Υπέταξε τον Παναθηναϊκό και οριστικά τρίτο το Περιστέρι του Σπανούλη!

Περιστέρι-Παναθηναϊκός, Ίαν Χάμερ

Ηλίας Λαλιώτης 17:44 - 09.04.2023 / Ανανεώθηκε: 18:27 - 09.04.2023

Το Περιστέρι έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ απέναντι στον... κοιμισμένο Παναθηναϊκό, τον νίκησε με 96-89 και έδωσε ξανά ραντεβού μαζί του για την ημιτελική φάση.

Με μία σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού, το Περιστέρι -στην πρώτη χρονιά του Βασίλη Σπανούλη στην προπονητική- έκλεισε την κανονική περίοδο της Basket League, η οποία το βρήκε στην τρίτη θέση, πίσω μόνο από τους «πράσινους» και τον Ολυμπιακό.

Ο Κολοσσός Ρόδου πέρασε από το Λαύριο
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

17:37 - 09.04.2023

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε στο Λαύριο της τοπικής ομάδας με 97-83 και τερμάτισε στην 7η θέση της βαθμολογίας στο τέλος της κανονικής διάρκειας της Basket League δίνοντας συνέχεια στη φετινή του πορεία με ραντεβού στα playoffs.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά στα ημιτελικά -εφόσον προκριθούν από την προημιτελική φάση- με τον Παναθηναϊκό να έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη γνώρισε την 6η ήττα της στη φετινή σεζόν, αρνητικό ρεκόρ εδώ και δεκαετίες και παίζοντας άθλια άμυνα, έδειξε πως θα πρέπει να βελτιωθεί άμεσα για να διεκδικήσει τον τίτλο.

Κορυφαίος για το Περιστέρι ο Μάρκους Ντένμον (22 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ενώ κομβικοί ήταν οι Ίαν Χάμερ (17 πόντοι) και Σιλβέιν Φρανσίσκο (15 πόντοι, 5 ασίστ). Για τον Παναθηναϊκό ο Πάρις Λι είχε 30 πόντους, ο Ντουέιν Μπέικον 15 και ο Δημήτρης Αγραβάνης 14 πόντους.

Το Περιστέρι είχε το κίνητρο και έπιασε στον... ύπνο τους παίκτες του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Κάτι που, βέβαια, έχουμε δει σε πολλούς αγώνες των «πράσινων» ανεξαρτήτως αντιπάλου. Με μπροστάρη τον Ντένμον οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 10-0, αναγκάζοντας τον Χρήστο Σερέλη να πάρει νωρίς το πρώτο του τάιμ άουτ για να ξυπνήσει τους παίκτες του. Μια κίνηση που έπιασε τόπο, με το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων να έρχεται μετά από 4' και 10'', με τον Παπαγιάννη. Με σερί 0-9 στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (12-11), αλλά το Περιστέρι με δύο τρίποντα του Χάμερ βρέθηκε στο +6 με το τέλος της πρώτης περιόδου (21-15).

Με τον Γκουντάιτις να κάνει θραύση μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, κατεβάζοντας επιθετικά ριμπάουντ και πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια και τους Γκριγκόνις-Αγραβάνη να βάζουν δύο σερί τρίποντα μετά από 1/8 της ομάδας τους, ο Παναθηναϊκός γύρισε τούμπα το ματς και προηγήθηκε με 23-28 στο 14'. Ο Βασίλης Σπανούλης απάντησε με χαμηλό σχήμα για να τρέξει το γήπεδο και το Περιστέρι έφερε ξανά το ματς στα ίσα 33-33 στο 18'. Τα δύο τρίποντα του Αγραβάνη «απαντήθηκαν» με τους Χάμερ και Μπίλαν να χτυπάνε μέσα στη ρακέτα, για να έρθει ένα τρίποντο του Μωραΐτη να ξαναδώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους με τη λήξη του ημιχρόνου (42-39).

Η τρίτη περίοδος, όπως συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις φέτος σε παιχνίδια του Παναθηναϊκού, μετατράπηκε σε one man show για τους «πράσινους». Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Λι. Ο Αμερικανός πέτυχε και τους 14 πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού στο δεκάλεπτο, κρατώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ, μιας και το Περιστέρι δεν το έβαζε κάτω (53-53 στο 25'). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έκλεισαν την περίοδο με προβάδισμα 65-60.

Και στην τέταρτη περίοδο κατάφεραν να πάρουν ισχυρό προβάδισμα. Μετά από μόλις 2 λεπτά, εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες του Ουίλιαμς στην άμυνα και με σερί καλάθια και φάουλ βρέθηκε στο +8 (73-65). Με τον Παναθηναϊκό να μένει χωρίς καλάθι εντός παιδιάς για 3 λεπτά, το Περιστέρι έφτασε και σε διψήφια διαφορά ξανά (75-65) για να έρθει ο Μπέικον να δώσει λύσεις για το 80-72 στο 35'. Με δύο λεπτά να απομένουν η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήρε προβάδισμα 10 πόντων (89-79) και κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη και την 3η θέση.

Δεκάλεπτα: 21-15, 42-39, 65-62, 96-89

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 9 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Φρανσίσκο 15 (1), Ραντάνοφ 10 (6 ριμπάουντ), Ντένμον 22 (3), Κασελάκης 11 (1), Κόλμαν 6, Μωραΐτης 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Περσίδης, Χάμερ 17 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 30 (4), Παπαγιάννης 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουίλιαμς 4 (1/6 σουτ), Μπέικον 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 14 (4), Πονίτκα 2 (1/5 σουτ), Γκριγκόνις 9 (1), Γκουντάιτις 11 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).