Απίστευτος ο Βιλντόζα κόντρα στη Ζαλγκίρις, έκτη σερί νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα

Λούκα Βιλντόζα / © euroleague.net

Sportal newsroom 22:15 - 13.12.2022 / Ανανεώθηκε: 22:27 - 13.12.2022

Μετά το μεγάλο «διπλό» ψυχολογίας και ουσίας επί της Παρτιζάν, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε με 77-73 με τον Αργεντίνο Λούκα Βιλντόζα να κάνει… θαύματα (27 πόντοι) και τον Νεμάνια Νέντοβιτς να σιγοντάρει (21 πόντοι).

Είναι θέμα ψυχολογίας κυρίως, αλλά και ποιότητας. Ζήτημα ρόλων, οργάνωσης και ηρεμίας. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς έχει κάνει μεταμόσχευση εγκεφάλου στον Ερυθρό Αστέρα και από τη μέρα που πήγε στο Βελιγράδι η ομάδα απλά… δεν χάνει!

Κόντρα στην Ζαλγκίρις πήρε την πέμπτη διαδοχική νίκη (77-73) στην Ευρωλίγκα. Τα κατάφερε όχι τόσο δύσκολα όσο στο ντέρμπι της προηγούμενη αγωνιστικής με την Πατριζάν, αλλά σίγουρα με χτυποκάρδι. Ο Λούκα Βιλντόζα ήταν καταπληκτικός, τελείωσε το ματς με 27 πόντους έχοντας 10/18 σουτ, εκ των οποίων 4/10 τρίποντα. Ο Αργεντίνος γκαρντ είχε επίσης 4 κλεψίματα σε 32’43’’ χρόνο συμμετοχής.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς τον στήρηξε και με το παραπάνω. Πήρε κάποια βιαστικά σουτ (είχε 2/11 τρίποντα), αλλά με 21 πόντους κράτησε την ομάδα όσο οι Λιθουανοί είχαν τις πρωτοβουλίες.

Ο Κίναν Έβανς είναι σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα. Οπότε ο Ερυθρός Αστέρας θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικός στο ξεκίνημα. Ο Αμερικανός με δύο τρίποντα έδωσε προβάδισμα στη Ζαλγκίρις με 10-5 στο πρώτο τρίλεπτο και αυτή η διαφορά έφθασε ακόμα και σε διψήφια επίπεδα από την πρώτη κιόλας περίοδο.

Με καλάθι και φάουλ του Εντγκάρας Ουλανόβας έγινε το 15-5, ενώ ο Καρολίς Λουκοτσιούνας με τρίποντο κράτησε το +10 στο 22-12. Το δεκάλεπτο έληξε 22-14 με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να προσπαθεί να δώσει ένα (μίνι) σύνθημα επιστροφής για τους «ερυθρόλευκους».

Στη δεύτερη περίοδο ακολούθησε τον Νέντοβιτς και ο Λούκα Βιλντόζα.

Με πέντε διαδοχικούς πόντους του τελευταίου οι Σέρβοι μείωσαν στον πόντο 33-32 στο 16’20’’, ενώ ο Στέφαν Λαζάρεβιτς με δύο βολές έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους γηπεδούχους με 34-33. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Ζαλγκίρις μπροστά στο σκορ (37-36) και όλους τους λογαριασμούς ανοικτούς για το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Η εικόνα πάντως, δεν άλλαξε στην επαναληψη. Από τον Ερυθρό Αστέρα ο Νέντοβιτς και ο Βιντόζα κρατούσαν επίμονα την ομάδα τους κοντά στο σκορ και από τους Λιθουανούς ο Κίναν Έβανς έκανε τη δουλειά καλύτερα απ’ όλους.

Ετσι, οι δύο ομάδες έμειναν… κοντά: 45-46 στο 24’ και 56-58 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στα τελευταία δέκα λεπτά ο Βιλντόζα συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Αστέρας ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους (75-71) και κατάφερε με τον Αργεντίνο ψύχραιμο και αποτελεσματικό κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ: 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 36-37, 56-58, 77-73
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ, Βιλντόσα 27 (6/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Λαζάρεβιτς 8 (1) , Λάζιτς 5 (1) , Μάρτιν 2 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Ντόμπριτς 5 (1) , Νέντοβιτς 21 (5/7 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρκοβιτς 3 (1), Κούζμιτς, Πετρούσεβ 1 , Μπέντιλ 5 (1)
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Έβανς 18 (4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη) , Γκιεντράιτις 5 (1/5 τρίποντα), Χέιζ 14 (4 ριμπάουντ), Σμιτς 6 (5 ριμπάουντ), Μπιρούτις 4, Ντίμσα 3 (1), Κάβανο 1 , Λελεβίτσιους, Μπουτκεβίτσιους 2, Ουλάνοβας 14 (1)