Η Αρμάνι άντεξε την αντεπίθεση της Φενέρ και έβαλε... φωτιά στην τετράδα!

Νίκολα Μίροτιτς

© Photo by Giuseppe Cottini/Euroleague Basketball via Getty Images

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:32 - 22.03.2024 / Ανανεώθηκε: 00:37 - 23.03.2024

Η Αρμάνι βρέθηκε ακόμα και στο +17 απέναντι στην Φενέρ και παρότι είδε τους Τούρκους να φέρνουν τούμπα το παιχνίδι, στο τέλος πήραν μια τεράστια νίκη με 77-76, βάζοντας «φωτιά» στην τετράδα της Euroleague!

Η Αρμάνι Μιλάνο παραμένει ζωντανή στο «κόλπο» του Play In, με τους Ιταλούς να παίρνουν μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Φενέρμπαχτσε με 77-76

Η Φενέρ έκανε μια τρομερή προσπάθεια και επέστρεψε από το -17, παίρνοντας το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά με 70-73. Κάπου εκεί όμως μίλησε η ποιότητα του Μίροτιτς, ο οποίος με τρίποντο ισοφάρισε και με βολές έστειλε την ομάδα στο +4, διαφορά που κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τέλος.

Αυτό το αποτέλεσμα ανεβάζει την Αρμάνι στο 14-17 και την κρατά για τα καλά μέσα στο κόλπο των Play In, ούσα ισόβαθμη στην 10η θέση με Παρτίζαν και Βαλένθια, την ώρα που η Φενέρμπαχτσε υποχώρησε στο 19-12 και έχασε έδαφος στη μάχη της τετράδας.

Ο Μέλι με 17 και ο Σίλντς με 15 ήταν οι κορυφαίοι για την Αρμάνι, με τον Μίροτιτς να προσθέτει 13, αλλά να είναι κομβικός στο τέλος.

Ο Ουίλμπεκιν σταμάτησε στους 15 πόντους, με τους Μότλεϊ και Μπιμπέροβιτς να προσθέτουν από 13.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η Αρμάνι μπήκε με σπασμένα φρένα στην αναμέτρηση! Οι Ιταλοί αμυντικά δεν ήταν ακριβώς... σκληροί, όμως επιθετικά έβγαζαν φωτιές, βάζοντας 28(!) πόντους. Έτσι το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την Αρμάνι μπροστά με 28-18.

Η διαφορά ανέβηκε γρήγορα στους 14 (32-18, 11') και στους 17 (39-22, 13'), όμως κάπου εκεί η Φενέρ ξύπνησε! Οι παίκτες του Σάρας πίεσαν στην άμυνα και με ένα επιμέρους 4-12 μείωσαν, με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-36.

Η Φενέρ μείωσε και στους 4 (43-39, 21') και συνέχισε να είναι κοντά (47-44, 24'), όμως ένα 7-0 της Αρμάνι την έστειλε πάλι στο +10 (54-44, 26'). Οι Ιταλοί ανέβηκαν και στο +13 (59-46, 28'), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 59-51.

Η άμυνα της Φενέρ έσφιξε και το ματς έγινε θρίλερ! Ο Τόνουτ κράτησε μπροστά την Αρμάνι (65-59, 33'), όμως οι Τούροι έκαναν την αντεπίθεσή τους, περνώντας μπροστά για πρώτη φορά με 68-69 (36'), χάρη στον Ουίλμπεκιν! Ο Μπιμπέροβιτς έκανε και το 70-73 (38'), όμως Μίροτιτς και Σιλντς ήταν εκεί για το 75-73 (39')!

Ο Ουίλμπεκιν αστόχησε στο τρίποντο που θα έβαζε μπροστά την ομάδα του, ο Μίροτιτς έκανε το 77-73 με βολές και ουσιαστικά «καθάρισε» για την Αρμάνι. Τελικό σκορ 77-76 και νίκη για την Αρμάνι!

MVP:

Ο Νίκολα Μίροτιτς στο τέλος του αγώνα ήταν ΟΛΑ τα λεφτά, καθώς οι 5 πόντοι του έκαναν τη διαφορά. Συνολικά είχε 13 και 7 ριμπάουντ.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το σερί 7-0 της Μιλάνο μετά το 70-73 ήταν το σημείο κλειδί του αγώνα, καθώς η Φενέρμπαχτσε δεν μπόρεσε να επιστρέψει ξανά μετά από αυτό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Περούγκα, Νέντοβιτς, Μπουμπέρ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-18, 43-36, 59-51, 77-76.