Έκανε πλάκα στη Φενέρ η Ζάλγκιρις

Sportal newsroom 22:07 - 05.01.2023 / Ανανεώθηκε: 22:23 - 05.01.2023

Η Ζάλγκιρις έκανε ένα μικρό... πάρτι απέναντι στη Φενέρ, με την ομάδα του Κάουνας να επικρατεί εκείνης του Δημήτρη Ιτούδη με 86-66.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το παιχνίδι της Ζάλγκιρις με την Φενέρ, καθώς οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώριο στους φιλοξενούμενους και έφτασαν σε μια τεράστια νίκη με 86-66, αποτέλεσμα που τους ανεβάζει στο 9-8 στην Euroleague!

Από την άλλη, αυτή ήταν η πέμπτη (!) σερί ήττα για τη Φενέρ των Ιτούδη, Καλάθη και Κ.Αντετοκούνμπο, που στην Ευρωλίγκα υποχώρησε στο 10-7 και προβληματίζει, καθώς δεν παίζει σε καμία περίπτωση το μπάσκετ που μπορεί ή αυτό που παρουσίασε στο ξεκίνημα της σεζόν.

Μπραζντέικις και Ντίμσα είχαν από 17 πόντους για τους νικητές, ενώ 17 πρόσθεσε ο Μπιρούτις και 10 ο Ουλάνοβας. Από πλευράς Φενέρ ο Μπούκερ είχε 10 πόντους, όντας ο μόνος διψήφιος.

Η Ζαλγκίρις μπήκε σοκαρισμένη στον αγώνα, αφού στο 50ο δευτερόλεπτο είδε τον καλύτερό της παίκτη φέτος, Κίναν Έβανς να τραυματίζεται στον αχίλλειο και να αποχωρεί, όμως αυτό καθόλου δεν πτόησε τους Λιθουανούς.

Οι γηπεδούχοι θα περίμενε κανείς να μπλοκάρουν, όμως ο Μπραζντέικις έκανε καλό ματς στην α' περίοδο και με τους 7 του πόντους έδωσε ώθηση στην ομάδα του που με την καλή της άμυνα εγκλώβισε τους Τούρκους και κατάφερε να πάει στη διακοπή του δεκαλέπτου προηγούμενη με έξι πόντους (21-15).

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στη β' περίοδο αφού η Φενέρ των Ιτούδη και Καλάθη, δεν έβρισκε ρυθμό και έβλεπε τους Λιθουανούς να έχουν ρέντα σε ότι κι αν κάνουν. Λεκαβίτσιους και Σμιτς μπήκαν στην εξίσωση και κατάφεραν να κρατήσουν «δεμένη» την ομάδα της Τουρκίας. Το 41-30 του ημιχρόνου μαρτυρά την απόλυτη ισορροπία που έδειξαν οι δύο αντίπαλοι στα πρώτα δεκάλεπτα, αφού η Ζαλγκίρις σημείωσε 20 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ η Φενέρ 15 και 15!

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμα... χειρότερο για τη Φενέρ και ακόμα καλύτερο για την Ζάλγκιρις! Οι Λιθουανοί εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 67-40, ενώ το τέταρτο αποτέλεσε απλά μια τυπική διαδικασία. Τελικό σκορ 86-66 και μεγάλη νίκη για τη Ζάλγκρις.

MVP: Λαβρίνας Μπιρούτις

Ο Λιθουανός ψηλός έκανε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του, έχοντας 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-30, 67-40, 86-66.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Έβανς 2, Γκιεντράιτις 2, Λεκαβίτσιους 9(1), Χέιζ 3, Σμιτς 6, Κρίβας, Μπιρούτις 15, Λουκοσιούνας 2, Μπραζντέικις 17(1), Ντίμσα 17(4/7 τρίποντα), Μπουτκεβίτσιους 3(1), Ουλάνοβας 10.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 8, Μπιρσέν 6, Χάζερ 5(1), Γουίλμπεκιν 5(1), Έντουαρντς 8, Μαχμούτογλου 6(2), Χέιζ, Πιερ 4, Γκούντουριτς 6, Μπούκερ 10(1), Καλάθης 4, Αντετοκούνμπο 4.