Μεγάλο «διπλό» η Ζαλγκίρις στη Βαλένθια

printscreen

Sportal newsroom 23:59 - 25.11.2022 / Ανανεώθηκε: 21:45 - 02.12.2022

Οι Λιθουανοί νίκησαν 80-76 στην έδρα της Βαλένθια σε ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην ψυχραιμία της Ζαλγκίρις.

Στο φινάλε κρίθηκαν τα πάντα με την Ζαλγκίρις να είναι πιο αποφασιστική και φεύγει με τη νίκη στο σπίτι της Βαλένθια: 80-76.

Παρά το γεγονός ότι οι Λιθουανοί ήταν πίσω στο σκορ με 71-67 πέντε λεπτά πριν το φινάλε, βρήκαν τα αποθέματα ενέργειας, απάντησαν άμεσα με εννιά αναπάντητους πόντους που τους οδήγησαν αυτόματα στο υπέρ τους 76-71. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά ήταν ήρεμοι και αποτελεσματικοί στις ελεύθερες βολές, κάτι που τους χαρακτήριζε από την αρχή του ματς και τα κατάφεραν.

Πλέον η ομάδα του Κάουνας έχει 6-4 στη Ευρωλίγκα, ενώ οι γηπεδούχοι… έπεσαν στο 4-6, όπως η Βίρτους Μπολόνια, η Παρτιζάν, ο Παναθηναϊκός και ο Ερυθρός Αστέρας.

MVP: Κρις Τζόουνς
Ο Τάιλερ Κάβανο έβαλε πέντε πολύ κρίσιμους πόντους. Από το 71-71 έδωσε προβάδισμα με 76-71 κι ενώ απέμεναν 2’35’’. Ηταν αποφασιστικό βήμα, αλλά ο Κρις Τζόουνς είχε κάνει πάρα πολύ δουλειά μέχρι τότε. Ήταν άψογος στην επίθεση με 19 πόντους και 7 ασίστ, καταπληκτικός στην άμυνα με 5 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 31-24, 44-37, 63-59, 76-80
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 12, Κλαβέρ, Πουέρτο, Πρέπελιτς 10, Πραντίγια, Ουέμπ 15 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Λόπεθ-Αροστέγι 3, Τζόουνς 19 (7/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ράντεμπο, Ντούμπλιεβιτς 9, Αλεξάντερ 2, Ριβέρο 6.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Έβανς 18 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λεκαβίτσιους 6, Χέιζ 4, Σμιτς 19 (7 ριμπάουντ), Μπιρούτις 2, Μπραζντέικις 13, Ντίμσα 4, Κάβανο 5, Μπουτκεβίτσιους, Ουλάνοβας 6.