Η Αρμάνι εκπέμπει SOS, έχασε και από τη Μακάμπι

© Facebook/ Maccabi

Sportal newsroom 23:44 - 13.12.2022 / Ανανεώθηκε: 23:58 - 13.12.2022

Οι Ιταλοί δεν τα κατάφεραν ούτε και κόντρα στους Ισραηλινούς, ηττήθηκαν με 71-77 και πλέον έχουν μείνει πολύ πίσω για τη μάχη της οκτάδας.

Μεγάλη μάχη έγινε στο Μιλάνο, ανάμεσα στην Αρμάνι και τη Μακάμπι. Οι Ιταλοί που είχαν μόλις τρεις νίκες σε 12 αγώνες προσπάθησαν να κάνουν το καρέ απέναντι στους αντιπάλους τους που με το 6-6 ήταν σε τροχιά play offs.

Τελικά χαμογέλασε η «ομάδα του λαού» αφού έφυγε θριαμβεύτρια με το υπέρ της 77-71 και ανέβηκε στο 7-6 της κατάταξης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους με τον Καμπαρότ να σημειώνει τους 8 από τους 21 της ομάδας του. Η Μακάμπι ωστόσο είχε τις λύσεις και έκλεισε στο 21-21 την α' περίοδο.

Τη σκυτάλη από τον Καμπαρότ ανέλαβε ο Χάινς που με 6 πόντους στο β' δεκάλεπτο, ενώ ο πρώτος ανέβηκε στους 13 πόντους κι έτσι η Αρμάνι κατάφερε τρία λεπτά πριν το ημίχρονο να πάρει διαφορά και να τη φτάσει στο +8 του ημιχρόνου (40-32).

Η Αρμάνι μπήκε καλά στο γ' δεκάλεπτο, όμως ο Ντιμπαρτολομέο οδήγησε την Μακάμπι και οι Μπράουν και Σόρκιν με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα σήμαναν την αντεπίθεση των Ισραηλινών και έριξαν ακόμα πιο χαμηλά στην κατάταξη την Αρμάνι, που πλέον εκπέμπει sos.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 40-32, 59-59, 71-77

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Ντέιβις 5, Λουγουαγού-Καμπαρό 14, Μήτρου-Λονγκ 7 , Τονούτ 2, Μέλι 12 , Μπαρόν 18,  Χολ 7, Χάινς 6, Φόγκτμαν

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ : Άνταμς 2, Μπράουν 20, Μάρτιν 13 (3/4 τρίποντα), Σόρκιν 14 (6/6 δίποντα), Ντιμπαρτολομέο 8, Χίλιαρντ, Κοέν, Χόλινς, Νίμπο 8, Κόλσον 10