Το πανόραμα της 3ης αγωνιστικής της φάσης των «16» του BCL

Παναγιώτης Κατσαφάδος 23:57 - 07.02.2024 / Ανανεώθηκε: 23:59 - 07.02.2024

Ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική της φάσης των «16» του Basketball Champions League με το Περιστέρι και την ΑΕΚ να γνωρίζουν την ήττα από Μούρθια και Καρσίγιακα και τον Προμηθέα να παίρνει μεγάλη νίκη επί της Χάποελ Χολόν.

Η αγωνιστική των ομίλων των «16» του Basketball Champions League ολοκληρώθηκε την Τετάρτη (7/2) με το Περιστέρι να χάνει και στη Σμύρνη από την Καρσίγιακα με 93-88 και να μένει χωρίς νίκη στον όμιλο. Πλέον, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη θα χρειαστεί υπέρβαση για να προλάβει μία από τις δύο πρώτες θέσεις που οδηγούν στα προημιτελικά.

Η ΑΕΚ ηττήθηκε και αυτή από την Μούρθια στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και πλέον πολύ δύσκολα θα συνεχίσει στη διοργάνωση. Η Ένωση ήταν ανταγωνιστική και μέσα στο πνεύμα από τα πρώτα λεπτά, δείχνοντας βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με την αναμέτρηση στη Ρόδο. Η βελτίωση όμως δεν αρκούσε, με τους παίκτες του Σίτο Αλόνσο να έχουν υπομονή και να βρίσκουν μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά, φτάνοντας στη νίκη. Έτσι οι μεν Ισπανοί ανέβηκαν στο 3-0, η σε ΑΕΚ υποχώρησε στο 0-3 και πλέον η πρόκριση στην επόμενη φάση μοιάζει κάτι παραπάνω από ανέφικτη.

Τη δεύτερή του νίκη σε τρεις αγωνιστικές στη φάση των ομίλων των «16» του BCL πήρε ο Προμηθέας, αφού επικράτησε εκτός έδρας της Χάποελ Χολόν (65-74). Κορυφαίοι παίκτες των Πατρινών οι Κάουαν και Χέιλ που στο 2ο ημίχρονο πήραν... φωτιά και οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη.

Δείτε τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της φάσης των «16» του BCL και την κατάταξη:

Θ΄ Όμιλος: 3η Αγωνιστική: Στρασμπούρ – Μάλαγα 70-79, Τόφας – Σολέ 84-71 Βαθμολογία: Μάλαγα 3-0, Τόφας 2-1, Σολέ 1-2, Στρασμπούρ 0-3

Ι΄ Όμιλος: 3η Αγωνιστική: Λούντβιγκσμπουργκ – Γαλατασαράι 100-80, Ντιζόν – Βόννη 62-72 Βαθμολογία: Βόννη 3-0, Λούντβιγκσμπουργκ 2-1, Ντιζόν 1-2, Γαλατασαράι 0-3

Κ΄ Όμιλος: 3η Αγωνιστική: Καρσίγιακα -Περιστέρι 93-88, Χάποελ Ιερουσαλήμ – Τενερίφη 85-61 Βαθμολογία: Χάποελ Ιερουσαλήμ 3-0, Τενερίφη 2-1, Καρσίγιακα 1-2 Περιστέρι 0-3

Λ΄ Όμιλος: 3η αγωνιστική: ΑΕΚ – Μούρθια 79-84, Χάποελ Χολόν – Προμηθέας 65-74 Βαθμολογία: Μούρθια 3-0, Προμηθέας 2-1, Χάποελ Χολόν 1-2, ΑΕΚ 0-3

Το πλήρες πρόγραμμα του Final 8: Οι μέρες, οι ώρες και τα κανάλια
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

13:48 - 07.02.2024

Ανακοινώθηκε από την ΕΟΚ το πλήρες πρόγραμμα, οι ώρες διεξαγωγής των αγώνων και οι τηλεοπτικές μεταδόσεις των αγώνων του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας που θα διεξαχθεί το τριήμερο 15-18 Φεβρουαρίου στο Ηράκλειο της Κρήτης.