Η Αρμάνι φρέναρε την Μπασκόνια στο ντεμπούτο του Νέιπιερ

Euroleague

Sportal newsroom 21:43 - 31.01.2023 / Ανανεώθηκε: 22:05 - 31.01.2023

Η τελευταία Αρμάνι Μιλάνο με ένα σερί 9-2 στο 35΄ ξεκόλλησε από την Μπασκόνια που είναι σε τροχιά playoffs φθάνοντας στη νίκη με 89-83 για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

Επιτέλους νίκη για την Αρμάνι η οποία φέτος παραπαίει στην Euroleague  και βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, όμως επικράτησε της Μπασκόνια στο Μιλάνο (89-83) στο ντεμπούτο του Σαμπάζ Νέιπιερ ο οποίος σημείωσε 10 πόντους.

Ο Ετόρε Μεσίνα χαμογέλασε ξανά. Η Αρμάνι πήρε νίκη επί της Μπασκόνια, φρενάροντας την ομάδα της Βιτόρια που είναι σε τροχιά play offs και έδειξε ότι στο Μιλάνο υπάρχει ακόμα ζωή...

Η εξέλιξη του αγώνα:

Στο «Mediolanum Forum» Αρμάνι και Μπασκόνια έδωσαν μια τρομερή μπασκετική παράσταση, με τους Ιταλούς να είναι η ομάδα που έφυγε χαρούμενη στο τέλος.

Ομάδα - όνειρο ο Ολυμπιακός, ισοπέδωσε τη Φενέρ στη Κωνσταντινούπολη!
EUROLEAGUE

21:42 - 31.01.2023

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο παιχνίδι απέναντι στη Φενέρ, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να επικρατεί με το εντυπωσιακό 93-73, κάνοντας παράλληλα το 2-0 επί των Τούρκων και μένοντας στην κορυφή της Euroleague.

Οι δύο αντίπαλοι βρίσκονταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, σε ένα «θρίλερ» με happy end για τους Ιταλούς, που κατάφεραν μετά το 14-14 να πάρουν μικρό προβάδισμα και να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι έναν πόντο (18-17).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (26-21), η Μπασκόνια ισοφάρισε, όμως τελικά το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Μεσίνα στο 40-34.

ϊδια η ροή του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο με την Αρμάνι να βρίσκεται μπροστά αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Το 62-60 του 30' μαρτυρούσε ότι ο αγώνας θα έχει δραματική εξέλιξη, όμως τελικά Καμπαρό, Χάινς και Μπίλι Μπάρον ήταν «καυτοί» όταν έπρεπε και χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους με σκορ 89-83.

MVP: Γιοχάνες Βόιτμαν

Σημείωσε 16 πόντους και έβαλε καθοριστικά καλάθια στο τέλος. Ο Βόιτμαν συνέβαλε τα μέγιστα ώστε η ομάδα του Μιλάνο να φτάσει στην 7η της νίκη στη διοργάνωση, έπειτα από πέντε σερί ήττες.

Δεκάλεπτα 18-17, 40-34, 62-60, 89-83

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 9, Λουαού - Καμπαρό 17(3), Τόνουτ 6, Μπαρόν 11(1), Νέιπιερ 10 (4/4 βολές, 3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ρίτσι 4, Χολ 6, Χάινς 10, Φόγκτμαν 16(4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Μπασκόνια (Πενιαρόγια): Χάουαρντ 18(2), Χέιντεγκερ, Σεντεκέρσκις, Μαρίνκοβιτς 7(1), Τόμπσον 19(1), Κότσαρ, Ίνοκ 7, Κοστέλο 12, Γκεντράιτις 18, Χομς 2, Κούρουτς.