«Χτίζει» σερί η Ζαλγκίρις, πέρασε και από το Μιλάνο

Twitter / Zalgiris

Sportal newsroom 23:20 - 13.01.2023 / Ανανεώθηκε: 23:46 - 13.01.2023

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη πέτυχε η Ζαλγκίρις, αφού επιβλήθηκε εκτός έδρας της Αρμάνι με σκορ 61-66 σε έναν αγώνα που έκρυβε στο τέλος του πολλές συγκινήσεις.

Οι Λιθουανοί πήραν μια ακόμα πολύτιμη νίκη στην προσπάθειά τους να βρεθούν στο top 8 της Euroleague, αφού πάτησαν κι αυτοί το «πτώμα» της Αρμάνι κερδίζοντάς την στο Μιλάνο (61-66) και διατηρήθηκαν στις θέσεις που οδηγούν στα play offs.

Έπεσαν κορμιά στη Βαρκελώνη, η Εφές πέρασε διά πυρός και σιδήρου
EUROLEAGUE

23:15 - 13.01.2023

Η Εφές πέρασε από την έδρα της Μπαρτσελόνα με σκορ 80-75 σε ένα ματς που αρχικά ήταν πάρτι και εξελίχθηκε σε θρίλερ και πήρε τη νίκη που δεν επέτρεψε στους Καταλανούς να ανέβουν ξανά στην κορυφή της Euroleague.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα του Κάουνας που έχασε πρόσφατα τον καλύτερό της παίκτη δεν έδειξε διάθεση για αστεία. Μπήκε δυνατά στον αγώνα, πήρε διαφορά 10 πόντων στο τέλος της α' περιόδου (9-19), ενώ και στο β' δεκάλεπτο κυριάρχησε, αφού οι Ιταλοί είχαν απογοητευτικά ποσοστά στα σουτ τους, με αποτέλεσμα στο 20' το σκορ να είναι 27-37.

Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε σε εφιάλτη για τους Ιταλούς που είδαν τους αντιπάλους τους να πατάνε το γκάζι και να προηγούνται με 40-59 στο 30'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας έγινε θρίλερ. Η Ζαλγκίρις επαναπαύθηκε στη διαφορά που είχε πάρει, η Αρμάνι «αγρίεψε», μείωσε το σκορ στους δύο πόντους, όμως τελικά έχασε την ψυχραιμία της και μαζί και τον αγώνα, βλέποντας τους διοργανωτές του Final Four να ανεβαίνουν στο 11-8, την ώρα που οι ίδιοι έμειναν στην τελευταία θέση της κατάταξης με ρεκόρ 6-13.

MVP: Κεβάριους Χέιζ

Ήταν απόλυτος κυρίαρχος σημειώνοντας 16 πόντους και μαζεύοντας 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 27-37, 40-59, 61-66

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 8 (2/6 δίποντα, 4/6 βολές), Τόμας 5 (1), Λουγουαγού-Καμπαρό 4 (1/5 σουτ), Μήτρου-Λονγκ 3 (1/4 τρίποντα), Τονούτ 8 (1), Μέλι 4 (8 ριμπάουντ), Μπάρον 11 (3/7 τρίποντα), Ρίτσι 5 (7 ριμπάουντ), Χολ 9 (2), Χάινς 4 (5 ριμπάουντ)

Ζαλγκίρις Κάουνας (Μακσβίτις): Τέιλορ 2 (1/4 δίποντα), Λεκαβίτσιους 5 (1), Χέιζ 16 (5/9 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Σμιτς 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιρούτις 2, Μπραζντέικις 4 (2/10 σουτ), Πολονάρα 3 (1), Ντίμσα 2, Μπουτκεβίτσιους 6, Ουλάνοβας 13 (1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ)