική για την εξέλιξη του ματς, καθώς την «μπαγκέτα» επιθετικά πήρε ο Αλέκσα Αβράμοβιτς και την οδήγησε εκ του ασφαλούς στη νίκη.

Ο Αβράμοβιτς τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους, ενώ καλή δουλειά έκανε ο Ζακ ΛεΝτέι (13 πόντους), ο Όγκνιεν Γιάραμαζ (12 πόντους) κυρίως στο πρώτο μέρος και ο Φρανκ Καμίνσκι (11 πόντους).

Από τον Ερυθρό Αστέρα ο Τζόελ Μπολομπόι ήταν κυριαρχικός στη ρακέτα σε άμυνα και επίθεση (16 πόντους), ουσιαστικός ο Σαμπάζ Νέιπιερ (14 πόντους) και ο Ντος Σάντος με τον Χάνγκα που είχαν από 11 πόντους.

Η αστοχία στις ελεύθερες βολές (3/7) στο τελευταίο 1.30’’ του αγώνα για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν καταλυτική για την ήττα της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Στην αρχή του παιχνιδιού η Παρτίζαν μπήκε... αγριεμένη και ακουμπώντας τη μπάλα στο «ζωγραφιστό» στον Φρανκ Καμίνσκι βρέθηκε να προηγείται με 17-2 (στο 7’), καθώς οι φιλοξενούμενοι ενώ είχαν ανοικτά σουτ ήταν άστοχοι. Τα καλάθια από τους Ντος Σάντος και Χάνγκα επέτρεψαν στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να μειώσει σε 20-13 (στο 9’) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 10λεπτο με το σκορ να είναι 22-13 (στο 10’) για την Παρτίζαν.

Η αυξημένη αμυντικά πίεση των παικτών του Ερυθρού Αστέρα και τα καλάθια των Νέιπιερ, Μίτροβιτς και Τόμπι έφεραν τους «ερυθρόλευκους» του Βελιγραδίου σε... απόσταση βολής (26-23 στο 13.40’’). Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με τον Όγκνιεν Γιάραμαζ σε ρόλο οργανωτή-εκτελεστή βρήκαν λύσεις επιθετικά και μαζί με τον Τζέιμς Νάναλι επέτρεψαν στην Παρτίζαν να έχει το «πάνω χέρι» (38-33 στο 17.20’’). Ο Σαμπάζ Νέιπιερ σκόραρε συνεχόμενους πόντους από την περιφέρεια, γεγονός που έφερε ισορροπία στο παιχνίδι (42-42 στο 20’), καθώς το τρίποντο στη λήξη του πρώτου μέρους από τον Ντανίλο Άντζουσιτς ήταν εκτός χρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο με τους Χάνγκα και Μπολομπόι να σκοράρουν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «έχτισαν» μια σημαντική διαφορά (48-54 στο 25.40’’), την οποία «εκτόξευσε» ο Γιάγκο Ντος Σάντος με δυο τρίποντα (50-60 στο 27’) και ο Ρόκας Γκιεντράιτις από τα 6.75 έδωσε τη μεγαλύτερη διαφορά στον Ερυθρό Αστέρα το +12 (53-65 στο 29’) με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο 10λεπτο. Το επιμέρους 11-23 των «ερυθρολεύκων» του Βελιγραδίου ήταν καταλυτικό για το σημαντικό προβάδισμα των φιλοξενούμενων που στηρίχθηκαν στην καλή άμυνα και στην σωστή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση.

Με τρίποντο του Ντος Σάντος στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε τη διαφορά στο +13 (55-68 στο 31.30’’). Εκεί, η Παρτιζάν έπαιξε τα... ρέστ της. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς κράτησε στον πάγκο τον Κέβιν Πάντερ που έκανε συνολικά ένα κακό παιχνίδι και με τους Σμαϊλάγκις, Ντόζιερ να δίνουν λύσεις αντέδρασε και πλησίασε (70-75 στο 36.30’’).

Ο Πάντερ παρέμεινε στον πάγκο και ο Αβράμοβιτς με τον Ντόζιερ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (80-80 στο 38.30’’). Εκεί, ο Αλέκσα Αβράμοβιτς με μεγάλο τρίποντο υπό πίεση έβαλε σε θέση... οδηγού την Παρτίζαν (83-80 στο 38.40’’). Στη συνέχεια οι χαμένες βολές (3/7 συνολικά) για τον Ερυθρό Αστέρα από τον Τεόντοσιτς και το Νάπιερ έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στη νίκη της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

MVP: Αλέκσα Αβράμοβιτς

Ο γκαρντ της Παρτίζαν τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 2 ειμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα. Το πιο σημαντικό όμως καλάθι ήταν εκείνο από τα σχεδόν 8 μέτρα που έδωσε το προβάδισμα (83-80 στο 1.20’’ πριν το τέλος) στην ομάδα του και την οδήγησε στη νίκη.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:

Το εντυπωσιακό 35-21 στην τέταρτη περίοδο για την Παρτιζάν, αλλά και οι 3/7 ελεύθερες βολές του Ερυθρού Αστέρα ήταν τα στοιχεία που έκριναν το παιχνίδι. Μοιραίος για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς που στο τελευταίο 1.30’’ του αγώνα είχε 2/5 ελεύθερες βολές και ένα αιρ-μπολ τρίποντο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεζ, Βίλιους, Περάντι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 42-42, 53-65, 88-86.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 13 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αβράμοβιτς 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Πάντερ 8 (1/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Σμάιλαγκιτς 9 (3/6 δίποντα, 3/3 βολές), Γιάραμαζ 12 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Νάναλι 7 (1), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 5 (1), Ντόζιερ 9 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καμίνσκι 11 (5/9 δίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Τεοντόσιτς 9 (1/6 τρίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Χάνγκα 11 (2), Νταβιντόβατς 2, Μίτροβιτς 8 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νέιπιερ 14 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 7 λάθη), Τόμπι 7 (1), Μπόλομποϊ 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές), Γκιεντράιτις 8 (2), Ντος άντος 11 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ).