Ο Απόλλωνας έκανε μαγικό 4ο δεκάλεπτο και «καθάρισε» τον Κολοσσό

Γιώργος Μπόγρης / © Intime

Aχιλλέας Μαυροδόντης 19:03 - 03.12.2022 / Ανανεώθηκε: 19:29 - 03.12.2022

Ο Απόλλωνας έκανε τέταρτη περίοδο για σεμινάριο, με τους Πατρινούς να καθαρίζουν τον Κολοσσό και να επικρατούν με 85-66.

Ο Απόλλωνας έφτασε στις 3 νίκες στην Basket League (3-5), επικρατώντας άνετα του Κολοσσού με 85-66.

Το ματς ήταν κλειστό για τρία δεκάλεπτα, όμως στο τέταρτο ο Απόλλωνας έκανε εμφάνιση σεμηναριακού επιπέδου και με επιμέρους 25-9 τελείωσε τον Κολοσσό και το ματς.

Ο Τέιλορ είχε 20 πόντους, με τον Ντέιβις να προσθέτει 17 και τον Μαστρογιαννόπουλο 11. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Ζώη Καράμπελα, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους και 6 ασίστ.

Για τον Κολοσσό, ο οποίος βρίσκεται πλέον και εκείνος στο 3-5, ο Μορέιρα είχε 16 πόντους και ο Γιαννόπουλος 15.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Απόλλωνας μπήκε δυναμικά στο ματς και πήρε τα ηνία, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ στο 23-16. Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο, μισό του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κολοσσός ανέβασε την απόδοσή του, όμως το ίδιο έκανε και ο Απόλλωνας, με τους Πατρινούς να κρατούν τα ηνία και να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 46-39.

Οι Πατρινοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, με το προβάδισμα να παραμένει στα χέρια του Απόλλωνα. Παρόλα αυτά, ένα ξέσπασμα του Κολοσσού έφερε το ματς σε διαφορά τριπόντου στο τέλος του δεκαλέπτου (60-57, 30'). Κάπου εκεί ξεκίνησε το πάρτι του Απόλλωνα!

Οι Πατρινοί έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, με τον Κολοσσό να περιορίζεται πραγματικά σε ρόλο κομπάρσου! Το επιμέρους της περιόδου έφτασε στο 25-9, με τον Απόλλωνα να παίρνει τη νίκη με 85-66.

MVP: Ράιαν Τέιλορ

Ο Τέιλορ ήταν η αιχμή του δόρατος για τον Απόλλων! Ο Αμερικανός σταμάτησε στους 20 πόντους, έχοντας 8/12 εντός παιδιάς (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα), 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 30:06.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-39, 60-57, 85-66.
Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Γκρίφιν 7 (2), Βησσαρίου 5 (1), Σιλά 6, Τέιλορ 20 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Καράμπελας 9 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντέιβις 17 (5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόγρης 8 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χέινς-Τζόουνς 2, Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 11 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)
Κολοσσός Ρόδου (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 4, Όσμπορν 4, Κόφι 6, Κατσίβελης 6 (1), Γιαννόπουλος 15 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μορέιρα 15 (7/15 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 7 (1), Ντίξον 8 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ιορδάνου, Τιγκ