Η Ρίτας διέλυσε τον ΠΑΟΚ στο Βίλνιους (vid)

Μάρκους Φόστερ / © FIBA Champions League

Sportal newsroom 21:23 - 03.01.2023 / Ανανεώθηκε: 21:51 - 03.01.2023

Ο ΠΑΟΚ στη Λιθουανία, χωρίς λύσεις και επιλογές, έχασε με 85-62 και η Ρίτας Βίλνιους έκανε το 1-0 στη σειρά. Η πρόκριση κρίνεται στην δύο νίκες και οδηγεί στη φάση των «16» του BCL.

Ήταν το πρώτο ματς στη σειρά. Ήταν και η πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά βρέθηκε με απουσίες στο Βίλνιους και η Ρίτας τον τιμώρησε αδυσώπητα. Το τελικό 85-62 περιγράφει με αριθμούς την... αλήθεια που εκτυλίχθηκε παρκέ.

Ο κόουτς Άρης Λυκογιάννης, δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Νέιτ Ρένφρο, Γιώργο Καμπερίδη και Διαμαντής Σλαφτσάκη, δεν βρήκε έξτρα λύσεις και απέναντι στην ποιοτική Ρίτας δεν είχε καμία τύχη.

Ο Μάρκους Φόστερ, πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού (2020-21) και πέρσι του Προμηθέα, ήταν μαζί με τον Μαργκίρις Ντορμάντας πρώτοι σκόρερ των νικητών με 14 πόντους έκαστως. Για τον ΠΑΟΚ ο μόνος που ανταποκρίθηκε στις συνθήκες και στις απαιτήσεις ήταν ο Τζέιλεν Ράιλι με 17 πόντους, αλλά και 5 λάθη.

Θυμίζουμε ότι αυτός που θα προκριθεί από τη σειρά θα τοποθετηθεί στον B’ όμιλο της φάσης των «16» του Βasketball Champions League, εκεί όπου ήδη έχουν προκριθεί η Βόννη και η Μανρέσα, ενώ εκτός από τον ΠΑΟΚ και τη Ντιζόν θέση στο γκρουπ διεκδικεί και ένας εκ των Μπασακσεχίρ και Οστάνδη.

Τέλος ο Κώστας Μέξας από τον Ιωνικό
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

16:55 - 03.01.2023

Ο 46χρονος τεχνικός υπέβαλε την παραίτησή του μετά την ήττα από το Λαύριο, η διοίκηση του Ιωνικού την έκανε δεκτή και στο επόμενο παιχνίδι (Καρδίτσα, 7/1) στον πάγκο θα κάθεται ο Γιάννης Λίβανος.

Ο ΠΑΟΚ έκανε δύο λεπτά και εννιά δευτερόλεπτα να σκοράρει και το έκανε με σουτ του Τζόρνταν Σάιμπερτ που ισοφάρισε σε 2-2. Ακολούθησε καλάθι του Τζέιλεν Μπράουν στο 4-2 και αυτό ήταν το πρώτο προβάδισμα που πήρε ο ΠΑΟΚ στον αγώνα. Και το τελευταίο!

Ισοφάρισε στο 9-9 του πενταλέπτου με τον Σαλούστρο και από εκεί και πέρα άρχισε ο… κατήφορος.

Η Ρίτας απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 8-0 για το 17-9, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το 23-16 υπέρ των γηπεδούχων. Με το Νίκο Τσιάκμα να εμφανίζεται στο παρκέ και να δίνει ρυθμό για τον ΠΑΟΚ, μέσα σε 2 λεπτά οι Θεσσαλονικείς έφθασαν στο καλάθι (25-23 στο 12’), αλλά εκεί μάλλον ξόδεψαν τις τελευταίες τους δυνάμεις.

Η ομάδα της λιθουανικής πρωτεύουσας απάντησε και πάλι αποφασιστικά. Ο Έλβαρ Φρίντρικσον πήρε πρωτοβουλίες, βοήθησε τον Μάρκους Φόστερ και άρχισαν οι διψήφιες διαφορές. Αρχικά στο 36-25 μέχρι και το +16: 43-27 στο 18’15’’.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα και ενώ το ημίχρονο είχε ολοκληρωθεί με 46-32, η Ρίτας ήταν αποφασιστική. Δεν άφησε κανένα περιθώριο, ανέβασε ρυθμό και δεν αμφισβητήθηκε ούτε στιγμή. Έφθασε να προηγείται ακόμα και με 30 πόντους διαφορά πριν ολοκληρώσει την παρουσία της με το 85-62.

MVP: Μάρκους Φόστερ

O 27χρονος Αμερικανός γκαρντ είναι ο πιο επικίνδυνος παίκτης της Ρίτας. Και στην θεωρία και στη πράξη. Κόντρα στον ΠΑΟΚ επιβεβαίωσε τον ρόλο του και τελείωσε το ματς με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού και του Προμηθέα δεν χρειάστηκε να κάνει περισσότερα καθώς ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο οι διαφορές ήταν μεγάλες. Γι’ αυτό και έπαιξε μόνο 25’35’’.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-32, 65-44, 85-62
ΡΙΤΑΣ ΒΙΛΝΙΟΥΣ (Ζιμπένας): Εχόντας 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεκούνας 5, Μασιούλις, Ουλέτσκας 3, Βάραντι 11 (5 ριμπάουντ), Φόστερ 14 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φρίντρικσον 10 (5 ασίστ), Καΐρις 5, Νορμάντας 14, Ρατζεβίτσιους 4, Ουίλιαμς 8 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).
ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χαντς 11 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Καλλιόντζης, Πόλι 8 (5 ριμπάουντ), Σάιμπερτ 5 (1/5 τρίποντα), Τσιακμάς 4, Χρηστίδης 2, Φράνκε 6 (2/12 σουτ), Μαργαρίτης 5 (1), Ράιλι 17 (2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Σαλούστρος 4