BCL: Τσέκαρε το εισιτήριό της για το Final Four η Μάλαγα παράταση στην αγωνία για Μανρέσα και Τενερίφη

Μούρθια - Μάλαγα

BCL

Νίκος Καλαμπάκας 23:52 - 12.04.2023 / Ανανεώθηκε: 23:53 - 12.04.2023

Η Μάλαγα νίκησε τη Μούρθια και εκτός έδρας (74-96) και έγινε η πρώτη ομάδα που σφράγισε το εισιτήριό της στο Final Four του BCL. Αντίθετα, η Τενερίφη ηττήθηκε στην έδρα της Μούρθια () και η σειρά μεταφέρεται ξανά στην έδρα της για το τρίτο παιχνίδι που θα κρίνει την πρόκριση.

Η Μάλαγα ήταν ξανά καταιγιστική κόντρα στη Μούρθια την οποία νίκησε και εκτός έδρας με σκορ και πήρε το εισιτήριο για το Final 4 του Basketball Champions League.

H Μάλαγα έκανε το 2-0 στη σειρά, αφού επικράτησε με σκορ στην έδρα της Μούρθια και έγινε η πρώτη ομάδα που τσεκάρει το εισιτήριό της για το Final Four της διοργάνωσης.

Ο Βριθουέλα ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 17 πόντους, ενώ ο Κράβις σημείωσε 16. Από κοντά σε απόδοση για τους νικητές και ο Κέντρικ Πέρι που έβαλε 13 πόντους. Η Μάλαγα που φέτος θεωρείται φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στο Final Four.

Δεκάλεπτα: 20-16, 40-40, 60-69, 74-96

Δραματικός ήταν ο αγώνας ανάμεσα στη Μανρέσα και την Τενερίφη. Οι γηπεδούχοι είχαν ηττηθεί στον πρώτο αγώνα και τα έπαιζαν όλα για όλα,

Τελικά πήραν τη νίκη με σκορ 85-83 και πλέον οι δύο ομάδες θα μεταφερθούν την επόμενη Τετάρτη στην έδρα των «καναρινιών» για το τρίτο ματς της σειράς που θα δώσει και την πρόκριση. Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος για την επόμενη Τετάρτη, 19/4.

Δεκάλεπτα: 18-25, 42-43, 65-65, 85-83