Επίδειξη δύναμης από τη Φενέρμπαχτσε στο… μισογκρεμισμένο Μιλάνο

Δημήτρης Ιτούδης/ printscreen

Sportal newsroom 23:56 - 24.11.2022 / Ανανεώθηκε: 01:07 - 25.11.2022

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε 82-72 στην Ιταλία και συνεχίζει να κυριαρχεί στην Ευρωλίγκα με 9 νίκες σε 10 αγώνες. Την ίδια στιγμή οι Ιταλοί κατρακυλούν, αυτή ήταν η έκτη διαδοχική τους ήττα!

Η Φενέρμπαχτσε δεν χαρίζεται και δεν πατάει εύκολα φρένο. Στο Μιλάνο απέναντι στην ομάδα του Αρμάνι έδειξε και πάλι ποιος είναι ο κυρίαρχος της διοργάνωσης. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 16 πόντους διαφορά (35-19) στη μέση της δεύτερης περιόδου, είχε υπομονή και ουσιαστικά δεν δυσκολεύτηκε να ανατρέψει την κατάσταση. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έδειξαν χαρακτήρα με πρώτο και καλύτερο τον Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις. Ο Αμερικανός κάνει πολύ καλή σεζόν και στην Ιταλία τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Είχε και 3 λάθη, αλλά κάθε παίκτης έχει δικαίωμα σε αυτά. Ειδικά αν σκοράρει 22 πόντους στην επίθεση.

Ο κόουτς της Μιλάνο, Ετόρε Μεσίνα που είχε δηλώσει μέρες τώρα πως σκέφτεται ακόμα και να παραιτηθεί αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση, είδε τους παίκτες του να ανταποκρίνονται στην πίεση. Αυτό όμως, κράτησε για 15 αγωνιστικά λεπτά. Στην πρώτη περίοδο οι Ιταλοί ήταν μπροστά στο σκορ (21-15) με το max της διαφορά να εντοπίζεται στο 15 λεπτό: 35-19.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 37-32 υπέρ των γηπεδούχων και όταν επέστρεψαν στο παρκέ οι Τούρκοι δεν χαρίστηκαν ούτε στιγμή. Με επιμέρους σκορ τρίτης περιόδου 26-11 «γκρέμισαν» τους αντιπάλους του και ο Μεσίνα δεν μπορούσε να πιστέψει αυτά που έβλεπε. Ο νεοαποκτηθής Τιμοτέ Λουαού-Καμπαρό είχε διάθεση, ο Μήτρου-Λονγκ ήταν εύστοχος, μα πολύ βιαστικός, αλλα οπως και να εχει μόνο με αυτούς τους δύο δεν είναι δυνατόν να προβληματίσεις μία ομάδα με δομή, ποιότητα και βαθύ ρόστερ.

MVP: Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις
Ο 28χρονος Αμερικανός φόργουορντ κάνει πολύ καλή σεζόν. Έχει μέσο όρο 10,3 πόντους, 3,7 ριμπάουντ και 1,3 κλεψίματα. Αυτή τη φορά το… παράκανε. Τελείωσε τον αγώνα με υπερδιπλάσιους πόντους (22), παραλίγο διπλάσια ριμπάουντ (5) και σχεδόν τριπλάσια κλεψίματα (3). Όλα αυτά σε 30’46’’.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 37-32, 48-58, 72-82
ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντεσόν Τόμας 2, Λουαού-Καμπαρό 15 (3 κλεψ.), Μήτρου-Λονγκ 18 (4/9 τριπ., 7 λάθη), Πάνγκος 3, Μέλι 7 (6 ριμπ.), Ρίτσι, Χολ 16, Αλβιτί 3, Χάινς 4, Βόιγκτμαν 4.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 9 (4 λάθη), Μπίρσεν 3, Χέιζερ 4, Ουίλμπεκιν 8, Εντουαρντς 1, Μαχμούτογλου, Χέις-Ντέιβις 22 (5 ριμπ., 3 κλεψ.), Τζεκιρί 7, Γκούντουριτς 11 (6 ριμπ., 6 ασίστ), Μπούκερ 8, Νικ Καλάθης 9 (1/3 τρ. 4 ριμπ., 6 ασίστ, 2 κλεψ., 4 λάθη).