Επίδειξη δύναμης από τον Ολυμπιακό και 1-0 κόντρα στον Άρη

Aχιλλέας Μαυροδόντης 21:01 - 20.04.2023 / Ανανεώθηκε: 21:40 - 20.04.2023

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Άρη και επικράτησε άνετα με 97-73 στο ΣΕΦ, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των Playoffs της Basket League!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός την πρώτη του αναμέτρηση απέναντι στον Άρη, με τους Ερυθρόλευκους να παίρνουν άνετα τη νίκη με 97-73 και να κάνουν το 1-0 στη σειρά.

Από την αρχή μέχρι το τέλος ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο, με τον Άρη να προσπαθεί, αλλά μετά από ένα σημείο να μηνν μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των Ερυθρόλευκων, γνωρίζοντας την ήττα.

Ο Σάσα Βεζένκοφ για ακόμα ένα παιχνίδι έκανε τρομερή δουλειά, έχοντας 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 17 πρόσθεσε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και 10 ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος μοίρασε και 8 ασίστ.

Για τον Άρη, ο Νότε είχε 15 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Καββαδάς.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στο ξεκίνημα του Άρη, ο οποίος επέλεξε να πιέσει σε όλο το γήπεδο και να παίξει άμυνα ζώνης στη συνέχεια. Οι Πειραιώτες, περνώντας τη μπάλα μέσα, ανέβασαν το σκορ και προηγήθηκαν με 18-8 στο 6’, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 28-12.

Ο Άρης με ένα μίνι ξέσπασμα μείωσε, όμως στη συνέχεια η απάντηση από πλευράς Ολυμπιακού ήταν εκκωφαντική, με τους Ερυθρόλευκους να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το σκορ στο 53-36.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να παραμένει άνετα σε ρόλο οδηγού και το ματς να ανοίγει, καθώς και οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα. Στο 30’ το σκορ ήταν 73-54, ενώ με το τέλος του αγώνα ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 97-73, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 53-36, 73-54, 97-73

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Λούντζης 6 (1), Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 23 (7/10 δίποντα, 9/9 βολές, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 17 (4/5 τρίποντα), Πάπας, Σλούκας 10 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπόλομποϊ 4, Πίτερς 7 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλακ 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές), ΜακΚίσικ

Άρης (Καστρίτης): Γκούντγουιν 9 (4/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τολιόπουλος 9 (3/12 σουτ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Νότε 15 (3/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 6 λάθη), Νετζήπογλου 9 (1), Χόρχλερ, Καββαδάς 14 (7/9 δίποντα), Φίλλιος 7 (1), Χάγκινς 2