«Έπεσε» ηρωικά το Περιστέρι στην έδρα της Ντιζόν (vid)

Δημήτρης Αγραβάνης / © FIBA Champions League

Sportal newsroom 22:59 - 03.01.2023 / Ανανεώθηκε: 00:04 - 04.01.2023

Το Περιστέρι ηττήθηκε στη Γαλλία από τη Ντιζόν (89-80) στον πρώτο αγώνα των ομάδων για τα Play In του FIBA Champions League σε έναν αγώνα που έδειχνε ότι μπορεί να τον κερδίσει.

Αν και έκανε πολύ καλή εμφάνιση για 35 λεπτά, το Περιστέρι τελικά δεν άντεξε στην έδρα της Ντιζόν και ηττήθηκε στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα Play In του BCL. Οι «πρίγκιπες» έδειξαν χαρακτήρα, όμως στο τέλος έμειναν από δυνάμεις και είδαν τους Γάλλους να παίρνουν μια δύσκολη νίκη και να κάνουν το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σπανούλη ήταν ο Αγραβάνης με 21 πόντους, ενώ οι Ντένμον και Μπίλαν πρόσθεσαν από 21 και 18 αντίστοιχα. Για τους νικητές ο ΜακΝτάφι ήταν καθοδηγητής και σημείωσε 27 πόντους.

Οι «πρίγκιπες» ήθελαν να κάνουν το πρώτο βήμα για να βρεθούν στον Α' όμιλο των «16» toy BCL, εκεί όπου το Στρασβούργο και η Χάποελ Ιερουσαλήμ περιμένουν τους νικητές των ζευγαριών Χάποελ Χολόν - Ιγκοκέα και Ντιζόν - Περιστέρι και είχαν προετοιμαστεί καλά για τον αγώνα.

Οι Περιστεριώτες ξεκίνησαν το αγώνα με δύο εύστοχα τρίποντα του Ντένμον και προηγήθηκαν 6-2, όμως η Ντιζόν έτρεξε ένα σερί 9-0 και πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (11-6). Οι δύο αντίπαλοι εναλλάσονταν στο σκορ στην πρώτη περίοδο και έδειχναν ότι θα δώσουν σκληρή μάχη για τη νίκη. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 17-16, έχοντας τον Μακντάφι κορυφαίο παίκτη.

Φρανσίσκο και Μπίλαν ανέλαβαν δράση στη γ' περίοδο και το Περιστέρι δεν άφηνε τη Ντιζόν να πάρει διαφορά. Η ελληνική ομάδα όσο περνούσε ο χρόνος ανέβαζε την απόδοσή της και τελικά κατάφερε να μετατρέψει το εις βάρος της -6 (24-18 στο 17.56') σε δικό της +6 στο 20' (34-40). Οι Γάλλοι είχαν χάσει τη συγκέντρωσή τους χάρη στην καλύ άμυνα της ομάδας των δυτικών προαστίων και αυτό είχε εξαργυρωθεί με προβάδισμα στο ημίχρονο.

Η Ντιζόν όμως δεν τα παράτησε και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χόλστον που σημείωσε 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο επανήλθε και ανέκτησε τα ηνία. Το Περιστέρι έδειξε να χαλαρώνει και το πλήρωσε, ενώ και επιθετικά μόνο οι Αγραβάνης και Ντένμον είχαν καθαρό μυαλό και βοήθησαν στο να μη γίνει μεγαλύτερη ζημιά. Τελικά στο 30' το ταμπλό έδειχνε 64-60 και ο αγώνας μετατρεπόταν σε θρίλερ.

Ο ΜακΝτάφι έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στους γηπεδούχους (67-62), όμως ο Ντένμον πήρε το όπλο του και οι Περιστεριώτες γρήγορα ισοφάρισαν σε 71-71 7 λεπτά πριν το τέλος.

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 74-73 χάρη σε τρίποντο του Αγραβάνη, όμως εκεί οι Γάλλοι ξύονησαν και έτρεξαν επί μέρους σκορ 7-1 για το 80-74. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να μένουν από δυνάμεις και αυτό τους οδήγησε σε έλειψη καθαρού μυαλού.

Η Ντιζόν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ, πήρε διαφορά 8 πόντων ένα λεπτό πριν το τέλος και καθάρισε τον αγώνα, κάνοντας το 1-0 στη σειρά με τελικό σκορ 89-80.

MVP:  Μαρκίς Μακντάφι

Έκανε τα πάντα στο παρκέ, με πρώτο και καλύτερο να «φορτώσει» με πόντους το αντίπαλο καλάθι και να μην αφήσει το Περιστέρι να κάνει το break. Σημείωσε 27 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ και ήταν ο κύριος λόγος που η Ντιζόν νίκησε την ελληνική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 34-40, 64-60, 89-80
ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Μπρέμπλι 4, Χόλστον 15 (3/9 τρίποντα, 12 ασίστ), Χρόβατ 18 (8 ασίστ), ΜακΝτάφι 27 (7/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Γουέρ 15 (7/10 σουτ), Αλίνγκ 6, Ντουκοτέ 5, Γκοτιέ.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Αγραβάνης 22 (8/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ντένμον 21 (5/7 τρίποντα), Φρανσίσκο 9 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Μωραΐτης, Περσίδης, Μπίλαν 18 (7/10 δίποντα), Τζούστον 6, Κασελάκης 2 (5 ασίστ), Πουλιανίτης 2, Ραντάνοβ 2