«Καθάρισαν» τον ΠΑΟΚ Τολιόπουλος και Χάρελ

Άρης - ΠΑΟΚ

©Intime

Sportal newsroom 18:39 - 11.02.2024 / Ανανεώθηκε: 18:49 - 11.02.2024

Τολιόπουλος και Χάρελ ήταν εξαιρετικοί στο «Αλεξάνδρειο» και σημειώνοντας 20 και 21 πόντους αντίστοιχα, ο Άρης επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με σκορ 77-63.

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, αφού επικράτησε του ΠΑΟΚ με σκορ 77-63. Τολιόπουλςο και Χάρελ «κουβάλησαν» την ομάδα του Καστρίτη στην επίθεση με τους 20 και 21 πόντους που σημείωσαν αντίστοιχα, χαρίζοντας στους κιτρινόμαυρους την 11η νίκη τους στο πρωτάθλημα της Basket League.

Το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης δικαιολόγησε απόλυτα τη φήμη του στο πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου Άρης και ΠΑΟΚ βάδιζαν χέρι - χέρι και καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των 5 πόντων.

Οι γηπεδούχοι είδαν τον δικέφαλο του βορρά να μπαίνει δυνατά στον αγώνα και να παίρνει πόντους από τον ΜακΝις, διατηρώντας την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το 7ο λεπτό. Τότε ο Άρης προσπέρασε και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους κιτρινόμαυρους να προηγούνται με 24-22.

Από τη στιγμή που είχαν πάρει το προβάδισμα οι παίκτες του Καστρίτη δεν άφησαν τον ΠΑΟΚ να περάσει ξανά μπροστά. Οι δύο ομάδες μπορεί να βρίσκονταν συνεχώς σε απόσταση 2 με 5 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεπαν στον Άρη να ξεφύγει και να πάρει ψυχολογικό πλεονέκτημα. Στο 20' ο Άρης προηγούταν με 40-36 και ένιωθε την καυτή ανάσα του δικέφαλου του βορρά!

Η τρίτη περίοδος δεν μας έκανε σοφότερους όσον αφορά τον τελικό νικητή. Οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν τη διαφορά μέχρι το +8, όμως ο ΠΑΟΚ έβαζε φρένο σε κάθε προσπάθεια του Άρη να ξεφύγει κι άλλο. Κάπως έτσι στο 30' το ταμπλό έγραφε 58-51 και οι υποσχέσεις για ντέρμπι - θρίλερ παρέμεναν... ζωντανές!

Όμως η ομάδα του Καστρίτη φαινόταν ότι δεν είχε όρεξη για μεγάλες... συγκινήσεις και γρήγορα ανέβσε τη διαφορά στο +12 (63-51).

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν ακόμα πιο επιθετικοί. Η ομάδα του Καστρίτη έφτασαν τη διαφορά στο +16 (77-61), καθαρίζοντας ουσιαστικά τον αγώνα, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ποτέ...

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 40-36, 58-51, 77-63

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 20, Μπλούμπεργκς 1 , Μποχωρίδης 10, Χάρελ 21 , Μπάνκστον 6, Σλαφτσάκης, Σταρκ 7, Σανόγκο 3, Κατσίβελης, Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 7, Καλόγηρος

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Τάουνς 5 , ΜακΝίς 20, Φρίντρικσον 9, Γουίλιαμς 9, Άλστον 6, Τσιακμάς 1, Σχίζας 4, Τσαϊρέλης 2, Μαργαρίτης 4, Μίχαλακ 3

Θυμηθείτε εδώ το live του αγώνα

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ Άρης - ΠΑΟΚ 77-63!

39' Ανέβηκε στο +16 η διαφορά, 77-61

38':  Μειώνει ο Σχίζας, 73-61 το σκορ

• Ο ΠΑΟΚ μειώνει σε 72-59 όμως έχουμε δύο λεπτά ακόμα και η εικόνα του μαρτυρά ότι δύσκολα θα μπορέσει να φτάσει σε ανατροπή
  • Ο Τολιόπουλος «τελειώνει» το ντέρμπι με δύο συνεχόμενα τρίποντα, το σκορ στο 72-58 2.48'' πριν τη λήξη
  • Τρίποντο του Τολιόπουλου και 69-58, ο Άρης κοντά στη νίκη
  • Νευρικές οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο, 66-58 το σκορ στο 36'
  • 36, μειώνει ο ΜακΝις με 1/2 βολές, 65-56!
  • Χωρίς σκορ ο αγώνας στα τελευταία δύο λεπτά
  • Μείωσε ο ΠΑΟΚ, απάντησε ο Άρης και 65-55 στο 34'
  • 32' στο +10 το σκορ για πρώτη φορά, 61-51
  • Ο Τολιόπουλος κάνει το 60-51

31' Δεν έχουμε αλλαγή στο σκορ, 58-51!

• Τέλος 3ης περιόδου, Άρης - ΠΑΟΚ 58-51!
  • 28' ο Χάρελ νέο τρίποντο, ο Άρης μπροστά με 54-47!
  • 27' ο Φρίντρικσον με φοβερό τρίποντο κάνει το 51-47! Φοβερό ματς
  • Ο Μπλούμπεργκς ανεβάζει τη διαφορά στους 5 με 1/2 βολές: 49-44 το σκορ.
  • 26' ο ΠΑΟΚ μειώνει σε 48-44

24' ο Μποχωρίδης με τρίποντο ανεβάζει το σκορ στο 48-42

• 23' 45-40 οι γηπεδούχοι διατηρούν το προβάδισμά τους!
  • Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, 43-38 το σκορ στο 21'
  • Τέλος ημιχρόνου: Άρης - ΠΑΟΚ 40-36.

18' Ο Άρης έχει προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 40-36

17' 38-35 το σκορ, η κατοχή στον Άρη

• 36-33 στο 16' διατηρεί μικρό προβάδισμα ο Άρης
  • Σε προσωπικό σόου του Χαρέλ έχει εξελιχθεί ο αγώνας, 34-31
  • 14' μείωσε ο Τσαϊρέλης σε 32-31

• 24-20, ο Άρης παίρνει πρώτη φορά διαφορά σήμερα 4ων πόντων
  • 2 λεπτά ακόμα για τη λήξη της 1ης περιόδου. Άρης - ΠΑΟΚ 22-20!

Υπάρχει πρόβλημα με οπαδό που κάθεται στα coirt seats και για αυτό έχουμε διακοπή στο παιχνίδι. Αισθάνεται αδιαθεσία και έχει πάει το ιατρικό τιμ του Άρη κοντά του για τις πρώτες βοήθειες.

7' Ο Άρης προσπέρασε, 17-16 το σκορ!

6' Μειώνει σε 13-16 ο Μποχωρίδης!

5' Ο ΜακΝις κουβαλάει την επίθεση του ΠΑΟΚ αφού έχει 8 πόντους. Για τον Άρη δραστήριος είναι ο Χάρελ με 6 πόντους και ο Τολιόπουλος έχει προσθέσει τους άλλους 5.

4' Οι δύο ομάδες δίνουν φοβερές μάχες, ο ΠΑΟΚ είναι στο +5 με τη συμπλήρωση του πρώτου τετράλεπτου (11-16).

• 3' Νέο καλάθι του ΜακΝις, 8-10 ο αγώνας,. Φοβερός ρυθμός
  • Ισοφαρίζουν οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Τολιόπουλου, 8-8
  • Μείωσε ο Τολιόπουλος, 5-8 το σκορ.
  • 2' Καλάθι και φάουλ από τον Τάουνς, 3-8 το σκορ. Έχει μπει δυνατά ο ΠΑΟΚ στον αγώνα.
  • 1' μειώνει ο Χάρελ με τρίποντο, 3-5
  • 1' 0-5 με καλάθι του ΜακΝις
  • 1' 0-3 με τρίποντο του Ουίλιαμς
  • 1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση

Θα καθυστερήσουμε μερικά λεπτά αφού το παρκέ γέμισε χαρτάκια στην είσοδο του Άρη. Κλασικά πράγματα αυτά για το «Αλεξάνδρειο»