Βρήκε τρόπο η Μονακό και έφυγε με τη νίκη από το Αστρομπάλ

Μάικ Τζέιμς / © Intime

Sportal newsroom 23:45 - 01.12.2022 / Ανανεώθηκε: 02:47 - 02.12.2022

Η Βιλερμπάν αντιστάθηκε μέχρι και την τρίτη περίοδο. Στην τελευταία οι Μονεγάσκοι έδειξαν χαρακτήτα και πήραν την εκτός έδρας νίκη με 84-75 – Ανησυχία για τον τραυματισμό του Τζον Μπράουν λίγο πριν τη λήξη.

Για τριάντα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν δύο σταγώνες νερό. Απόλυτη ομοιότητα: 20-20 η πρώτη περίοδος, 45-45 το ημίχρονο, 60-60 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Προφανώς και όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά. Όχι στα σημεία πάντως, γιατι η Μονακό βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη (την 8η σε 11 αγωνιστικές) και μάλιστα με μια κάποια άνεση: 84-75.

Το θέμα είμαι πως δεν τα κατάφερε με την επίθεσή της, ως συνήθως, αλλά με την άμυνα. Ήταν βέβαια και οι δυνάμεις της Βιλερμπάν που… εξασθένησαν. Το άσχημο για τους Μονεγάσκους ήταν ο τραυματισμός του Τζον Μπράουν. Ο Αμερικανός 41’’ πριν το φινάλε συγκρούστηκε με τον Αμίν Νουά και έπεσε άσχημα στο παρκέ. Για να σηκωθεί δεν χρειάστηκε απλώς βοήθεια των συμπαικτών του. Χρειάστηκε το φορείο!

Η Βιλερμπάν στο ξεκίνημα έθεσε ερωτήματα στους φιλοξενούμενους, ίσως να τους αιφνιδίασε κιόλας. Οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ ήταν εύστοχοι, είχαν καλές επιλογές και συν τοις άλλοις είχαν και υπομονή.

Στην άμυνα απέκτησαν γρήγορα προβλήματα πάντως, κυρίως από τον (κλασικό πονοκέφαλο) Μάικ Τζέιμς, αλλά και από τον Ντονάτας Μοτιεγιούνας. Κανένας δεν μπόρεσε να «χτίσει» κάποια διαφορά πάντως.

Η πρώτη περίοδος έληξε στο 20-20 και το ίδιο ακριβώς σκηνικό παρουσιάστηκε και στη δεύτερη. Απόλυτη ισορροπία: 45-45. Στην τρίτη περίοδο η ενέργεια του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου.

Στα τελευταία 10 λεπτά όμως, η Μονακό πήρε τις αποφάσεις της. Πάτησε γκάζι, ασχολήθηκε με την άμυνα και στο 36’20’’ προηγήθηκε με 12 πόντους: 77-65.

Της «κόπηκαν» τα πόδια μόνο όταν ο Τζον Μπράουν τραυματίστηκε. Συνέβη 40’’ πριν από το τέλος του αγώνα που βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με 84-75.

MVP: Τζον Μπράουν

Ήταν ο πρωταγωνιστής της τέταρτης περιόδου. Αυτός με τέσσερις προσωπικούς πόντους έκανε το 64-60 και από εκεί και πέρα η Μονακό πήρε φόρα και βρήκε τον εαυτό της μετά τα τρία πρώτα άσχημα (αμυντικά κυρίως) δεκάλεπτα. Το… αρνητικό της όλης ιστορίας ήταν πως 41’’ πριν από το τέλος τραυματίστηκε και έφυγε από το γήπεδο με φορείο.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-45, 60-60, 75-84
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Τι Τζέι Πάρκερ): Μάθιους 11, Νουά 9 (3/7 τρίποντα), Καουντί 3, Τάιους 6, Ρισασέ 3, Ντε Κολό 2 (4 ασίστ, 4 λάθη), Φαλ 1, Λάιτι 13 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ομπάσοχαν 13 (2/4 τρίποντα), Τζάκσον-Καρτράιτ 8, Πονς 6 (5 ριμπάουντ)
ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκομπό 5 (5 ασίστ), Μπράουν 8 (5 ριμπάουντ), Λόιντ 11, Μπλόσομγκεϊμ 8, Ντιάλο 8 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μοτιεγιούνας 17 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μοερμάν 3, Στραζέλ, Χολ 7, Τζέιμς 17 (0/3 τρίποντα)