Ο Ερυθρός Αστέρας με σούπερ Γκιεντράιτις «αιχμαλώτισε» την Αρμάνι (vid)

Αρμάνι Μιλάνο - Ερυθρός Αστέρας

Photo by Giuseppe Cottini/Euroleague Basketball via Getty Images

Γιάννης Πάλλας 23:49 - 11.01.2024 / Ανανεώθηκε: 00:21 - 12.01.2024

Ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε εμφατικά (76-62) από το Μιλάνο κερδίζοντας την Αρμάνι με εκπληκτικό Γκιεντράιτις και σπουδαία άμυνα

Με άμυνα για σεμινάριο και έναν καταπληκτικό Ρόκας Γκιεντράιτις ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε άνετα (76-62) από το Μιλάνο επικρατώντας της Αρμάνι, για την 21η αγωνιστική της Euroleague!

Ο φόργουορντ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ και οδήγησε εκ του ασφαλούς τον Ερυθρό Αστέρα στη νίκη.

Οι Σέρβοι πλέον μετρούν 9 νίκες και 12 ήττες, ενώ οι Ιταλοί έχουν ρεκόρ 9-12 ως τώρα στη διοργάνωση.

Ο Ερυθρός Αστέρας μετά τα πρώτα λεπτά, όπου η Αρμάνι έδειξε να έχει τον έλεγχο (13-12 στο 7.30’’) πήρε τα «ηνία» στο σκορ με τρία συνεχόμενα τρίποντα ένα από τον Άνταμ Χάνγκα και δυο από τον Ρόκας Γκιεντράιτις (15-23 στο 9’).

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου με τους Νεμάνια Νέντοβιτς και Ρόκας Γκιεντράιτις έδειξαν να κυριαρχούν στο παρκέ καθώς οι Ιταλοί δυσκολεύονταν πολύ στην επίθεση απέναντι στην πιεστική άμυνα των φιλοξενούμενων.

Με τον Μίλος Τεόντοσιτς να μοιράζει μαγικές ασίστ και τον Ρόκας Γκιεντράιτις να είναι «ακροβολισμένος» στις γωνίες του γηπέδου ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε τη διαφορά (17-32 στο 15.30’’), ενώ ο Μίτροβιτς με προσωπική ενέργεια πήγε το σκορ στο +17 (22-39 στο 17.30’’).

Ο Έτορε Μεσίνα ότι κι αν δοκίμασε δεν μπόρεσε να βρει λύση απέναντι στην πολύ καλά διαβασμένη ομάδα του Ερυθρού Αστέρα η οποία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με μια διαφορά 16 πόντων (31-47 στο 20’).

Η αστοχία των γηπεδούχων από την περιφέρεια (είχαν 3/13 τρίποντα, 23%) δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης απέναντι στην Σερβική ομάδα που είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόκας Γκιεντράιτις (σκόραρε 15 πόντους στο πρώτο 20λεπτο), ενώ σημαντική συνεισφορά είχαν ο Τζόελ Μπολομπόι και ο Νεμάνια Νέντοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ένα ξέσπασμα της Αρμάνι με πρωταγωνιστή τον Νικολό Μέλι και τον Άλεξ Πόιθρες έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 40-47 (στο 23.20’’) με ένα επιμέρους 9-0. Στη συνέχεια ο Ερυθρός Αστέρας έβγαλε αντίδραση και με καλάθια των Γκιεντράιτις, Μπολομπόι και Χάνγκα μπόρεσε να κλείσει το τρίτο 10λεπτο στο +10 (47-57 στο 30’).

Η άμυνα του Ερυθρού Αστέρα ήταν για σεμινάριο αν αναλογιστεί κανείς πως ο Νεμάνια Νέντοβιτς έπαιξε μόνο στην πρώτη περίοδο και αποχώρησε τραυματίας, ενώ το ίδιο συνέβη στο πρώτο λεπτό και με τον Μάικ Τόμπι και τον Λούκα Μίτροβιτς ο οποίος χτύπησε σε σύγκρουση με τον Κάιλ Χάινς στο κεφάλι.

Δείτε εδώ το play by play της αναμέτρησης

Στην τελευταία περίοδο, με τον Ρόκας Γκιεντράιτις ο Ερυθρός Αστέρας βρέθηκε στο +12 (47-59 στο 31’), αλλά στη συνέχεια οι Ιταλοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια να γυρίσουν το ματς, πλησιάζοντας στους 6 πόντους (62-68 στο 38.30’’) με τον Ντέβον Χολ.

Εκεί, πάλι ο Ρόκας Γκιεντράιτις ήταν ο παίκτης που έγραψε τον επίλογο καθώς πέτυχε «γκολ-φάουλ» και ανέβασε τη διαφορά στο +9 (62-71) στο τελευταίο λεπτό «κλειδώνοντας» τη νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα.

MVP: Ο Ρόκας Γκιεντράιτις

Ήταν ο πλέον επιδραστικός παίκτης του Ερυθρού Αστέρα απέναντι στην Αρμάνι. Ο Ρόκας Γκιεντράιτις τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα), πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 κλεψίματα συγκεντρώνοντας 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης σε 28:20 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο (31-47 στο 20’) στηρίχθηκε στην εξαιρετική άμυνα με βοήθειες των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου και στο επιθετικό ταλέντο του Ρόκας Γκιεντράιτις, που λειτούργησε συνδυαστικά με τη δημιουργία του Μίλος Τεόντοσιτς.

Η Μονακό «υποκλίθηκε» στον Λεσόρ: «Πρέπει να βγάλεις το καπέλο σου για το πόσο καλός παίκτης είναι»
EUROLEAGUE

23:59 - 11.01.2024

Ο Ματίας Λεσόρ έκανε τη διαφορά απέναντι για τον Παναθηναϊκό AKTOR, οδηγώντας την ομάδα του σε εμφατική νίκη απέναντι στη Μονακό, με τους Μονεγάσκους να έχουν μόνο καλά λόγια για την αξία του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Αλιάγκα, Κοβάλσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 31-47, 47-57, 62-76.

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Πόιθρες 12, Μπορτολάνι 14 (3/6 τρίποντα), Τονούτ 5, Μέλι 5, Νέιπιερ 6, Καμαγκατέ, Ρίτσι, Φλακαντόρι 4, Χολ 6, Καρούσο, Χάινς 6, Φόιγκτμαν 4.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Τεόντοσιτς 9 (2/7 τρίποντα), Χάνγκα 7 (6 ριμπάουντ), Νταβίντοβατς 3, Μίτροβιτς 6, Λάζιτς, Τόμπι, Μπολομπόι 14 (6 ριμπάουντ), Ίλιτς, Νέντοβιτς 8, Γκιεντράιτις 22 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκιλέσπι 2, Ντος Σάντος 5.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Την 22η αγωνιστική της Euroleague η Αρμάνι Μιλάνο φιλοξενείται στην Ισπανία (19/1, 21:30) από τη Βαλένθια, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται την Μπασκόνια (18/1, 20:00).