Λύτρωση με φόλοου-κάρφωμα του Γκάλινατ για τον Άρη με τη Μπούντουτσνοστ!

©InTime

Γιάννης Πάλλας 22:23 - 17.01.2024 / Ανανεώθηκε: 22:42 - 17.01.2024

Ο Άρης με φόλοου-κάρφωμα του Ρομπέρτο Γκάλινατ στα 0.8 δέκατα επικράτησε (76-75) της Μπούντουτσνοστ για την 15η αγωνιστική του ΒΚΤ Eurocup

Με τον Ρομπέρτο Γκάλινατ να «πετάει» προς το καλάθι μετά το άστοχο σουτ τριών πόντων του Ρόνι Χάρελ και με φόλου-κάρφωμα να σκοράρει ο Άρης πήρε τη νίκη (76-75) απέναντι στην εξαιρετική Μπούντουτσνοστ, για την 15η αγωνιστική του BKT Eurocup!

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ο απομηχανής θεός για τους «κίτρινους» σε μια αναμέτρηση που έκαναν αντεπίθεση διαρκείας με τους Βασίλη Τολιόπουλο (20 πόντους), Ρόνι Χάρελ (6 πόντους με 2 τρίποντα και 5 ριμπάουντ στην τελευταία περίοδο) και τον εκπληκτικό Ρομπέρτο Γκάλινατ (14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) που έβαλε την υπογραφή του στην μεγάλη ανατροπή.

Ο Άρης έχει πλέον απολογισμό 7 νίκες και 8 ήττες και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Άρης από τα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο του αγώνα (14-11 στο 5.30’’) απέναντι στην Μπούντουτσνοστ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι σταδιακά ανέβασαν την πίεση τους στην περιφερειακή άμυνα και αυτό είχε αποτέλεσμα, καθώς έκλεισαν το πρώτο 10λεπτο έχοντας ισχνό προβάδισμα (17-18 στο 10’).

Με τον γνώριμο από το πέρασμα του από τον Παναθηναϊκό Γιόγκι Φέρελ να σκοράρει από τα 6.75 η Μπούντουτσνοστ πέρασε μπροστά (22-23 στο 11’) και έκτοτε προοδευτικά διεύρυνε τη διαφορά (24-34 στο 15.30’’) με καλάθι του Μακίνλει Ράιτ τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 2-11.

Στο διάστημα αυτό, η Μπούντουτσνοστ αξιοποίησε την πίεση στην άμυνα, που οδήγησε την ελληνική ομάδα σε 11 λάθη στο πρώτο 20λεπτο. Στο τελευταίο 4λεπτο με τους Βασίλη Τολιόπουλο και Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς πλησίασε στους 4 πόντους (34-38 στο 19’) και το ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά στο +5 (34-39 στο 20’) για τους φιλοξενούμενους.

Ο Άρης έλεγξε τα ριμπάουντ (είχε 17 στο πρώτο μέρος έναντι 12 της Μπούντουτσνοστ), αλλά τα λάθη και η κόπωση από τα συνεχή παιχνίδια δεν επέτρεπαν στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να έχει τον έλεγχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε καθώς παρά την προσπάθεια των «κιτρίνων» (41-45 στο 22.20’’ με τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη) η Μπούντουτσνοστ είχε τις λύσεις με τους Ράιτ και Τανάσκοβιτς και έφτασε στο +10 (45-55 στο 26.30’’).

Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ ανέβασε την απόδοση του αλλά τα καλάθια του Γιόγκι Φέρελ επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να έχουν μια απόσταση ασφαλείας (54-63 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο 10λεπτο ένα τρίποντο του Ντε Σόουζα και δυο συνεχόμενα από τον Ρόνι Χάρελ επέτρεψαν στην ελληνική ομάδα να φέρει τον αγώνα στα ίσια (66-66 στο 35’).

Η Μπούντουτσνοστ φάνηκε να επηρεάζεται από την έδρα και την πίεση που έβαλαν οι παίκτες του Γιάννη καστρίτη και οδηγήθηκαν σε κάποιες κακές επιλογές κυρίως με τον Γιόγκι Φέρελ.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Άρης και με τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου πήρε το προβάδισμα (71-68 στο 36.30’’). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν (71-73 με τρίποντο του Φέρελ στο 38.20’’), αλλά και πάλι με τρίποντο ο Τολιόπουλος έβαλε τον Άρη σε θέση... οδηγού.

Ο Μάρβιν Τζόουνς σκόραρε για τοους φιλοξενούμενους (74-75) στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και μετά από διαδοχικές κακές επιλογές ο Ρόνι Χάρελ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Ρομπέρτο Γκάλινατ σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους και με φόλοου-κάρφωμα έγραψε τον επίλογο μιας μεγάλης ανατροπής για τους «κίτρινους».

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Κοβάλσκι, Τζιοβανέτι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 34-39, 54-63, 76-75.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης , Σταρκ 2, Σανόγκο 6 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 20 (3/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 3 λάθη), Κατσίβελης 3, Μπλούμπεργκς 4 (4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 9 (1/2 τρίποντα, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντε Σόουζα 9 (4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Χάρελ 6 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάνκστον 3 (5 ριμπάουντ), Γκάλινατ 14 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ζακέλι): Μιχαΐλοβιτς 4, ΜακΓκί 6 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μακουντού 4 (3 ριμπάουντ), Φέρελ 13 (3/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Τζόουνς 9 (3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 2 λάθη), Τανάσκοβιτς 10 (5 ριμπάουντ), Ράιτ 14 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Πολ 4 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καμένιας 11

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Στη 16η αγωνιστική του EuroCup ο Άρης θα φιλοξενήσει στο «Nick Galis Hall» την Μπούργκ (24/1, 20:00), ενώ η Μπουντούτσνοστ θα παίξει στο Μαυροβούνιο με την Ουλμ (23/1, 20:00).