Άντεξε μέχρι το τέλος ο Ολυμπιακός και θριάμβευσε στην παράταση επί του Παναθηναϊκού

Ηλίας Λαλιώτης Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:16 - 06.10.2023 / Ανανεώθηκε: 00:44 - 07.10.2023

Σε ένα θεαματικό ντέρμπι με υπέροχο μπάσκετ και «τρελές» εναλλαγές στο σκορ, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πιο ψύχραιμος στην παράταση και θριάμβευσε με 88-78 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, για την πρώτη αγωνιστική της EuroLeague, έχοντας τον Άλεκ Πίτερς σε απίστευτη βραδιά.

Η φετινή EuroLeague ξεκίνησε με συναρπαστικό τρόπο. Σε ένα απολαυστικό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, ο Ολυμπιακός πέτυχε νέα νίκη επί του «αιώνιου» αντιπάλου του, πατώντας... γκάζι στο έξτρα 5λεπτο και επικρατώντας με 88-78. Ο Παναθηναϊκός έδειξε να έχει στα χέρια του τη νίκη σε αρκετές περιπτώσεις στην κανονική διάρκεια, όπου προηγήθηκε μέχρι και με 10 πόντους αρκετές φορές, αλλά στο τέλος έκανε αρκετά λάθη και τα πλήρωσε.

Στην παράταση πέτυχαν εντός παιδιάς καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα κι ένω όλα είχαν κριθεί, με τον Ολυμπιακό να κερδίσει με την εμπειρία του και την αποφασιστικότητά του. Με τον Άλεκ Πίτερς να θυμίζει Βεζένκοφ (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα). Εξαιρετικός και ο Τόμας Ουόκαπ (17 πόντοι, 5 ασίστ), ενώ πολύ μεγάλα σουτ που κράτησαν ζωντανή την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σημείωσαν οι Ουίλιαμς-Γκος (16 πόντοι) και Κάνααν (14 πόντοι με 4/6 τρίποντα).

Από τον Παναθηναϊκό ο Κώστας Σλούκας είχε 20 πόντους, αλλά και 7 λάθη, ο Γκριγκόνις ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους και 4.6 τρίποντα, ενώ ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ήταν συγκινητικός με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες και 1 κλέψιμο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε ίδια ενδεκάδα με τον τελικό του περασμένου Σαββάτου, δηλαδή τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Μιλουτίνοφ. Ο Εργκίν Αταμάν είχε αλλαγές στην αρχική πεντάδα σε σχέση με το παιχνίδι του Σούπερ Καπ, με τον Κώστα Σλούκα να μένει στον πάγκο και τους Γκραντ, Βιλντόζα να ξεκινούν στα γκαρντ, τον Γκριγκόνις στο 3, τον Ερνανγκόμεθ στο 4 και τον Μπαλτσερόφσκι να ματσάρει τον Μιλουτίνοφ.

Με τον Ουόκαπ να έχει συμμετοχή και στους 14 πρώτους πόντους του Ολυμπιακού με 8 προσωπικούς και 2 ασίστ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10-14 στο 6', αλλά με τον Μπαλτσερόφσκι να εκμεταλλεύεται το γεγονός ότι ο Μιλουτίνοφ δεν τον ακολουθούσε μακριά από το καλάθι, το Τριφύλλι έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (21-23). Ένα δεκάλεπτο που ο κόουτς Μπαρτζώκας δεν έκανε καμία αλλαγή, ενώ ο Αταμάν κράτησε σε όλη την περίοδο στο παρκέ μόνο τον Ερνανγκόμεθ.

Ο Ισπανός συνέχισε για 14 σερί λεπτά, κάνοντας τρομερή δουλειά σε άμυνα και επίθεση, έχοντας αστείρευτη ενέργεια και πάθος. Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε και ο Μιλουτίνοφ, αλλά γρήγορα έκατσε στον πάγκο με το 2ο προσωπικό φάουλ. Όπως αναμενόταν ο Σίκμα χρησιμοποιήθηκε στο 5, με τον Παναθηναϊκό να το εκμεταλεύεται και με τον Σλούκα να δίνει τον ρυθμό, έτρεξε σερί 9-0 και βρέθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (39-29) στο 17', με ένα τρίποντο του Κάνααν να διαμορφώνει το σκορ του πρώτου μέρους (43-36).

Ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού συνέχισε ζεστός και στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο δικά του τρίποντα, αλλά και συνολικά 4/5 των Ερυθρόλευκων στα πρώτα 7 λεπτά της περιόδου (από τα 5/15 του πρώτου μέρους) η διαφορά πήγε στον πόντο (53-52). Ο Παναθηναϊκός έδειξε ψυχραιμία και με μεγάλη πίεση στην μπάλα έκλεισε την τρίτη περίοδο με σερί 6-0, μέσα σε πανδαιμόνιο.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν πανικοβλήθηκαν και ξεκίνησαν εντυπωσιακά την τέταρτη και καθοριστική περίοδο. Με τους Πίτερς, Μιλουτίνοφ, αλλά και τον Ουίλιαμς-Γκος να κάνουν τρομερή δουλειά, έτρεξαν σερί 0-11 μέσα σε 4 λεπτά και προηγήθηκαν με 59-63. Ο Μάριους Γκργκόνις πέτυχε το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού μετά από 4,5 λεπτά και ο Σλούκας με τρίποντο έδωσε ξανά πράσινο προβάδισμα (64-63), για να έρθει κλέψιμο και απίθανο κάρφωμα του Λεσόρ για να βάλει φωτιά στο ΟΑΚΑ με 4:37 να απομένουν για τη λήξη (66-63).

Οι απίθανες εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν, με τον Ολυμπιακό να απαντά με δύο σερί τρίποντα των Ουίλιαμς-Γκος και Ουόκαπ για το δικό του προβάδισμα 3:09 πριν το τέλος (66-69). Ο Γκριγκόνις πέτυχε δύο σερί τρίποντα για το πράσινο +3, ο Ουόκαπ απάντησε, ενώ ακολούθησαν δύο καλάθια από Σλούκα και Πίτερς για το 74-74. Οι Πειραιώτες είχαν να δώσουν φάουλ (μόλις 1 μετά από 9 λεπτά στην 4η περίοδο) και ο Σλούκας έκανε επιθετικό φάουλ με 40 δεύτερα να απομένουν. Ο Ουόκαπ αστόχησε, αλλά ο Λεσόρ έκανε τραγικό λάθος μετά το ριμπάουντ και παρότι είχε τον Σλούκα ελεύθερο δίπλα του, προσπάθησε με δύσκολη πάσα να βρει τον Γκριγκόνις και έστειλε την μπάλα εκτός παρκέ, με 14 από τα 20 δεύτερα για τον Ολυμπιακό. Ο Ουόκαπ αστόχησε πάλι, αλλά μέσα σε 5 δεύτερα ο Σλούκας έτρεξε μεν το γήπεδο, αλλά δεν είχε ισορροπία στο σουτ που επιχείρησε και αστόχησε.

Το ματς πήγε στην παράταση, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να μοιάζουν να έχουν αδειάσει από ενέργεια μετά τις χαμένες ευκαιρίες και τα λάθη που έκαναν στην κανονική διάρκεια και τον Ολυμπιακό να το εκμεταλλεύεται για να τρέξει σερί 0-10 στα δύο πρώτα λεπτά και να τελειώνει ουσιαστικά το ματς, παίρνοντας τη νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ για την πρεμιέρα της EuroLeague.

Άλεκ Πίτερς. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού θύμισε... Σάσα Βεζένκοφ με το ολοκληρωτικό παιχνίδι που έκανε. Είχε 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 31 στο σύστημα αξιολόγησης, πετυχαίνοντας καθοριστικά καλάθια, τόσο στο τέλος της κανονικής περιόδου, όσο και στην παράταση.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Τα τελευταία λεπτά της κανονικής περιόδου και τα πρώτα της παράτασης ήταν αυτά που έκριναν την αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός είχε τις ευκαιρίες να καθαρίσει τη νίκη, με το λάθος του Λεσόρ στα τελευταία 20 δεύτερα να είναι καθοριστικό. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του, στο έξτρα 5λεπτο ήταν συγκεντρωμένος, είχε αυτοπεποίθηση και με μεγάλα σουτ πήρε τη νίκη στην πρεμιέρα της EuroLeague.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στο ΟΑΚΑ την Μπάγερν Μονάχου την ερχόμενη Πέμπτη (12/10, 21:15), ενώ μια μέρα αργότερα (13/10, 21:15) ο Ολυμπιακός αγωνίζεται στο ΣΕΦ με την Μπαρτσελόνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόμπερτ Λοτερμόζερ, Εμίλιο Πέρεζ, Μίλαν Νέντοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74 (κ.δ.), 78-88 παρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 5 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 7 (1), Σλούκας 20 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη), Γκραντ 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λεσόρ 10 (10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 17 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Ερνανγκόμεθ 13 (2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μαντζούκας 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Oυόκαπ 17 (5/10 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 16 (3), Κάναν 14 (4), Λούντζης, Λαρεντζάκης (2 λάθη), Παπανικολάου 3 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Πίτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Μιλουτίνοβ 15 (7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά

Τέλος αγώνα! Νικητής ο Ολυμπιακός μετά από ένα μεγάλο ματς που κρίθηκε στην παράταση με 78-88

• 74-86 στο 44' ξανά με τον Γκος
  • 74-84 στο 44' με τρίποντο του Γκος και σερί 0-10 για τον Ολυμπιακό
  • 74-81 στο 43' με απίθανο κάρφωμα του Νίκολα Μιλουτίνοφ
  • 74-79 στο 43' με εκτός ισορροπίας του Πίτερς
  • 74-77 στο 42' με τρίποντο Κάνααν

Τέλος αγώνα και έχουμε παράταση με το σκορ στο 74-74

• 74-74 στο 39' με τον Πίτερς
  • 74-72 στο 38' με τον Σλούκα να απαντά στο τρίποντο του Ουόκαπ