Με «σφραγίδα» Φρανσίσκο η Μπάγερν υπέταξε την Άλμπα!

Sportal newsroom 23:28 - 05.10.2023 / Ανανεώθηκε: 00:12 - 06.10.2023

Η Μπάγερν Μονάχου με εξαιρετική εμφάνιση του Σιλβέν Φρανσίσκο επικράτησε (80-68) της Άλμπα στην πρεμιέρα της Euroleague και την επιστροφή του Πάμπλο Λάσο στους πάγκους

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν Μονάχου έκανε την ανατροπή με ηγέτη τον Σιλβέν Φρανσίσκο και πήρε τη νίκη (80-68) στο Γερμανικό ντέρμπι από την Άλμπα Βερολίνου και ξεκίνησε ιδανικά την Euroleague στην επιστροφή του Πάμπλο Λάσο στους πάγκους μετά από ένα σχεδόν χρόνο απουσίας.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η ομάδα του Ισπανού τεχνικού έδειχνε να έχει τον έλεγχο (19-17 στο 10’) μ’ ένα ισχνό προβάδισμα, όμως στη δεύτερη περίοδο, η Άλμπα έβγαλε αντίδραση και με καλάθια από τους Γιοχάνες Τίμαν και Λουίς Ολίντε πέτυχε να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα (36-44 στο 20’) κλείνοντας τους διαδρόμους προς το καλάθι της.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και με το «μαχαίρι στα δόντια»! Φάνηκε αυτό από την δυναμική επιστροφή τους .όπου με πρωταγωνιστή τον Σιλβέν Φρανσίσκο πήραν μια σημαντική διαφορά και έκλεισαν το τρίτο 10λεπτο στο +10 (61-51 στο 30’).

Αυτό ήταν και το καθοριστικό σημείο στο παιχνίδι, αφού επί της ουσίας η Άλμπα δεν είχε την ενέργεια και τις δυνάμεις για να επιστρέψει στο παιχνίδι. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε και στο +15 (74-59 στο 35’) «σφραγίζοντας» με αυτό τον τρόπο τη νίκη για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για την Μπάγερν ο γνώριμος από την εντυπωσιακή περσινή σεζόν με το Περιστέρι Σιλβέν Φρανσίσκο με 17 πόντους, ενώ 11 πόντους είχε ο Μπονγκά και από 10 πόντους Μπολμάρο και Μπούκερ.

Από την Άλμπα που έδειξε πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο 20λεπτο ο Τίμαν και ο Ολίντε είχαν από 12 πόντους, ενώ στους 11 πόντους με μόλις 2/3 τρίποντα σε 23.18 λεπτά έμεινε ο Ματ Τόμας, πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού.

Ο Σιλβέν Φρανσίσκο έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι με την ταχύτητα του, τη διεισδυτικότητα του και την ποιότητα που τον διακρίνει. Ο Γάλλος γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους (2/2 ελεύθερες βολές, 3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα) 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Ήταν ο παίκτης που ενορχήστρωσε την αντεπίθεση στο τρίτο 10λεπτο, όπου κρίθηκαν όλα.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Η εκπληκτική άμυνα στο τρίτο 10λεπτο όπου η Μπάγερν «έτρεξε» ένα επιμέρους σερί 25-7 μετατρέποντας το 36-44 (στο 20’) σε 61-51 (στο 30’). Η ομάδα του Λάσο «έπνιξε» την Άλμπα και «κλείδωσε» τη νίκη. Συνολικά δέχθηκε μόλις 24 πόντους στο δεύτερο 20λεπτο,, γεγονός που τα εξηγεί όλα για την έκβαση του αγώνα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (2η):

Η Μπάγερν την επόμενη Πέμπτη (12/10, 21:15) ταξιδεύει στην Ελλάδα για το ματς με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Η Άλμπα θα περιμένει στο Βερολίνο το ίδιο βράδυ (21:00) την Μπασκόνια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Λάτισεφς, Σούκους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 36-44, 61-51, 80-68.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 8 (2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 17 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Έντουαρντς 5 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπόνγκα 11 (1/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπολμάρο 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ομπστ 8 (2), Ιμπάκα 8 (9 ριμπάουντ), Βίμπεργκ 1, Μπράνκοβιτς, Μπούκερ 10 (6 ριμπάουντ), Γκιλέσπι 2.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλες): Μπράουν 8 (1/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πρόσιντα 2, Σπανιόλο 6 (2 ασίστ), Ντίλοου (3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μάτισεκ 2, Τόμας 11 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Νίκιτς 4, Σάμαρ 5 (1), Ολίντι 12 (1/4 τρίποντα, Τίμαν 12 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπιν 6 (1).