Ο Άρης ανέβασε στροφές και κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Απόλλωνα

©InTime

Γιάννης Πάλλας 21:06 - 06.01.2024 / Ανανεώθηκε: 21:16 - 06.01.2024

Ο Άρης έφτασε εύκολα στη νίκη (76-63) επί του Απόλλωνα Πατρών, για την 13η αγωνιστική της Stoiximan basket League

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης επιβλήθηκε (76-63) του Απόλλωνα Πατρών, για την 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έχει πλέον ρεκόρ 7-6 στο ελληνικό πρωτάθλημα, ενώ η ομάδα της Πάτρας μετράει 2 νίικες και 11 ήττες.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος (17 πόντους) και ο Ρομπέρτο Γκάλινατ (15 πόντους, 5 ριμπάουντ) ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ ο Τσαντ Μπράουν (20 πόντους, 7 ριμπάουντ) και ο Ρασάντ Βον (16 πόντους) ήταν εκείνοι που βρήκαν τις λύσεις επιθετικά για τον Απόλλωνα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Από την αρχή της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τον Άρη να έχει ένα μικρό προβάδισμα (17-14 στο 10’) με τον Ρομπέρτο Γκάλινατ να αποτελεί τη βασική επιθετική επιλογή των «κιτρίνων».

Μάλιστα με τη συνδρομή του Ίσμαελ Σανόγκο πήρε μια διαφορά 9 πόντων (27-18 στο 14.30’’). Ο Απόλλωνας με τους Ρασάντ Βον και Τσαντ Μπράουν να σκοράρουν αντέδρασε και έφερε τον αγώνα στα ίσια (29-29 στο 17’).

Πήρε και το προβάδισμα με 1/2 ελεύθερες βολές του Ρασάντ Βον (30-31 στο 19’), όμως δυο βολές του Ρομπέρτο Γκάλινατ και ένα τρίποντο του Τζόναθαν Σταρκ στη λήξη του ημιχρόνου από τα 9 μέτρα έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τον Άρη να έχει ένα προβάδισμα 4 πόντων (35-31 στο 20’).

Οι Πατρινοί ήταν μέσα στο ματς παρότι σούταραν με το πολύ χαμηλό ποσοστό του 20% (2/10) στα τρίποντα, ενώ οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαμ να ξεφύγουν στο σκορ, καθώς είχαν 14 λάθη στο πρώτο ημίχρονο τα οποία ήταν πολλά για ένα τέτοιο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μπήκαν... αγριεμένοι και πιέζοντας πολύ στην άμυνα δυσκόλεψαν την κυκλοφορία της μπάλας για τους Πατρινούς.

Αυτό είχε αποτέλεσμα άμεσα, καθώς με καλάθια από τους Γκάλινατ, Χάρελ, Τολιόπουλο και Μποχωρίδη «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 12-2 και μετέτρεψε το 35-31 (στο 20’) σε 47-33 (στο 26’) με τον Ίσμαελ Σανόγκο.

Μάλιστα, έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +15 (56-41 στο 30’) με το επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο να είναι 21-10 για τους γηπεδούχους. Ουσιαστικά εκεί κρίθηκαν όλα, καθώς στο τελευταίο 10λεπτο οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου δεν είχαν τις απαντήσεις στην επίθεση για να επιστρέψουν η διαφορά με καλάθια του Βασίλη Τολιόπουλου ανέβηκε στους 21 πόντους (69-48 στο 36.20’’) μετατρέποντας τα τελευταία λεπτά σε τυπική διαδικασία.

«Θα παίξουμε το Spanoulis Play»: Ο Τσαν έκανε τον Λάρκιν... Σπανούλη στο Ρεάλ - Εφές
EUROLEAGUE

19:36 - 06.01.2024

Ο Ερντέμ Τσαν, λίγο πριν το τέλος του αγώνα της Εφές με τη Ρεάλ, επέλεξε να παίξει το... «σύστημα Σπανούλης», με τον Σέιν Λάρκιν να παίρνει τον ρόλο του εμβληματικού αρχηγού του Ολυμπιακού!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Μαγκλογιάννης, Κατραχούρας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 35-31, 56-41, 76-63.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 17 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Μπλούμπεργκς 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χάρελ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπάνκστον 2, Γκάλινατ 15 (3/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 6 (1), Σανόγκο 9 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Καζαμίας, Περσίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Μπιμπς 9 (0/6 τρίποντα), Γκιουζέλης (0/6 σουτ), Βον 16 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Σαλούστρος 2, Μπράουν 20 (9/10 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπλέιλοκ 2 (1/5 σουτ), Βησσαρίου, Όσμπορν 10 (1/4 δίποντα, 8/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Καφέζας, Πέρκινς 4 (2/10 σουτ).