Με σούπερ Φράνκε «λύγισε» τον Προμηθέα και προκρίθηκε στα ημιτελικά ο ΠΑΟΚ!

Ο Φράνκε «εκτελεί» τον Προμηθέα

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 17:47 - 30.04.2023 / Ανανεώθηκε: 18:08 - 30.04.2023

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Προμηθέα με σκορ 81-78 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά των playoffs της Basket League, εκεί όπου θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League, αφού στο τρίτο παιχνίδι της σειράς του με τον Προμηθέα που διεξήχθη στην Πυλαία, επιβλήθηκε με 81-78

Ο Φράνκε έκανε μια ακόμα... εξωφρενική εμφάνιση με τα ασπρόμαυρα, σημειώνοντας 31 πόντους και οδηγώντας τον δικέφαλο του βορρά στην πρόκριση.

O Μπέικον το παραδέχτηκε: «Έδειρα τον Μαντζούκα γιατί με προκάλεσε» (vid)
ΜΠΑΣΚΕΤ

14:40 - 30.04.2023

Λίγες ώρες μετά την αποδέσμευσή του από τον Παναθηναϊκό, ο Ντουέιν Μπέικον, σε Live σύνδεση στο Instagram παραδέχτηκε πως «χτύπησα στην προπόνηση τον Μαντζούκα», ενώ είπε πως δέχθηκε... απειλές!

ΠΑΟΚ και Προμηθέας ήταν προετοιμασμένοι για μάχη, κάτι που φάνηκε στον αγώνα από το ξεκίνημά του κιόλας.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν ενέργεια από την έδρα τους, είχαν μικρά ξεσπάσματα στην πρώτη περίοδο, όταν έφτασαν τη διαφορά στο +8 (17-9), όμως οι Πατρινοί έκαναν γρήγορα το come back και η πρώτη περίοδος τους βρήκε πίσω στο σκορ με ένα καλάθι (23-21).

Ίδιο το σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι έβγαζαν τρομερή ενέργεια και προσπαθούσαν να πάρουν διαφορά. Με πρώτο βιολί τον Φράνκε που τελικά έκλεισε το ημίχρονο με 19 πόντους, έφτασαν μέχρι το +16 (46-30 στο 17'), όμως ακολούθησε ένα τρομερό τρίλεπτο πό τον Προμηθέα που τελικά μείωσε στους 5 όταν το ταμπλό έδειχνε 20 (47-42)!

Στην τρίτη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα σταθερά, όμως δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και να πάει στην τελευταία... στροφή της αναμέτρησης χωρίς άγχος. Αυτό συνέβη στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, όταν οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν φοβερή ενέργεια και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (64-57).

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε όλα τα στοιχεία που οδηγούσαν σε «θρίλερ». Αν και ο ΠΑΟΚ έβλεπε τους αντιπάλους του νευρικούς, δεν κατάφερε να πάρει διαφορά ικανή ώστε να «καθαρίσει» το παιχνίδι, αφού οι Πατρινοί πίεζαν συνεχώς και επέστρεφαν. Μάλιστα, έτρεξαν ένα σερί 8-0 και από το 69-62, βρέθηκαν να προηγούνται εκείνοι με 70-69, βάζοντας «φωτιά» στο παιχνίδι.

Ο αγώνας είχε πάρει φωτιά ήδη και τα δύο του τελευταία λεπτά δεν προσφέρονταν για καρδιακούς. Η εναλλαγή στο προβάδισμα εναλασσόταν συνεχώς, αφού τα τρίποντα είχαν την τιμητική τους. Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 74-73, όμως ο Χαντς έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 76-74 και στη συνέχεια ο Προμηθέας έχασε την επίθεσή του, ο ΠΑΟΚ αστόχησε αλλά μάζεψε δύο επιθετικά ριμπάουντ και κάπως έτσι η μπίλια έκατσε στο... ασπρόμαυρο, με τον δικέφαλο του βορρά να φτάνει στη νίκη με το τελικό 81-78 και να παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Δεκάλεπτα: 23-21, 47-42, 64-57, 81-78

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 31, Τσιακμάς 12, Μαργαρίτης 3, Σαλούστρος 5, Ρένφρο 4, Χαντς 10, Πόλι 11, Σλαφτσάκης 4, Σάιμπερτ, Κακλαμανάκης 1, Καμπερίδης

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 24, Ντάνγκουμπιτς, Μουράτος 10, Χογκ, Κουλμπόκα 5, Κοντίτ 10, Τσαϊρέλης 11, Γκίκας, Τόμασον 18