Ερυθρόλευκο ρεβεγιόν στο ΟΑΚΑ: Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Παναθηναϊκό (95-71)

Μπολομπόι / © Intime

Aχιλλέας Μαυροδόντης 22:42 - 30.12.2022 / Ανανεώθηκε: 22:48 - 30.12.2022

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να επικρατεί του Παναθηναϊκού με το επιβλητικότατο 95-71 και να φτάνει στο 10-0 κόντρα στον «αιώνιο» σε όλες τις διοργανώσεις!

Ο Ολυμπιακός έκανε το ντέρμπι μια παράσταση για έναν ρόλο!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στον Παναθηναϊκό και μάλιστα μέσα στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 95-71. Από την αρχή του αγώνα μέχρι και το τέλος του ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος απέναντι στον Παναθηναϊκό, ο οποίος δεν βρήκε ποτέ λύσεις στην άμυνα, ενώ στην επίθεση τα περίμενε όλα από τον Μπέικον (30π.). Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα πως, ενώ όλη η ομάδα του Παναθηναϊκού έγινε αποδέκτης γιούχας, ο Αμερικανός ήταν ο μόνος που χειροκροτήθηκε.

Για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ανέβηκε στο 10-6, ο Φαλ είχε 19, ο Κάνααν 17, ο Παπανικολάου 13, ο Ουόκαπ 12 και οι Σλούκας - Μπόλομποϊ από 11.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε ουσιαστικά στον Μουσταφά Φαλ. Ο Γάλλος ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Ολυμπιακού, δεν είχε αντίπαλο στο 1-1 και μοίρασε ιδανικά τη μπάλα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει έτσι κεφάλι και να κλείνει το δεκάλεπτο στο 20-26, χάρη σε δίποντο του Σλούκα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κατάσταση έγινε ακόμη καλύτερη για τον Ολυμπιακό και ακόμα χειρότερη για τον Παναθηναϊκό. Οι Πράσινοι έκαναν τη μια κακή επιλογή μετά την άλλη, με τους Ερυθρόλευκους από την άλλη να μοιράζουν το σκοράρισμα και να βρίσκουν πολλούς πρωταγωνιστές, ενώ το 82.6% στα δίποντα, όπως και οι 16 ασίστ για μόλις 4 λάθη δικαιολογούν το 36-53 του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός στο τρίτο δεκάλεπτο έπεσε, με τον Παναθηναϊκό να βελτιώνει την εικόνα στην επίθεση, αλλά όχι και στην άμυνα. Μάλιστα, όταν ο Κάνααν μπήκε και εκείνος στην εξίσωση, ευστοχώντας σε σερί τρίποντα, η διαφορά εκτοξεύτηκε εκ νέου, με το σκορ να γίνεται 48-70 (28’). Ο Ουόκαπ έκανε το 48-73 λίγο μετά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 50-73.

Η συνέχεια της αναμέτρησης ήταν μια τυπική διαδικασία, με τον Ολυμπιακό να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και τον Παναθηναϊκό να γίνεται αποδέκτης έντονων παραπόνων από τον κόσμο. Πλέον τα πάντα είχαν κριθεί, με το μόνο που απέμενε να είναι το τελικό σκορ. Έτσι, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση νικητής με  71-95.

MVP: Μουσταφά Φαλ

Ο Μουσταφά Φαλ ήταν όλα τα λεφτά για τον Ολυμπιακό! Ο Γάλλος με 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο έθεσε τις βάσεις για την άνετη επικράτηση, ενώ συνολικά τελείωσε το ματς με 19 πόντους (9/10 δίποντα, 1/2 βολές), 9 ριμπάουντ, 5 ασσίστ, μόλις 1 λάθος, 1 μπλοκ και συνολικά 33 βαθμούς στην αξιολόγηση!

Δεκάλεπτα: 20-26, 36-53, 50-73, 71-95.

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Ουόλτερς 2 (1/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Λι 4 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 4 (2/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 14 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 5 (1), Μπέικον 30 (5/12 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη), Πονίτκα 4 (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 4 (1), Γκουντάιτις 4 (2/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάνααν 17 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Λαρεντζάκης 5 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φαλ 19 (9/10 δίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 μπλοκ), Σλούκας 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 13 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 11 (5/8 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Πίτερς (0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΚίσικ 7 (3/3 δίποντα)