Κακό ματς, κακός Ολυμπιακός και κακή ήττα στο Μιλάνο

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Photo by Vincenzo Del Negro/Euroleague Basketball via Getty Images

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:44 - 17.10.2023 / Ανανεώθηκε: 00:22 - 18.10.2023

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Αρμάνι και κάνοντας ένα τραγικό δεύτερο ημίχρονο γνώρισε την ήττα στο Μιλάνο με 65-53.

Ο Ολυμπιακός ήταν κάκιστος στο Μιλάνο, χτυπημένος από απουσίες και άσχημα ποσοστά (41% δίποντο, 26% τρίποντο) και δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω απέναντι στην Αρμάνι, γνωρίζοντας την ήττα με 65-53.

Ο Ολυμπιακός, σε ένα ματς με ατελείωτο ξύλο, μπόρεσε να κρατηθεί μέσα στη διεκδίκηση και με όπλο τον Μιλουτίνοφ βρέθηκε στο 44-45 στο 32'. Κάπου εκεί όμως ήρθε και η κατάρρευση, με τους Ερυθρόλευκους να μην βρίσκουν σκορ στην επίθεση και να φτάνουν έτσι στην ήττα με -12. Πλέον ο Ολυμπιακός μετράει 2 σερί ήττες, υποχωρώντας στο 1-2 στην Euroleague.

Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν ο κορυφαίος της Αρμάνι με 20 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Πάνγκος

Για τον Ολυμπιακό ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 15 πόντους ήταν ο κορυφαίςο του Ολυμπιακού, ενώ 11 πρόσθεσε ο Τόμας Ουόκαπ

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Ο Ολυμπιακός στήριξε το παιχνίδι του στον Μιλουτίνοφ στα πρώτα λεπτά και μέσα από τις ενέργειες του Σέρβου βρήκε λύσεις, ενώ όταν μπήκε και ο Ουόκαπ στην εξίσωση με τα τρίποντά του, οι Πειραιώτες έκαναν το ματς θρίλερ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε το ρευστό 19-17, όμως η Αρμάνι με ένα ξέσπασμα στη συνέχεια ξέφυγε και έκανε το 24-17 (12').

Ο Ολυμπιακός με τρίποντα από Ουόκαπ και Κάνααν μπήκε και πάλι στο ματς, ενώ μετά το 29-25 (17'), οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα 0-7 για το 29-32 (19'). Το ημίχρονο έκλεισε στο 31-32, όμως η Αρμάνι μπήκε φουριόζα στο δεύτερο μισό. Με ένα... γκάζι της ιταλικής ομάδας το σκορ έγινε 38-34 (23'), όμως τα τρίποντα του Ολυμπιακού ήταν και πάλι εκεί (40-39, 25'). Το μπάσκετ που είδαμε στην συνέχεια ήταν κάκιστο μέχρι και το 30' (44-41).

Ένα μικρό ξέσπασμα του Ολυμπιακού έκανε το σκορ 44-45, όμως ένα 9-0 της Αρμάνι άλλαξε τα δεδομένα και έκανε το σκορ 53-44 (34'). Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός πάλευε, αλλά πληγώθηκε από τα κακά ποσοστά του και δεν κατάφερε να επιστρέψει.

MVP:

Ο Νίκολα Μίροτιτς με 20 πόντους πλήγωσε τρομακτικά πολύ τον Ολυμπιακό.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Ο Ολυμπιακός ήταν σε άλλο γήπεδο στο τέταρτο δεκάλεπτο και συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο. Μόλις 21 πόντοι από το 20' και μετά, ενώ στο τέταρτο έμεινε σε μονοψήφιο νούμερο (9).

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Ο Ολυμπιακός έχει μπροστά του το παιχνίδι με την Παρτίζαν στο ΣΕΦ, ενώ η Αρμάνι κοντράρεται με την Ρεάλ στη Μαδρίτη. Και τα δύο ματς είναι προγραμματισμένα την Πέμπτη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Λεζάνο, Κορτές

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες, Πάνγκος 16 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Τονούτ, Μέλι 3 (1), Καμαγκατέ 2, Φλακαντόρι 6 (1), Χολ 2, Σιλντς 12 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίροτιτς 20 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάινς, Φόγκτμαν 4 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 11 (0/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάνααν 3 (1), Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 2, Πάπας 2, Φαλ 2 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 6 (1/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (1/6 δίποντα), Μιλουτίνοφ 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίκμα

• 53-44 στο 34' με σερί 9-0 της Αρμάνι
  • 44-45 στο 31' με ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ κάρφωμα του Φαλ!

• Και το δεύτερο ημίχρονο αρχίζει!

Μην χάσετε μετά το τέλος της αναμέτρησης το Sportal Euroleague Show, με καλεσμένο τον Γιώργο Βόβορα

Τέλος ημιχρόνου με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 31-32

• 29-30 στο 18'! Ο Ολυμπιακός, παρά την απουσία του Κάνααν, βρήκε τρόπο να επιστρέψει μέσα από την άμυνά του και με βολές του Πίτερς να περάσει μπροστά

ΑΠΟΒΟΛΗ για τον Κάνααν! Ο Αμερικανός δέχθηκε δεύτερη τεχνική ποινή και αποβλήθηκε από την αναμέτρηση, αφήνοντας τον Ολυμπιακό χωρίς ένα βασικό επιθετικό όπλο στη συνέχεια της αναμέτρησης.

• 26-25 στο 15' με Κάνααν και Ουόκαπ να μειώνουν με δύο σερί τρίποντα
  • 26-19 στο 12' με την Αρμάνι να ανεβάζει τον ρυθμό της και να βάζει δύσκολα στον Ολυμπιακό

Τέλος δεκαλέπτου με το σκορ στο 19-17

• 17-17 στο 9' με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει
  • 17-16 στο 8'. Με ψηλό σχήμα ο Ολυμπιακός στο παρκέ, έχοντας Ουόκαπ, Μπραζντέικις, Παπανικολάου, Πίτερς και Μιλουτίνοφ
  • 14-14 στο 6' με τον Ουόκαπ να ευστοχεί σε δεύτερο τρίποντο!
  • 12-11 στο 5'. Σιλντς και Μίροτιτς έχουν ήδη από 6 πόντους για τους γηπεδούχους
  • 7-9 στο 4' με τον Μιλουτίνοφ να συνεχίζει να κάνει την διαφορά με 6 πόντους
  • 5-4 στο 2' με τον Ολυμπιακό να στηρίζεται κυρίως στον Νίκολα Μιλουτίνοφ
  • Και το ματς ξεκινά!
  • Ο Ολυμπιακός έχει και αρκετούς φιλάθλους στο πλευρό του, οι οποίοι έκαναν το ταξίδι στο Μιλάνο
  • Αναλυτικά η 12άδα του Ολυμπιακού: Ουόκαπ, Κάνααν, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Πάπας, Φαλ, Παπανικολάου, Μπραζντέικις, Πίτερς, Μιλουτίνοφ, Τανούλης και Σίκμα
  • Ο Ολυμπιακός θέλει να επιστρέψει στις νίκες μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα, την ώρα που η Αρμάνι προέρχεται από... ξεκούραση, καθώς το παιχνίδι της με την Μακάμπι την περασμένη εβδομάδα αναβλήθηκε
  • Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Αρμάνι ματς που διεξάγεται στο Μιλάνο για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague.