Έμεινε ζωντανή και θριάμβευσε στο Λυών η Μακάμπι

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:33 - 06.12.2023 / Ανανεώθηκε: 00:23 - 07.12.2023

Η Μακάμπι πήρε μια τεράστια νίκη απέναντι στη Βιλέρμπάν με 94-91 και έφτασε τις 7 νίκες (7-5), μπαίνοντας πλέον για τα καλά στη μάχη της 8άδας!

Ματσάρα είχαμε στη Γαλλία, με τη Μακάμπι να μένει ζωνταντή και να παίρνει μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Βιλερμπάν με 94-91.

Το παιχνίδι ήταν θρίλερ με τα πάντα να κρίνονται στο τέλος, όπου η Μακάμπι βρήκε λύσεις και ξέφυγε, με τους Γάλλους να μην καταφέρνουν να στείλουν το ματς στην παράταση, καθώς ο Ντε Κολό αστόχησε.

Δείτε το Play by Play της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Οι δύο ομάδες συμπορεύτηκαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με το σκορ να παραμένει κλειστό (14-14, 8'). ένα μικρό ξέσπασμα της Βιλερμπάν έκανε το σκορ 19-14, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-17, μετά από τρίποντο του Μπλατ.

Η Μακάμπι πάτησε γκάζι και έκανε το 19-24 (11'), ενώ λίγο μετά έκανε και το 22-33 (13'). Η Βιλερμπάν απάντησε με ένα 15-0 και πήρε το προβάδισμα, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 46-45.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά σε όλη την διάρκειά του. Παρόλα αυτά, ένα τρίποντο του Μπλατ έδωσε αέρα στη Μακάμπι, με τον Σόρκιν να διαμορφώνει το 66-70 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Η Βιλερμπάν δεν είχε σκοπό να αφήσει την Μακάμπι να ξεφύγει, με τον Λι να κάνει το σκορ 74-75 στο 35'. Οι δύο ομάδες συνέχιδαν να συμπορεύονται, όμως ένα ξέσπασμα του Λορέντζο Μπράουν έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 85-87 (45'' για το τέλος). Ο Ντε Κολό κράτησε ζωντανή την Βιλερμπάν (88-90, 31'' για το τέλος), όμως ο Μπόλντγουϊν με δίποντο έκανε το 88-92 και τελείωσε την αναμέτρηση. Τελικό σκορ 91-94 και νίκη για την Μακάμπι.

MVP:

Ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν με 21 πόντους έκανε την διαφορά για την Μακάμπι, όντας ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η Μακάμπι κέρδισε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ με 43 έναντι 32, γεγονός που δείχνει τις περισσότερες κατοχές που είχαν οι φιλοξενούμενοι στην αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αλιάγκα, Γιόβιτς, Χάλικο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 46-45, 66-70, 91-94

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Σκοτ 6, Λι 10 (6 ασίστ), Καχούντι, Λοβέρν 23 (9 ριμπάουντ), Καμπαρό 19 (1/5 τρίποντα), Τζάκσον 7, Ντε Κολό 22 (3/10 τρίποντα), Εγκμπούνου 2, Φαλ 2, Λάιτι, Εντιαγέ, Γιάκοβ

ΜΑΚΑΜΠΙ: Κλίβελαντ 3, Ουέμπ, Μπράουν 16 (2/6 τρίποντα), Μπόλντγουϊν 21 (2/6 τρίποντα), Μένκο 2, Σόρκιν 15 (8 ριμπάουντ), Ριβέρο 4, Κοέν, Μέιερ, Νίμπο 9 (7 ριμπάουντ), Μπλατ 9, Κόλσον 15 (5 ριμπάουντ)

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ:

Η Βιλερμπάν υποδέχεται τη Βαλένθια την Πρασκευή (8/12, 22:00), ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ δοκιμάζεται στην Μπολόνια, σε ένα μεγάλο ματς απέναντι στη Βίρτους (8/12, 21:30).