Έπεσαν κορμιά στη Βαρκελώνη, η Εφές πέρασε διά πυρός και σιδήρου

Twitter / Anadolou Efes Sk

Sportal newsroom 23:15 - 13.01.2023 / Ανανεώθηκε: 23:51 - 13.01.2023

Η Εφές πέρασε από την έδρα της Μπαρτσελόνα με σκορ 80-75 σε ένα ματς που αρχικά ήταν πάρτι και εξελίχθηκε σε θρίλερ και πήρε τη νίκη που δεν επέτρεψε στους Καταλανούς να ανέβουν ξανά στην κορυφή της Euroleague.

Οι Τούρκοι ήταν ανώτεροι της Μπαρτσελόνα σε όλο το μεταξύ τους παιχνίδι για την 19η αγωνιστική της Euroleague και πήραν τη νίκη με σκορ 75-80, όμως οι Καταλανοί επιχείρησαν να κάνουν ανατροπή στα τελευταία πέντε λεπτά, όταν και μείωσαν τη διαφορά από το 53-71 σε 67-71. Τελικά οι πρωταθλητές Ευρώπης έδειξαν ψυχραιμία και πήραν πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια με τον Μίτσιτς να «καθαρίζει» από την γραμμή των βολών.

Άστραψε η Βαλένθια στο Αστρομπάλ
EUROLEAGUE

22:52 - 13.01.2023

Η Βαλένθια παρά το ότι προηγήθηκε με 25-45 τα χρειάστηκε στο Αστρομπάλ για να κερδίσει μετά από θρίλερ με 83-79 την Βιλερμπάν και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την πρώτη οχτάδα που οδηγεί στα playoffs της φετινής Euroleague.

Με ένα σερί 9-0 ξεκίνησαν οι Τούρκοι την αναμέτρηση. Η ομάδα του Αταμάν μπήκε με αυτοπεποίθηση στο παρκέ και φαινόταν ότι θα έβαζε δύσκολα στους γηπεδούχους που έψαχναν τη νίκη προκειμένου να Euroleague, εκεί που τους περίμενε η Ρεάλ Μαδρίτης. Η Μπαρτσελόνα έδειχνε ανίκανη να κάνει αντεπίθεση και να αναλάβει ρόλο οδηγού στον αγώνα και έτσι το ταμπλό στο 10' έδειχνε 9-21.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο αντίπαλοι είχαν ισορροπία στο παιχνίδι τους. Η Μπαρτσελόνα έσφιξε την άμυνά της, έβρισκε πιο εύκολα καλάθια και έτσι το ημίχρονο βρήκε την Εφές να προηγείται με 28 - 39 και να μην αφήνει τους γηπεδούχους να ψαλιδίσουν τη διαφορά.

Στην τρίτη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι δύο αντίπαλοι δεν μπορούσαν να κάνουν ένα σερί που θα άλλαζε τη ροή του ματς και όσο η ώρα περνούσε, τόσο η Εφές φάνταζε φαβορί για τη νίκη. Το 48-62 στο 30' μαρτυρούσε το παραπάνω και η μέτρια βραδιά των γηπεδούχων έδειχνε ότι η ομάδα του Αταμάν θα έφευγε άνετα με το διπλό.

Όμως το σκηνικό άλλαξε άρδην στο τελευταίο δεκάλεπτο με την Μπαρτσελόνα να παίζει μανιασμένη άμυνα, την Εφές να χαλαρώνει και τη διαφορά να φτάνει στο -3 (72-75). Κάπου εκεί οι Τούρκοι... ξύπνησαν, απέβαλαν τις αυτοκτονικές τους τάσεις και τελικά έφυγαν με τη νίκη από την έδρα των αντιπάλων τους.

MVP: Βασίλιε Μίτσιτς

Μαζί με τον Λάρκιν ήταν το γνωστό δίδυμο που δεν έχανε πουθενά. Όμως ο Μίτσιτς ήταν καθοριστικός στο τέλος, όταν η Μπαρτσελόνα έδειχνε διάθεση να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, αφού έπαιρνε συνεχώς προσπάθειες, οδηγούταν στην γραμμή των βολών και η ψυχραιμία του τελικά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 28-39, 48-62, 75-80

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Σανλί 6, Βέσελι 4 (2/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάλινιτς 9 (1), Λαπροβίτολα 5 (2/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Αμπρίνες 4, Χίγκινς 17 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κούριτς 2, Γιοκουμπάιτις 3 (1), Μίροτιτς 15 (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ)

Αναντόλου Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 17 (1/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπομπουά 11 (4/6 δίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίνγκλετον 5 (1), Μπράιαντ 2 (5 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 6 (1/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Πλάις 12 (6/8 δίποντα), Μίτσιτς 17 (1/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Εμπαγέ (3/3 δίποντα), Ζίζιτς, Ντάνστον 1