EuroCup: Ασταμάτητη η Γκραν Κανάρια, πρώτη ήττα για την Παρί

Aχιλλέας Μαυροδόντης 00:40 - 22.11.2023 / Ανανεώθηκε: 07:40 - 22.11.2023

Όλα όσα έγιναν την Τρίτη (21/11) στο EuroCup...

Με τρομερά ματς ξεκίνησε η δράση για την 8η αγωνιστική του EuroCup, με τον Άρη να ρίχνεται την Τετάρτη στην μάχη, υποδεχόμενος την Ουλμ (22/11. 20:00).

Η Γκραν Κανάρια συνεχίζει ακάθεκτη, με την κάτοχο του τροπαίου να περνάει σαν σίφουνας από την Ρουμανία, επικρατώντας με 92-82 της Κλουζ. Ο Λάντεσμπεργκ με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος, ενώ ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Ίθαν Χαπ, πρόσθεσε 13 με 9 ριμπάοουντ.

Πρώτη ήττα για την Παρί, με το αήττητο της γαλλικής ομάδας να σταματά στην έδρα της! Η Μπεσίκτας, παρότι ο Σορτς είχε 22 πόντους, δεν είχε πρόβλημα και με ένα εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο καθάρισε το ματς και πήρε τη νίκη με 68-63, αναγκάζοντας τους Γαλλους στο πρώτο τους... κίτρινο φύλλο αγώνα. Ο Μίτσελ με 16 πόντους και ο Αρσλάν με 15 οι κορυφαίοι των νικητών.

Μετά από ένα απίθανο ματς, η Μπούντουτσνοστ πήρε τη νίκη κόντρα στην Τρέντο με 98-96 στην παράταση. Ο Μακουντού με 23 και ο Ράιτ με 22 ξεχώρισαν για τους νικητές.

Η Μπουργκ έκανε περίπατο απέναντι στην Τουρκ Τέλεκομ και επικράτησε με το επιβλητικό 86-67, με τον Τζέρεμι Μόργκαν να σταματάει στους 17 πόντους.

Η Γουλβς πήρε ένα σημαντικό και άνετο «διπλό» στο Αμβούργο, επικρατώντας των Τάουερς με 84-71. Ζεμάιτις, Θέρμαν και Γκάγκιτς με 14 πόντους έκαστος ήταν οι κορυφαίοι για τους Λιθουανούς.