Ο Άρης «πάτησε» τη Λιετκαμπέλις σε αγώνα - θρίλερ

Άρης - Λιετκαμπέλις

Νίκος Καλαμπάκας 22:02 - 12.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:13 - 12.12.2023

Ο Άρης επιβλήθηκε της Λιετκαμπέλις με 69-60 και έφτασε στο 4-7 της κατάταξης του β' ομίλου του Eurocup.

Έχοντας τους Χάρελ και Τολιόπουλο σε καλή μέρα, ο Άρης επικράτησε στο «Αλεξάνδρειο» της Λιετκαμπέλις με σκορ 69-60 και ανέβηκε στο 7-4 της κατάταξης του β' ομίλου του Eurocup.

Συναρπαστικός ήταν ο αγώνας του Άρη με τη Λιετκαμπέλις στο "Nick Gallis Hall" για την 11η αγωνιστική του Eurocup. Με πρώτο σκόρερ τον Χαρελ που σημείωσε 18 πόντους, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στη νίκη και πήγαν στο 4-7 της κατάταξης, εκεί όπου πλέον ισοβαθμούν με τους Λιθουανούς.

Οι δύο ομάδες έδωσαν πραγματική μάχη και διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι είχαν το καθαρό μυαλό να διαχειριστούν τις καταστάσεις και τελικά υπέταξαν τους Λιθουανούς. Ο Χάρελ σημείωσε 18 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ, ενώ 16 σημείωσε ο Τολιόπουλος.

Παρά τη νίκη της η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά των 10 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στη Λιθουανία κι έτσι στην ισοβαθμία η Λιετκαμπέλις είναι πάνω από τους παίκτες του Καστρίτη.

Πρώτος σκόρερ των Λιθουανών αναδείχθηκε ο Σιρβίντις με 16 πόντους. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι - χέρι στο σκορ, με τον Άρη να καταφέρνει να πάρει διαφορά 10 πόντων, χωρίς όμως να τη διατηρήσει για πολύ. Στην τελευταία περίοδο το ματς βάδιζε πόντο - πόντο, όμως το τελευταίο λεπτό ήταν υπόθεση των γηπεδούχων, που είχαν την ψυχραιμία να διαχειριστούν το παιχνίδι και να υποτάξουν τους αντιπάλους τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 35-24, 47-44, 69-60

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης

• Τέλος αγώνα: Άρης - Λιετκαμπέλις 69-60!
  • 66-59 με καλάθι του Γκάλινατ. Το καθάρισε εκτός συγκλονιστικού απροόπτου ο Άρης!

• Μειώνει στους 6 η Λιετκαμπέλις, 37-31
  • Με το σταγονόμετρο μπαίνουν τα καλάθια...
  • 37-29 το σκορ στο 22'

Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

Ο Άρης παίζει καλύτερα από τη Λιετκαμπέλις και με πρώτους σκόρερ του Χάρελ και Γκάλινατ που έχουν από 9 πόντους, προηγείται με 35-24. Σε λίγο μαζί σας για το 2ο ημίχρονο!

• Τέλος ημιχρόνου: Άρης - Λιετκαμπέλις 35-24!
  • 35-23 με τρίποντο του Κάρελ
  • Καλάθι και φάουλ από τον Τολιόπουλο, αστοχεί στη βολή και  32-23 το σκορ
  • 30-23, απαντούν με τον ίδιο τρόπο οι Λιθουανοί!
  • 30-20, επιτέλους καλάθι αφού οι δύο ομάδες είχαν να σκοράρουν 2,5 λεπτά!
  • Ξεκίνησε ο αγώνας

Ο Άρης έχει ρεκόρ 3-7, ενώ οι Λιθουανοί 4-6 στη διοργάνωση. Αναμένεται να γίνει,... μάχη!

Το τζάμπολ είναι προγραμματισμένο για τις 20.00.

Καλησπέρα σε όλους. Άρης και Λιετκαμπέλις συγκρούονται για την 11η αγωνιστική του Eurocup. Μείνετε μαζί μας για να παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη του αγώνα.