Με «ταύρο» Λεσόρ και το «γλυκό» χέρι του Μαντζούκα ο Παναθηναϊκός έκανε την αρχή κόντρα στην Μπάγερν

Ηλίας Λαλιώτης 23:05 - 12.10.2023 / Ανανεώθηκε: 11:24 - 13.10.2023

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του νίκη στη φετινή EuroLeague, επικρατώντας 78-71 της Μπάγερν Μονάχου στο ζεστό ΟΑΚΑ, χωρίς τον Κώστα Σλούκα, αλλά έχοντας κυρίαρχο στη ρακέτα τον Ματίας Λεσόρ και κομβικούς στο τέλος τους Λευτέρη Μαντζούκα και Τζέριαν Γκραντ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε την αρχή! Πήρε την πρώτη του νίκη στη φετινή EuroLeague επικρατώντας με 78-71 της Μπάγερν Μονάχου, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον οδοστρωτήρα Ματίας Λεσόρ (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Παρότι ο Κώστας Σλούκας ήταν εκτός, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε ιδανικά το πρώτο 15λεπτο (30-14), έχοντας ενορχηστρωτή τον Λούκα Βιλντόζα, επιθετική πολυφωνία και τρομερή ενέργεια στην άμυνα. Αυτή ήταν που τον κράτησε όταν οι λύσεις στο σκοράρισμα περιορίστηκαν και οι Βαυαροί πλησίασαν στο καλάθι στην τρίτη περίοδο, μαζί με τα τρίποντα του Λευτέρη Μαντζούκα στο καθοριστικό 4ο δεκάλεπτο, μαζί με τον Τζέριαν Γκραντ που πήρε την μπαγκέτα από τον Αργεντινό γκαρντ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Ο Εργκίν Αταμάν έχοντας την απουσία του Σλούκα σε σχέση με την πρεμιέρα κόντρα στον Ολυμπιακό, επέλεξε τους Βιλντόζα, Γκραντ, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ και Λεσόρ απέναντι στο ψηλό σχήμα του Πάμπλο Λάσο με Μπολμάρο, Ομπστ, Μπόνγκα, Μπούκερ και Ιμπάκα. Οι «πράσινοι» λειτούργησαν ιδανικά σε άμυνα και επίθεση στα πρώτα 3 λεπτά και με 4 διαφορετικούς σκόρερ προηγήθηκαν με 10-0, αναγκάζοντας τον Ισπανό προπονητή να αλλάξει στρατηγική. Με τον Βιλντόζα (6 πόντους, 3 ασίστ στην πρώτη περίοδο) άψογο ενορχηστρωτή, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βρίσκει τις καλύτερες λύσεις επιθετικά και προηγήθηκε 23-11 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Λάσο, περιέργως, δεν είχε ρίξει στη μάχη τον Φρανσίσκο και το έκανε στη δεύτερη περίοδο, αλλά οι «πράσινοι» με 5 σερί πόντους του Παπαπέτρου προηγήθηκε με το μέγιστο +16 (30-14 στο 14'). Σε εκείνο το σημείο άρχισαν τα 8 λάθη, ενώ η Μπάγερν που μέχρι τότε είχε μόλις 2 ασίστ, άρχισε να βρίσκει πόντους στο τρανζίσιον, με τον Μπολμάρο να αποτελεί άλυτο πρόβλημα (15 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα στο πρώτο μέρος). Το αποτέλεσμα ήταν ο Παναθηναϊκός να χάσει όσα έχτιζε και να βρεθεί στο +4 μέσα σε λίγα λεπτά (32-28), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται πάντως με μια άψογα σχεδιασμένη επίθεση από τον Αταμάν στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα και τρίποντο του Μαντζούκα από τη γωνία.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε γρήγορα διψήφια διαφορά και πάλι, παίρνοντας λύσεις από τον Λεσόρ επιθετικά, αλλά ξαφνικά το ριμπάουντ αποτέλεσε μεγάλο πρόβλημα. Η Μπάγερν των δύο επιθετικών «σκουπιδιών» στο πρώτο μέρος πήρε 8 στα πρώτα 8 λεπτά της τρίτης περιόδου και με 7 σερί πόντους του Γκιφάι και 4 του Μπούκερ μείωσε στο καλάθι (50-48). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με καλάθια των Γκραντ και Λεσόρ, αλλά οι Βαυαροί ήταν πλέον απειλητικοί. Με τον Μπούκερ να κάνει θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ και να δίνει πόντους από δεύτερες και... τρίτες ευκαιρίες, έμενε κοντά στο σκορ (59-55 στο 33'). Ο Λευτέρης Μαντζούκας, ωστόσο, με το τρίτο του εύστοχο τρίποντο, έδωσε βαθιά ανάσα στον Παναθηναϊκό (67-59) και ο Τζέριαν Γκραντ με νέο μακρινό σουτ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη (70-59, 3:48 πριν από το τέλος).

Παρότι οι Πράσινοι φρόντισαν να εξοργίσουν τον Αταμάν στο τέλος, με την χαλάρωση που έφερε το 74-71, τελικά έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στη σεζόν.

Ματίας Λεσόρ. Ο Γάλλος σέντερ ήταν κυρίαρχος της αναμέτρησης στις δύο ρακέτες και έδωσε λύσεις στον Παναθηναϊκό στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 20 αξιολόγηση.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Η εμφάνιση του Λευτέρη Μαντζούκα και η άμυνα που έπαιξε ο Παναθηναϊκός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ο νεαρός φόργουορντ πέτυχε τρία καθοριστικά τρίποντα, το ένα στη λήξη του ημιχρόνου, όταν η Μπάγερν είχε πλησιάσει για πρώτη φορά και άλλα δύο στην τέταρτη περίοδο, με τα οποία έκοψε την όρεξη των Βαυαρών για διπλό στο ΟΑΚΑ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Ο Παναθηναϊκός ταξιδεύει στην Κωνσταντινούπολη, όπου την Τρίτη (17/10, 20:15) θα αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε, ενώ η Μπάγερν Μονάχου θα αγωνιστεί την ίδια μέρα (17/10, 21:30) στην έδρα της Μπασκόνια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ίλια Μπελόσεβιτς (Σερβία), Κάρλος Περούγκα (Ισπανία) και Μάριο Μάικιτς (Σλοβενία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 37-30, 54-48, 78-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόζα 8 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκάι, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 2, Παπαπέτρου 8 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκραντ 14 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη) , Λεσόρ 16 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 11 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 10 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 9 (3/3 τρίποντα)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 2 , Φρανσίσκο 8 (2) , Έντουαρντς (0/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 λάθη), Γκιφάι 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπόνγκα 10 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπολμάρο 19 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ομπστ 7 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ιμπάκα 7 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Μπούκερ 11 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιλέσπι

Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα

• Τελικό σκορ: Παναθηναϊκός - Μπάγερν Μονάχου 78-71. Πρώτη νίκη για το τριφύλλι στη Euroleague
  • 74-71 με καλάθι και φάουλ του Μπόνγκα. 11 δεύτερα πριν το τέλος του ματς
  • 74-66 μειώνει η Μπάγερν
  • 72-62 με τρίποντο του Μπόνγκα
  • 70-59 για τον Παναθηναϊκό με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά του Γκραντ
  • 67-59 με νέο τρίποντο του Μαντζούκα 3/3 για τον Έλληνα άσο του τριφυλλιού!