Ο Χιλ με 37 πόντους και 8/11 τρίποντα οδήγησε το Μαρούσι στο εύκολο «διπλό» επί του Λαυρίου

©InTime

Γιάννης Πάλλας 21:49 - 22.04.2024 / Ανανεώθηκε: 22:20 - 22.04.2024

Το Μαρούσι πέρασε εύκολα (90-76) από το Λαύριο για την 4η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League με τον Άχμεντ Χιλ να είναι εντυπωσιακός σημειώνοντας 36 πόντους με 8/11 τρίποντα

Με τον Άχμεντ Χιλ να «εκτελεί» από κάθε σημείο το Μαρούσι πέρασε με άνεση (90-76) από το Λαύριο για την 4η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League!

Ο γκαρντ της ομάδας των «βορείων προαστίων» τελείωσε τον αγώνα με 36 πόντους και 8/11 τρίποντα. Έκανε τη διαφορά με την Ρόμπερτ Γούνταρντ να συνδράμει με άλλους 13 πόντους.

Αππό την ομάδα της Λαυρεωτικής ο Καλίντ Μουρ είχε 22 πόντους και ο Ξαβιέ Καστανέδα πρόσθεσε άλλους 15 πόντους.

Με διάθεση να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο και να πιέσει αμυντικά το Μαρούσι αιφνιδίασε το Λαύριο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (10-19 στο 5.30’’’) με τον Άχμεντ Χιλ να αποτελεί τη βασική επιθετική απειλή για την ομάδα του Νίκου Βετούλα.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να σκοράρουν, αλλά ο Καλίντ Μουρ όσο κι αν πάλευε δεν μπορούσε να δώσει λύση μόνος του επιθετικά. Το Μαρούσι με τον Άχμεντ Χιλ να «εκτελεί» από την περιφέρεια άνοιξαν το σκορ (13-27 στο 9’).

Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε στη συνέχεια, καθώς οι μεν φιλοξενούμενοι σκόραραν με τους Χιλ και Γούνταρντ με συνέχεια να ανέβει η διαφορά στους 16 πόντους (22-38 στο 15’).

Τα καλάθια των Ξαβιέ Καστανέδα και Μάρκους Θόρντον δεν μπόρεσαν να βάλουν ξανά στο ματς το Λαύριο με συνέπεια να ολοκληρωθεί το πρώτο 20λεπτο με τη διαφορά στους 15 πόντους (30-45 στο 20’).

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν πλήρως σε άμυνα και επίθεση και οι 10 ασίστ για 4 λάθη έδωσαν το πρόσθετο πλεονέκτημα έναντι των 5 ασίστ για 7 λάθη των παικτών του Κώστα Μέξα.

Στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μάρκους Θόρντον να σκοράρει το Λαύριο μείωσε στους 10 πόντους (35-45 στο 22.30’’), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο άλλοτε με τον Άχμεντ Χιλ και άλλοτε με τον Αϊζάια Μπρίσκοου να διευρύνουν τη διαφορά (37-52 στο 24’).

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα επέμειναν και με τον Νόα Χόρκλερ να συνδράμει επιθετικά μείωσαν ξανά (45-55 στο 28’) πριν ολοκληρωθεί το τρίτο 10λεπτο με τη διαφορά στους 11 πόντους (53-64 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, τα συνεχόμενα καλάθια του Αχμέντ Χιλ ανέβασαν τη διαφορά στους 18 πόντους (58-76 στο 33.30’’) και μετέτρεψαν τα τελευταία λεπτά σε τυπική διαδικασία.

Ο Νίκος Βετούλας είχε κάθε λόγο να είναι ευχαριστημένος από τους παίκτες του, καθώς έλεγξαν τον ρυθμό από την αρχή ως το τέλος της αναμέτρησης φτάνοντας σε μια άνετη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Κατραχούρας, Τσώνος.

«Μακάμπι in 4, Παναθηναϊκός in 5»: Η διαφωνία του Ουρμπόνας για τη σειρά του «τριφυλλιού» στα playoffs (vid)