Το Λαύριο διέλυσε τον Απόλλωνα και έκλεισε τη σεζόν με 100άρα

Aχιλλέας Μαυροδόντης 22:05 - 27.04.2024 / Ανανεώθηκε: 23:04 - 27.04.2024

Το Λαύριο έστησε πάρτι απέναντι στον Απόλλωνα, στο αδιάφορο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο τελείωσε την χρονιά του το Λαύριο, καθώς διέλυσε εκτός έδρας τον υποβιβασμένο Απόλλωνα με 104-66.

Από την αρχή το Λαύριο έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, με τον αδιάφορο Απόλλωνα να μην καταφέρνει να απειλήσει και να βλέπει την διαφορά να ανεβαίνει ολοένα και περισσότερο.

Έτσι το τελικό +38 αποτυπώνει στο απόλυτο την εικόνα της αναμέτρησης, με το Λαύριο να κλείνει με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο τη σεζόν.

Αυτό το αποτέλεσμα ανέβασε το Λαύριο στο 10-17, με τον Απόλλωνα να κλείνει τη σεζόν με το σκορ στο 4-22.

Ο Καστανέδα έκανε την καλύτερη εμφάνιση της ζωής του, με τον Αμερικανό να τελειώνει την αναμέτρηση με 34 πόντους, 5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα και 9 κερδισμένα φάουλ, με την στατιστική του να του χαρίζει 51 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης!

Από εκεί και πέρα, 14 ποντους είχε ο Χάτσερ, 13 ο Θόρτον και 11 ο Μουρ.

Για τον Απόλλων, ο Όσμπορν είχε 21, ο Σαλούστρος 14 και ο Μπλόντιν 12.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Στην αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το Λαύριο να ξεφεύγει με 8 χάρη σε τρίποντο του Χαβιέ Καστανιέδα (15-23). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 20-27, με την συνέχεια να ανήκει στο Λαύριο ολοκληρωτικά.

Ένα επιμέρους σκορ 14-2 και εκτόξευσαν την διαφορά στους 19 πόντους (22-41),με το ημίχρονο να λήγει με τον δείκτη του σκορ στο 33-51. Η συνέχεια, όπως καταλαβαίνετε, ήταν απλά μια τυπική διαδικασία.

Ο Φλάτεν έκανε το 35-58, με τον Απόλλωνα να τρέχει ένα μικρό σερί 7-0 για το 42-58. Οι δύο ομάδες πήγαν στα τελευταία δέκα λεπτά με το σκορ στο 50-71, με το μόνο ενδιαφέρον να είναι το τελικό σκορ. Έτσι, το Λαύριο πήρε τη νίκη με το εντυπωσιακό 66-104.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λόρτος, Μαρτινάκος, Αγγελής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-27, 33-51, 50-71, 66-104