Η Εθνική Εφήβων επικράτησε της Αιγύπτου στο τουρνουά «Άλμπερτ Σβάιτσερ»

Άγγελος Φραγκισκάτος 22:47 - 01.04.2024 / Ανανεώθηκε: 22:48 - 01.04.2024

Η Εθνική Εφήβων με πλουραλισμό στην επίθεση επικράτησε (91-57) της Αιγύπτου και πέτυχε την τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο Μανχάϊμ

Το «3 στα 3» έκανε η Εθνική Εφήβων που επιβλήθηκε (91-57) της Αιγύπτου στο Μανχάιμ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του τουρνουά «Άλμπερτ Σβάιτσερ».

Την Τρίτη (2/4) όλες οι ομάδες έχουν ρεπό, ενώ την Τετάρτη (3/4, 21:00) η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει την Ιταλία.

Οι Έφηβοι ξέφυγαν σχετικά γρήγορα στο σκορ. Ο Παγώνης έδωσε διψήφια τιμή στη διαφορά για πρώτη φορά στο 7’ (19-7), Παπαζώτος και Χαντζής συνέχισαν για να φτάσει το παιχνίδι στο 27-8 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος. Άμυνα, ριμπάουντ και αιφνιδιασμός ήταν το τρίπτυχο για την Ελλάδα που έφτασε στο 38-10 (15’) με τους Λιοτόπουλο και Αλεξάκη.

Η Αίγυπτος προσππάθησε κάνοντας ένα σερί 6-0 (38-16, 18′) με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τη διαφορά στο +26 (42-16 στο 20’).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε στο +30 (46-16, 21′) και πάνω από τους 40 πόντους (83-42, 34′) στη συνέχεια μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την ολοκλήρωση του αγώνα.

Η διαφορά ποιότητας των ομάδων ήταν εμφανής και φάνηκε από το πρώτο μέρος, καθώς οι παίκτες του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος δεν άφησαν σε κανένα σημείο το πόδι από το... γκάζι φτάνοντας σε μια εμφατική επικράτηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-8, 42-16, 74-42, 91-57.

ΕΛΛΑΔΑ (Νικολαϊδης): Χαντζής 4 (9 ασίστ), Κομνιανίδης 5 (1 τριπ.), Λιοτόπουλος 13, Αλεξάκης 4, Ρουμελιώτης 4, Σπάρταλης 10, Παγώνης 14 (1 τριπ.), Παπαζώτος 11, Σερμπέζης 7, Πατρίκης 11 (9 ριμπ.), Τσαχτσίρας 8, Ξανθόπουλος.