Ο Γκιεντράιτις «σκότωσε» την Εφές

Twitter / Baskonia

Sportal newsroom 21:23 - 14.12.2022 / Ανανεώθηκε: 22:10 - 14.12.2022

Η Μπασκόνια πήρε το «θρίλερ» της Κωνσταντινούπολης κόντρα στην Εφές την οποία νίκησε με 78-83.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο των Βάσκων, αφού ένα απίθανο τρίποντο του Γκεντράιτις έδωσε αέρα πέντε πόντων στο τελευταίο λεπτό ενός συναρπαστικού αγώνα και άφησε «ξερούς» τους πρωταθλητές Ευρώπης. Η Μπασκόνια πήρε «κεφάλι» έναντι των Τούρκων στην κατάταξη, αφού πήγε στο 8-5, ενώ η Εφές κατέβηκε στο 7-6

Εφές και Μπασκόνια είχαν το ίδιο ρεκόρ πριν το μεταξύ τους τζάμπολ στην Κωνστανστινούπολη. Οι δύο ομάδες με το 7-5 βρίσκονταν σε τροχιά play offs και η θέση τους στον σχετικό πίνακα της Euroleague μας προετοίμαζε για μάχη.

Οι πρωταθλητές ευρώπης δεν κατάφεραν στην πρώτη περίοδο να αιφινιδιάσουν τους αντιπάλους τους, αφού όσο κι αν προσπαθούσαν οι Μίτσιτς και Μπομπουά να φορτώσουν με πόντους το αντίπαλο καλάθι ή να αξιοποιήσουν τους συμπαίκτες τους, η ομάδα του Πεναρόγια έβρισκε τις απαντήσεις. Έτσι φτάσαμεστο 23 -21 του πρώτου δεκαλέπτου με τον Σέρβο πόιντ γκαρντ να σημειώνει 8 πόντους και να είναι ο παίκτης που αποτέλεσε σημείο αναφοράς σε αυτό το διάστημα.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ μόνο στο πρώψτο τρίλεπτο της β' περιόδου. Η Εφές με ένα μίνι ξέσπασμα στο 16' προηγήθηκε με +15 (9-24), και πήρε τον αέρα της Μπασκόνια που έδειχνε ανίκανη να αντιδράσει χωρίς τον Πιέρια Χένρι, που δεν ταξίδεψε στην Τουρκία. Τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο στο -10 (46-36). Σε αυτό το διάστημα ο Χσάουαρντ κράτησε μόνος του την ομάδα του, αφού σημείωσε τους 13 από τους 15 πόντους της.

Το σκηνικό άλλαξε στη γ' περίοδο.  Η Εφές έμεινε από καύσιμα,, την ώρα που η Μπασκόνια πετούσε φωτιές. Με επί μέρους σκορ 20-10 έφερε το ματς στην ισοπαλία (56-56), ενώ η γ΄ περίοδος βρήκε τους Βάσκους μπροστά με 58-64. Μαρίνκοβιτς και Χάουαρντ καθοδηγούσαν τους συμπαίκτες τους με τους 16 και 19 πόντους τους αντίστοιχα και η ομάδα της Βιτόρια παίζοντας φοβερή άμυνα, πήρε κεφάλι στο σκορ και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +6 (58-64).

Η Μπασκόνια είχε πάρει φόρα και κάποιος έπρεπε να της την κόψει. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και το +10 (58-68) και τότε ο Αταμάν πέρασε τον Ντάνστον στον αγώνα. Η Εφές «έσφιξε» την άμυνά της και πήρε τα ριμπάουντ κι έτσι οι πρωταθλητές Ευρώπης  ισοφάρισαν σε 70-70, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.  Ο Κλάιμπερν είχε πάρει φωτιά σε αυτό το διάστημα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (73-72). Ένα 5-0 των φιλοξενούμενων έφεραν στο τελευταίο λεπτό το 73-78, όμως ο Μπομπουά με τρίποντο μείωσε στο καλάθι.

Στην επόμενη φάση ένα απίθανο τρίποντο του Γκεντράιτις έφερε τους Βάσκους στο 76-81 και η νίκη πήγε στους παίκτες του Πεναρόγια, αφού ο Μπομπουά αστόχησε στην επόμενη επίθεση.  Ο Λιθουανός της Μπασκόνια εκτέλεσε στη συνέχεια δύο εύστοχες βολές και το σκορ τελικά έκλεισε στο 78-83.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 46-36, 58-64, 78-83

ΕΦΕΣ: Μπομπουά 10, Μπράιαντ 5, Γκάζι -, Κλάιμπερν15, Τέιλορ2, Αρνά-, Πλάις 6, Μίτσιτς 17, Εμπάι 16, Πολονάρα 3, Ζίζιτς 4, Ντάνστον

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Χάουαρντ 19, Ραϊέστε -, Σεντεκέρσκις 6, Μαρίνκοβιτς 18, Ντιεζ -, Τόμσον 8, Κότσαρ 6, Ίνοχ 4, Κοστέλο 6, Γκιεντράιτις 11, Χομς 5, Κούρουκς -