Μεγάλο διπλό της Μπάγερν στην έδρα της Μπασκόνια

Sportal newsroom 23:26 - 17.10.2023 / Ανανεώθηκε: 00:09 - 18.10.2023

Η Μπάγερν Μονάχου πέρασε από την έδρα της Μπασκόνια (68-76) για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague. Μεγάλη ανατροπή για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο που βρέθηκε να χάνει ακόμη και με δέκα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τη δεύτερη νίκη της σε τρεις αγώνες της Euroleague πέτυχε η Μπάγερν Μονάχου. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε με 76-68 της Μπασκόνια στην Ισπανία δείχνοντας ότι φέτος δεν αστειεύεται. Η γερμανική ομάδα επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα της στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Χουάν Πεναρόγια είναι πλέον στο 1-2 και την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί τη Ζάλγκιρις. Για τους νικητές ξεχώρισαν επιθετικά ο Κάρσεν Έντουαρντς με 14 πόντους, ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 12 και ο Γκιφάι με 11. Τρεις παίκτες της Μπασκόνια (Μαρίνκοβιτς, Μονέκε, Σεντεκέρσκις) ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος αγωνίστηκε 8 λεπτά χωρίς να πετύχει πόντο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια προηγήθηκε με 10-6 (μετά το αρχικό 5-6) με τρίποντο στο Κοστέλο και δίποντο του Κότσαρ. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο προσπέρασε με 14-16 με καλάθι και φάουλ του Έντουαντς και δίποντο του Μπράνκοβιτς. Η ισπανική ομάδα έφτασε στο 22-20 της πρώτης περίοδο με τρίποντο του Μάνιον.

Στο ίδιο μοτίβο εξελίχθηκε η δεύτερη περίοδος. Η Μπάγερν ισοφάρισε 24-24 με τον Γκιλέσπι και σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Πεναρόγια προσπέρασε με 28-24 με τον Μονέκε. Η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους (34-29) και στη συνέχεια τους επτά (39-32) με τρίποντο του Κοστέλο. Η Μπάγερν κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά για το 42-41 του ημιχρόνου με τον Φρανσκίσκο.

Η Μπασκόνια είχε τον έλεγχο στην τρίτη περίοδο. Η γερμανική ομάδα μείωσε σε 45-44 με καλάθι και φάουλ του Έντουαρντς αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 53-44 με πέντε διαδοχικούς πόντους του Μαρίνκοβιτς. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά τους δέκα πόντους (62-52) με τον Μονέκε. Η Μπάγερν μείωσε σε 62-57 με τον Μπράνκοβιτς.

Στην τέταρτη περίοδο η Μπάγερν έκανε την ολική ανατροπή. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μετά το 64-59 έκανε σερί 0-10 και προηγήθηκε με 64-69 με καλάθι και φάουλ του Φρανσίσκο. Η Μπάγερν έμεινε ψύχραιμη και έφυγε από την Ισπανία με σπουδαίο διπλό.

Ο Κάρσεν Έντουαρντς ήταν ο κορυφαίος του αγώνα. Ο γκαρντ της Μπάγερν Μονάχου ήταν εντυπωσιακός στο ματς με 14 πόντους, τρία ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 19 λεπτά αγώνα. Από κοντά και ο Γκιφάι που πέτυχε καθοριστικά καλάθια στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Κάρσεν Έντουαρντς © Euroleague Basketball

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Η «ατσάλινη» άμυνα της Μπάγερν Μονάχου στο τελευταίο κομμάτι του ματς έκανε τη διαφορά. Η ισπανική ομάδα έμεινε χωρίς καλάθι σχεδόν τέσσερα λεπτά και κάπως έτσι το 64-59 έγινε 64-69 τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Η Μπασκόνια αντιμετωπίζει στη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα τη Ζάλγκιρς για την τέταρτη αγωνιστική της Euroleague. Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος για την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου στις 21:30 ώρα Ελλάδας. Για το πρωτάθλημα της ACB, η Μπασκόνια θα παίξει με την Ουνικάχα Μάλαγα στις 22 Οκτωβρίου.

Η Μπάγερν Μονάχου παίζει εκτός έδρας με την Μπαρτσελόνα για την τέταρτη αγωνιστική της Euroleague. Η αναμέτρηση θα γίνει την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου στις 21:30 ώρα Ελλάδας. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο αντιμετωπίζει για το πρωτάθλημα Γερμανίας εκτός έδρας τη Κράιλσχαϊμ Μέρλινς στις 22 Οκτωβρίου.

Τα Δεκάλεπτα: 22-20, 42-41, 62-57, 68-76.

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 4, Μάνιον 5, Ραϊέστι, Σεντεκέρσκις 10 (8 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 13 (3/8 τρίποντα), Μίλερ-Μακ-Ιντάιρ 5, Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος, Ντιόπ 7 (4 ριμπάουντ), Κότσαρ 6, Κοστέλο 8, Μονέκε 10 (4 ριμπάουντ).

Μπάγερν Μονάχου (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 4 (11 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 12 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έντουαρντς 14 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βάιντεμαν, Γκίφαι 11 (2/3 τρίποντα), Μπόνγκα 2, Μπολμάρο 6, Ομπστ 3, Βίμπεργκ, Μπράνκοβιτς 8 (4 ριμπάουντ), Μπούκερ 8 (4 ριμπάουντ), Γκίλεσπι 8 (3 ριμπάουντ).