Επέστρεψε στις νίκες η Βίρτους, έκτη ήττα για Φενέρ

Twitter / Virtus

Sportal newsroom 23:36 - 30.12.2022 / Ανανεώθηκε: 23:41 - 30.12.2022

Η Βίρτους Μπολόνια επιβλήθηκε στην Ιταλία της Φενέρμπαχτσε με σκορ 92-88 σε έναν συναρπαστικό αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος του.

Αρκετά αμφίρροπος αποδείχθηκε ο αγώνας της Βίρτους με τη Φενέρ στη Μπολόνια. Οι δύο ομάδες έδωσαν μια συναρπαστική μάχη και κράτησαν το κοινό σε αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, με τους Ιταλούς τελικά να παίρνουν τη νίκη με σκορ 92-88. Ντεμπούτο με ήττα για τον Κώστα Αντετοκούνμπο που σημείωσε 8 πόντους στην πρώτη του εμφάνιση με τη Φενέρ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ερυθρόλευκο ρεβεγιόν στο ΟΑΚΑ: Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Παναθηναϊκό (95-71)
EUROLEAGUE

22:42 - 30.12.2022

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να επικρατεί του Παναθηναϊκού με το επιβλητικότατο 95-71 και να φτάνει στο 10-0 κόντρα στον «αιώνιο» σε όλες τις διοργανώσεις!

Χέρι - χέρι πήγαιναν οι δύο αντίπαλοι στην πρώτη περίοδο. Η Βίρτους κατάφερε να πάρει διαφορά πέντε πόντων στο πρώτο τρίλεπτο, όμως οι Τούρκοι δεν την άφησαν να ανασάνει και τελικά πήγαν αυτοί στο δεκάλεπτο έχοντας «κεφάλι» στο σκορ (23-25).

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στη β' περίοδο. Η Βίρτους έπαιρνε πόντους από τον Τζόρνταν Μίκι, ενώ για τη Φενέρ απαντούσαν Μότλεϊ και Γκούντουριτς με αποτέλεσμα η μεγαλύτερη διαφορά να είναι οι 4 πόντοι (33-29). Η ομάδα του Ιτούδη δεν έπιασε τα υψηλά στάνταρ στην απόδοσή της, την ώρα που οι παίκτες του Σκαριόλο ήταν προσηλωμένοι στην άμυνα. Το ημίχρονο βρήκε τους δύο αντιπάλους σε ισορροπία (46-46).

Η Φενέρ είχε τον έλεγχο στην τρίτη περίοδο και έδειχνε πιο σίγουρη από τη Βίρτους. Ούτως ή άλλως οι Ιταλοί φέτος δε φημίζονται για τη σταθερότητά τους σε αντίθεση με τη Φενέρ η οποία μέχρι πριν δύο εβδομάδες ήταν στην κορυφή της κατάταξης. Οι παίκτες του Ιτούδη καθοδηγούμενοι από τον Καλάθη κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο και στο 30 προηγούνταν με τρεις πόντους (65-68).

Όλα αυτά όμως πήγαν περίπατο στην τελευταία «στροφή» του αγώνα. Οι γηπεδούχοι άλλαξαν άρδην την εικόνα τους κυρίως χάρη στον επιθετικό οίστρο του Μπελινέλι και πήραν διαφορά που έφτασε μέχρι τους 10 πόντους (86-76). Η Φενέρ με ένα επί μέρους σκορ 7-2 μείωσε στους 5 (88-83) όμως στο 1.14' που απέμενε δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή και τελικά γνώρισαν την έκτη τους φετινή ήττα (92-88).

MVP: Μάρκο Μπελινέλι

Οι 18 πόντοι του Μπελινέλι αποδείχτηκαν καθοριστικοί για τη νίκη της Βίρτους. Αυτή ήταν η κορυφαία φετινή εμφάνιση του 36χρονου, ο οποίος έκανε το καλύτερο δώρο στους οπαδούς της ομάδας του ενόψει Πρωτοχρονιάς.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 46-46, 65-68, 92-88