Περίπατος του ΠΑΟΚ στην Πάτρα πριν τα playoffs

Νίκος Καλαμπάκας 17:04 - 09.04.2023 / Ανανεώθηκε: 18:28 - 09.04.2023

Με μεγάλο πρωταγωνιστές τους Ρένφρο και Φράνκε ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πατρών με σκορ 88-65 στην Πάτρα και πλέον στρέφει την προσοχή του ξανά στην Αχαΐα, αυτή τη φορά στον Προμηθέα τον οποίο θα βρει μπροστά του στα playoffs!

Ο ΠΑΟΚ ήταν αδιάφορος στην Πάτρα όμως δεν επαναπαύθηκε στο γεγονός ότι βαθμολογικά δεν υπήρχε κίνητρο και νίκησε τον Απόλλωνα με σχετική ευκολία, κάτι που μαρτυρά το τελικό 65-88. Οι Θεσσαλονικείς είδαν τους Ρένφρο και Φράνκε να κάνουν πολύ καλό παιχνίδι και να οδηγούν τον δικέφαλο του βορά στην επικράτηση.

Η τελική βαθμολογία και τα ζευγάρια των playoffs στην Basket League
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

17:47 - 09.04.2023

Αμετάβλητη έμεινε η βαθμολογία της Basket League μετά την τελευταία αγωνιστική, αφού λίγο - πολύ οι θέσεις των ομάδων που θα συνεχίσουν στα playoffs είχαν ξεκαθαρίσει. Δείτε σε ποια σειρά τερμάτισαν οι ομάδες και τα ζευγάρια που θα μονομαχήσουν στα playoffs για μια θέση στους τελικούς.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφερε από την πρώτη περίοδο και κατάφερε να πάρει τον αέρα των γηπεδούχων σχετικά εύκολα. Από την πρώτη κιόλας περίοδο οι Θεσσαλονικείς είχαν πάρει διαφορά με διψήφιο αριθμό (10-20) και έδειχναν πιο σίγουροι στο παιχνίδι τους από τους γηπεδούχους. Η πρώτη περίοδος βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 13-25 και να δείχνει ότι είναι αφεντικό στην αναμέτρηση.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο β' δεκάλεπτο με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να διατηρούν την κυριαρχία τους. Οι Ρένφρο και Ρίλεϊ ήταν τα πρώτα «βιολιά» στην επίθεση και έδιναν τον ρυθμό με τους Πατρινούς να μην μπορούν να ακολουθήσουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν άλλαξε με τους Θεσσαλονικείς να κυριαρχούν απόλυτα και να αυξάνουν συνεχώς τη διαφορά. Στο 30' το σκορ ήταν 56-72, ενώ το τελικό 65-88 μαρτυρά τη διαφορά δυναμικότητας των δύο αντιπάλων. Ο ΠΑΟΚ πλέον προετοιμάζεται για στη σειρά του με τον Προμηθέα, ενώ ο Απόλλων ξεκινά τις διακοπές του, αφού έμεινε εκτός playoffs.

Δεκάλεπτα: 13-25, 34-45, 56-72, 65-88

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Γκρίφιν 12 (4/9 τρίποντα), Βερτζ 11, Ντέιβις 5, Μπόγρης, Μακ 16, Βησσαρίου, Σιλά 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Φιλιππάκος, Καράμπελας 6, Καλχούν 3 (1), Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 2

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 17 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ράιλι 12, Μαργαρίτης 7, Σάιμπερτ 11, Ρένφρο 18, Τσιακμάς 7 , Χαντς 12, Σλαφτσάκης 2, Κωνσταντινίδης, Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης